Coin ve Coin Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

06.03.2021
Coin ve Coin Madenciliği Nedir? Nasıl Yapılır?

Teknoloji çağında yaşadığımız için karşımıza daha neler çıkacağı bilinmez hale geldi. Gerek para transferinde takip edilebilirliği çok zor olduğu için, gerekse vergilendirilemeyen bir noktaya ulaştığı için, ülkemizde olduğu gibi dünyada da coin alım satım işleri çok fazla rağbet görmeye başladı.

Nedir bu Coin?

Coin aslında İngilizce isminden de anlaşıldığı gibi jeton demek. Yani bilgisayar yazılımcıları tarafından ortaya çıkarılan bu coinler 2000 li yılların başında piyasaya sürüldü. Tabi o zamanlar pek rağbet görmedi. Özellikle internet dünyasının karanlık kısmı olarak bilinen DARKWEB ‘de yaygın olarak kullanıldı.

Daha sonraları yerleşik hayatta da kullanılmaya başlandı, hatta bunun en garip örneği olarak bilinen dünyanın en pahalı pizzası olayını belki duymuşsunuzdur. Olay 22 Mayıs 2010’da Laszlo Hanyescz’in iki adet Papa John’s pizzaya 10.000 Bitcoin ödemesiyle bilinir.

Şu anda bahsi geçen bu 2 adet pizzanın fiyatı 3 buçuk milyar TL civarındadır. Yanlış okumadınız, yeni para ile 3 buçuk milyar TL. Hal böyle olunca coin piyasaları falan derken, şu an çok revaçta olan bu sistem artık kulaktan kulağa dolaşmayı bırakıp, işleyen bir borsa halini almış bulunuyor. Hatta günümüzde artık coin madenciliği epeyce yapılıyor.

Coin Madenciliği Nasıl yapılır?

Coin madenciliği elektronik ortamda bilgisayarların ekran kartlarını, 3.parti yazılımlar ile çalıştırarak coin yazılımlarının şifrelerinin çözülmesi karşılığı coin kazanılması olayıdır. Maden ustalarının kazı yaparak altın çıkarması olayına benzetebilirsiniz. Bu olay o kadar ilerlemiştir ki, günümüzde özellikle ülkemizde ve dünyada ekran kartı stok sıkıntılarına yol açmış, hatta ekran kartları karaborsaya düşmeye başlamıştır.

Coin madenciliği işini yapmak için evini, arabasını satıp bu işe para aktaranlar, kredi çekip tüm parasını bu işe yatıranlar olmuştur. Tabi hal böyle olunca, özellikle güçlü ülkeler, Amerika Birleşik devletleri başta olmak üzere bu piyasayı kontrol altına almak için çalışmalar başlatmıştır.

Şu anda çok revaçta olan bu sistem, 2017 yıllarında yükselişe geçip dibi görmüş olmasına rağmen, yine de insanlar korkusuzca bu işe yatırım yapmaya devam etmektedirler. Zaman neyi gösterir bilinmez, bu işe yatırım yapan insanların emeklerinin karşılığını alıp alamayacağını ileride göreceğiz. Özellikle önümüzdeki aylarda coin ve coin madenciliği işi çok fazla dilden dile dolaşacak gibi duruyor.

Umarız bu işe yatırım yapan insanlar emeklerinin karşılığında iyi bir sonuca ulaşırlar. Sizler de bu işi yapmayı düşünüyorsanız gerekli bilgisayar malzemelerini temin ettikten sonra evinizin bir odasında bile bu işi rahatlıkla yapabilirsiniz. Bilgisayar programları ve yazılım konusunda bilginiz olmasa bile, bu konularda bilgisi olan insanlardan yardım alabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.