Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Denizli’de Susuzluk Kabusu: Çiftçi Üzgün, Binlerce Balık Telef Oldu

Denizli’de meyayrıca türleriyle ünlü Pamukkale Ovası’nda geçen yıl yaşanan kuraklığın ardından bu yıl da susuzluk endişesi yaşanmaya başladı. Su …

Denizli’de Susuzluk Kabusu: Çiftçi Üzgün, Binlerce Balık Telef Oldu

Denizli’de meyayrıca türleriyle ünlü Pamukkale Ovası’nda geçen yıl yaşanan kuraklığın ardından bu yıl da susuzluk endişesi yaşanmaya başladı. Su seviyesinin azalmasıyla birlikte binlerce balığın telef olduğu bölgede çiftçiler hasattan önce ürünlerini son kez sulayabilmeyi istiyor.

Denizli’de mikro klima özelliği sebebiyle en kaliteli hicaz narı, ayva ayrıca erkenci meyvelerin üretiminin yapıldığı Pamukkale Ovası’na susuzluk kabusu geri döndü. Geçen yıl yaşanan kuraklık sebebiyle ürünlerini yeterince sulayamayan çiftçiler bu yıl da Adıgüzel Barajı’nda su seviyesinin düşüp kapakların kapanmasıyla tekrar susuz kaldı. 

Kaynaklardaki su seviyesinin aşırı derecede azalmasıyla binlerce balık telef oldu. Bölgedeki çiftçilerin en büyük beklentisi ise ürünlerini hasattan önce son bir kez daha sulayabilmek.

“Projede yanlış yapıldı”

Pamukkale ilçesine bağlı Yeniköy Mahallesi’ndeki kuruyan sulama kanallarında inceleme yapan Denizli Ziraat Odaları Koordinasyon Kurulu ayrıca Merkezefendi Ziraat Başkanı Hamdi Gemici, son kez yapılacak sulamayla ürün kalitesinin de artacağına dikkat çekti. 

Başkan Gemici, “Sezonu kısıtlı bir sulama ile geçirmiş olsak da sonuna doğru geldik. Yerine göre 2-3 defa sulama yaptık ama son zamanlarda yetişen ürünlerimize son kez su vermiş olsak daha iyi olurdu. O vakit hiçbir kaybımız olmazdı ayrıca çiftçilerimiz de sezonu güzel ayrıca memnun kapatmış olurdu. Biz yine de buna da şükür ediyoruz. Çünkü Adıgüzel Barajı’nın Ege Bölgesi’nde bulunan diğer barajlara oranla en düşük su kaybı yaşadığı raporlarda yer aldı. Suyun azalmasının sebebi ise bu baraja gelen doğal kaynakların başka bir proje çerçevesinde kapatılmasından kaynaklandığı söyleniliyor. Bu proje çerçevesinde azalan su özelinde bir yanlış yapıldı. Bir can suyu kadar suyun yatağa bırakılması bence bir çözümdür. Bir de 5-6 yıldır artan sıcaklıklar, tarlaların sulanması ayrıca buna benzer birçok nedenden dolayı Adıgüzel Barajı su seviyesini kaybetmeye devam ediyor. Bununla ilgili bir çalışma yapılması gerekiyor” dedi.

Yaşanan su sıkıntısına rağmen tarlalarını sulayabildiklerini ancak hasattan önce son kez sulama yaparak ürün kalitesinin yükselmesini beklediklerini anlatan Çiftçi Ramazan Öz ise “Şu ana kadar sulamalarımızı 2-3 defa yaptık. Son zamanlarda bir defa daha mahsullerimiz sulasaydık daha güzel olurdu. Meyvelerimiz tam olmak üzere ama bir suya daha ihtiyacımız var. Şu anda kanalda bulunan su yağmur suyudur. Mahsullerimiz için suya ihtiyacımız var” diye konuştu.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.