Sıfırdan İşyeri Açmak veya Kurmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Sıfırdan İşyeri Açmak veya Kurmak İçin Bilinmesi Gerekenler

Sıfırdan bir işyeri açmak ya da kurmak çok kolay bir şey değildir. Fakat planlamanın iyi yapılması halinde büyük kazançlar elde edilebilmektedir. İşyeri açmak için yapılması gerekenler adım adım eksiksiz bir şekilde yapılır ise hızlıca ve sorunsuz işyeri açılabilmektedir. İş kurmak için birçok kurum veya kuruluşlara verilmesi gereken belgeler ve evraklar bulunmaktadır. Bu yazıda dükkân açarken dikkat edilmesi gerekenler hakkında bilgi vereceğiz.

Isyeri Kurmak

İş yeri Açmak İçin Bilmeniz Gerekenler

İşyerini açmak için ilk yapılacak şey bilgi toplamaktır. Sıfır bilgi ile dükkân açmak riskli olabilmektedir. Bu yüzden açılacak dükkânın konumu, kirası ya da dükkânın ne üzerine olacağı konusunda araştırılmalar yapılmalıdır. Daha sonra dükkân ve dükkânda satılacak ürünlere karar verildi ise iş yerini açmak için ilk olarak belediyeden işletme ruhsatının alınması gereklidir.

Ruhsatın alınması için dükkânın karşılaması gereken kriterler vardır. Bu kriterler karşılandığında ruhsat alınabilmektedir. Daha sonra vergi dairesine bazı belgeler teslim edilerek işe başlama bildirim formu doldurulmalıdır. Son olarak ise bulunan ildeki bağ kur il müdürlüklülerine gidilip başvuru yapılarak kurumlara verilen evraklar tamamlanmış olur.

İşyeri açmanın aşamaları net olarak şu şekilde gerçekleşmektedir; İlk olarak hangi sektörde faaliyet gösterileceğine karar verilmelidir. En çok işleyen dükkânlar hakkında bilgi toplanarak hangi sektör seçileceğine karar verilebilir. Karar verildikten sonra iyi araştırma yapılarak dükkân kiralanmalıdır. Kiralanmanın akabinde bir tedarikçi bulunarak dükkâna gerekli olan ürünler alınır.

Sonraki adım ise işyerine kurumsal bir kimlik oluşturmaktır. Kimliğin oluşturulması sektörde ilerlemek için önemli bir adımdır. Aynı zamanda işyerinin rastgele yerleştirilmesi değil de kendine özgü bir tasarımın olması rakiplerin önüne geçme olasılığını artıracaktır. Son olarak ise işyerine bir muhasebeci seçilmelidir. Muhasebecinin deneyimli ve bilgili olması önemli bir kriterdir. Bu aşamaların yanı sıra kurumlara verilen resmi evraklar bulunmaktadır.

Bu evrakların da eksiksiz bir şekilde tamamlanması ile birlikte işyerine personel alınarak işyeri açılmaya hazırlanır. Açılış öncesinde işyerinin reklamının iyi yapılması önemlidir. Çünkü reklam ne kadar iyi yapılırsa ve ne kadar çok kişiye ulaşılırsa potansiyel müşteriler artacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.