Yapay Zeka Nedir? Yapay Zeka Nasıl Çalışmaktadır?

Yapay Zeka Nedir? Yapay Zeka Nasıl Çalışmaktadır?

Yapay zeka nedir? Gibi sorular aklınıza takıldı ve ne olduğunu anlamaya çalışıyorsanız tüm sorularınızın cevaplarını içeren bir makale hazırladık. Yapay zeka, kısaca tarihi itibariyle geçmişe bakıldığında 1940’lara, Turing Machine’lere kadar uzanan bir buluştur. Yapay zeka, insana özgü düşünme yöntemlerinin analiz edilmesiyle oluşturulmuş olup, halen bu kabiliyetin analiz edilmesiyle geliştirilmesine devam edilmektedir. Dilerseniz, yapay zeka nedir? Merakının daha detaylı anlatımına geçelim.

Yapay Zeka Teknolojisi Nedir?

Yapay zeka nedir? Sorusunun cevabı olarak, öncelikle İngilizce’de “Artificial Intelligence” olarak geçtiğini söylemiş olalım. Bunun nedeni yapay zeka genelde “AI” kısaltımıyla bilinir. Devamında ise, bir bilgisayar sistemine bağlı bulunan robotun, canlılarla benzer olarak bazı fiilleri yerine getirebilme işlevi olmasını sağlayan teknolojiye verilen isimdir diyebiliriz. Bir diğer deyişle yapay zekayı, robotların ve bilgisayarların insan gibi düşünebilmelerini sağlamaya yönelik çalışmalar olarak nitelendirmek mümkündür.

Söz konusu bilgisayarlar ve robotlar, yapay zeka teknolojisi sayesinde, insanların gerçekleştirdiği, insana özgü görevleri yerine getirebilir kabiliyetinde olmaktadır. Karmaşık sorunların dahi insan beyni gibi çözümlenmesine yardımcı olan yapay zeka kontrollü robot ve bilgisayarlar, akıl ve zeka gerektiren hallerde etkili bir şekilde çözüm sağlamaktadır.

Yapay zeka, çalışma prensibi itibariyle insan bilgisine ihtiyaç duymaktadır. Şöyle ki, karmaşık bilgi kalıplarının tanınması, insan tarafından alınan kararların uygulanması ve insanların tecrübelerinden yararlanılması gerekmektedir.

Yapay zekaya ilişkin sistem, var olan durumun gözlemlenmesi ve gözlemlerin önceden belirlenen parametreler doğrultusunda işlenmesi suretiyle çalışmaktadır. Dolayısıyla söz konusu sistem sorunların çözümü adına çalışmakla birlikte, istenilen durumlara da tepki vermektedir.

Yapay Zeka Teknolojisi Nasıl Çalışmaktadır?

Yapay zeka buluşunu tanımanın ve tanımlamanın en kolay yolu; yapay zekanın yapabildiklerini, insan yetisi ve hareketleri ile karşılaştırmakla olmaktadır. İnsan, bilinen en zeki canlı olup, yapay zeka sistemi insanı taklit etmek suretiyle çalışmaktadır. Yapay zeka, bilgisayar bilimleri içinde kapsamlı bir alana sahip olup, onu sıradan yazılım sistemlerinden ayırmakta olan en önemli özellik, yapay zekanın insanı taklit etme özelliğidir.

Günümüzde yapay zeka, yalnızca gelişmiş bir yazılım sistemi özelliği taşımaktadır ve çok ciddi geliştirme çabaları yapılmaktadır. Yapay zeka temelli sistemler vasıtasıyla gelecekte tıpkı insan beyni gibi doğrudan bir donanıma sahip altyapının sağlanması hedeflenmektedir.

İnsanlar birbirleriyle dil vasıtasıyla iletişim kurmaktadır. Yapay zeka çalışma sistemi ise bunun karşılığı olarak konuşma tanıma yazılımına bağlıdır. Bunu istatiksel olarak yapan yapay zekanın konuşma tanıma sistemi de aynı şekilde istatiksel öğrenme çerçevesinde gelişim göstermektedir. İnsanların belli bir dilde konuşup anlaşma sağlama yetisi ise söz konusu yazılımda doğal dil işlemeye yani NLP olarak bilinen sisteme girmektedir.

Fakat insan yalnızca bilişsel yetiye sahip bir canlı olmayıp, dünyayı gözleri vasıtasıyla gören insanlar, gördükleri şeyleri beyinde işlemek suretiyle anlamlandırmaktadır. Görülen şeyin anlamlandırılması konusu robotlarda ve bilgisayarlarda, bilgisayar görüşü konusuna girmektedir. Son dönemde, yapay zekaya ilişkin olarak çalışmalarda derin öğrenme tekniğinin de geliştirildiği gözlemlenmektedir.

Söz konusu bilgisayar ve robotların, nesneleri tanıma özelliği sayesinde bir fotoğraftaki arkadaş ya da aile grubu olduğunu anlayabilmesi sağlanabilmektedir. Söz konusu grup üyelerinin hangisinin erkek, hangisinin kadın ve hangisinin hayvan olduğu dahi yapay zeka teknolojisi vasıtasıyla tanımlanabilmektedir.

Teknoloji, bu tanımlama ile sınırlı kalmayıp, gruptaki kişilerin beden ölçülerini, boyunu ve ne renk giyindiklerine kadar bir tanımlama yapabilme kabiliyetine sahiptir. Söz konusu grubun bulunduğu ortamın özellikleri, arkalarında ne olduğu dahi ayırt edilebilmektedir. Bu özelliğin de geliştirilmesiyle birlikte, kullanıcıların hangi ürünleri incelemiş oldukları ya da aldıkları hususunda veri üretimi sağlanmış olmaktadır.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.