Devlet Tahvili Nedir? Nasıl Alınır?

Devlet Tahvili Nedir? Nasıl Alınır?

Hayatının he döneminde her insan yatırım yapmak ister. Yatırım yapmak isteyen kişilerin de en çok istediği şey yaptıkları yatırımın risksiz olmasıdır. Bu anlamda devlet tahvilleri en az riske sahip olan yatırım araçlarıdır.

Hazine ve Maliye Bakanlığı aracılığı ile ihraç ediliyor olan devlet tahvilleri Merkez Bankası tarafından piyasaya sunulan yapıdadır. Yatırım gerçekleştirmek isteyen kişiler banka ya da aracı kurumlar sayesinde yeni ihraç olan devlet tahvili alabilir ya da ikinci el piyasada elinden çıkartabilirler. Devlet tahvili piyasası, yetkili aracı kuruluşlar sayesinde Menkul Kıymetler Borsasında işlem görür.

Sabit getirisi olması ve risksiz olması devlet tahvillerinin en çok tercih edilme nedenidir. 2 yıldan uzun süre vadesi olan devlet tahviline kuponlu devlet tahvili denir. 2 yıldan az süre vadesi olan tahviller ise ıskontolu olarak adlandırılır. Tahvil yatırımı yapan yatırımcılar vadeleri bittiğinde ellerindeki tahvilleri tekrar paraya çevirir ve kazancını elde eder.

Devlet Tahvili Yatırımı Nasıl Yapılır?

Devlet tahvili yatırımı, banka veya aracı kurumlar sayesinde yapılır. Bunun için ilk olarak yatırım hesabı açmak ve borsada işlem yapabilecek halde olmak gerekir. bu sayede tahvil piyasasında yer alan yeni ihraç tahviller alınabilir ve istenilen tutarda yatırım yapılabilir olacaktır.

Yatırım yapılan tahviller ikinci el tahvil borsasında satılabilir. Vadesi gelmeyen tahvilleri satmak için ise aracı kurum ile iletişime geçmek gerekir. Merkez Bankası şubelerinden de alınabilen devlet tahvilleri, satılmak istendiğinde alım esnasında verilen makbuzu bulundurmak gereklidir. İbraz edilen makbuz sayesinde satış gerçekleşir ve yatırımcıya tutar ödenir.

Devlet Tahvilinin Avantajları ve Dezavantajları

Devlet tahvilini avantajları göz önüne alındığında yatırımın kolay olmasından söz etmek mümküğn olacaktır. Ayrıca sabit bir getiri sağlaması diğer önemli avantaj faktörlerindendir. Devlet güvancasi altında olması tahvillere olan güvenin olabildiğince yüksek olmasını sağlar. İkinci el piyasalarının bulunması ve rahatlıkla burada işlem görebilmesi devlet tahvillerinin avantajlarından bir diğeridir.

Vadesinden önce satılabilen tahviller likidite yükseltmek açısından oldukça elverişlidir. TEFE ve TÜFE oranlarına göre getirisi belirlenen tahviller yaşanacak enflasyon oranından korunmasını da sağlar. Vadesinden önce satılan bu yatırım araçları vade sonuna kadar bekleyip zaman kaybetmeye göre dah karlı yatırım araçları özelliğindedir.

Devlet tahvillerinin dezavantajları ise oldukça sınırlı olmakla birlikte şu şekildedir. Günümüze kadar hiç gerçekleşmemiş bir durum olsa da devletin borçlarını ödeyemez durumda olması halinde devlet tahvilleri geçersiz sayılır. Tahvil ihraç edilmesinin ardından faiz oranlarında yaşanacak düşme tahvil getirisini azaltır.

Hatalı ekonomik politikalar ve ülke ekonomisinde yaşanacak olağan üstü daralma tahvillerin değer kaybetmesine sebep olabilir. Bu nedenle dalgalı kurlar ve istikrarsızlık devlet tahvilleri açısından en riskli durumlardır.

Devlet tahvilleri ne kadar kazandırır sorusuna cevap vermek gerektiğinde bu oranın faiz oranlarına göre belirlendiğinin ve tamamen buna bağlı olarak değiştiğini söylemek yerinde olur.

Devlet tahvili nedir ve nasıl alınır adlı konumuz bu kadardı, konuyla ilgili soru görüş ve önerilerinizi yorumlara yazabilirsiniz. Ayrıca, daha fazla bu tarz içerik için para kazanma kategorimizi yandaki bağlantıya tıklayarak ziyaret edebilir ve daha fazla konuya ulaşabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al