Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Paylaşımında ‘Attila İlhan’ Diye ‘Tarık Akan’ın Fotoğrafı Kullanıldı

‘2023 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’ kazananları, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyuruldu. Ancak, Erdoğan’ın sosyal medya hesabından yapılan bu duyuruda bir yanlışlık olduğu gözlerden kaçmadı. Paylaşımda Attila İlhan’ın fotoğrafı …

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Paylaşımında ‘Attila İlhan’ Diye ‘Tarık Akan’ın Fotoğrafı Kullanıldı

‘2023 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri’ kazananları, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyuruldu. Ancak, Erdoğan’ın sosyal medya hesabından yapılan bu duyuruda bir yanlışlık olduğu gözlerden kaçmadı. Paylaşımda Attila İlhan’ın fotoğrafı olması gereken yerde, Tarık Akan’ın fotoğrafı kullanıldı. Bu durum sosyal medya kullanıcıları tarafından fark edildi ve yapılan uyarılar sonucunda hata, ikinci bir paylaşımla düzeltildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “2023 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri” kazananlarını sosyal medya üzerinden duyurdu. “Vefa” kategorisinde ödül alanlar arasında deneyimli şair Attila İlhan da yer aldı.

Ancak, İlhan’ın fotoğrafı yerine aktör Tarık Akan’ın fotoğrafı kullanıldı. Bu hata, sosyal medya kullanıcılarının tepkisi üzerine ikinci bir paylaşımla düzeltildi.

İlk yapılan paylaşım👇🏻

Hata düzeltildikten sonra gönderilen tweet:

Türk sinema dünyasının efsanevi figürlerinden Tarık Akan, Nebil Özgentürk’ün “Sanatımızın Hatıra Defteri” isimli belgeselinde büyük usta Attila İlhan’ın hayatını beyaz perdeye taşımıştı.

Bu canlandırma, Erdoğan’ın paylaşımında Attila İlhan’ın yerine kullanılan bir fotoğrafla gündeme geldi. Attila İlhan, 10 Ekim 2005’te, Tarık Akan ise 16 Eylül 2016’da aramızdan ayrıldı.

👇🏻

Ayrıca, 2023 Cumhurbaşkanlığı Kültür ve Sanat Büyük Ödülleri; Süleyman Uludağ’a bilim, Ali Birinci’ye kültür, Emel Sayın’a müzik, İlhami Atalay’a resim, Hasan Aycın’a karikatür, Sami Şekeroğlu’na sinema, Refik Anadol’a dijital sanat, Sinan Genim’e mimari ve Nazan Bekiroğlu’na edebiyat alanlarında takdim edildi.

Vefa Ödülleri’nde ise Attila İlhan, Barış Manço, İsmail Hakkı Uzunçarşılı, Muhsin Ertuğrul ve Samiha Ayverdi anıldı ve onların katkılarına dikkat çekildi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.