CGI Teknolojisi Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

CGI Teknolojisi Nedir? Ne İşe Yarar? Nasıl Kullanılır?

Daha önce CGI teknolojisini duydunuz mu? Aslında uzun zamandır teknoloji alanında çalışmalar yapılıyor ve bizlerse hepsini rahatlıkla takip edemiyoruz. Çünkü sürekli bir değişim söz konusu. Şimdi sizlere CGI teknolojisi nedir ve ne işe yarar? Nasıl kullanılır gibi soruların cevaplarını vereceğiz. Eğer merak ediyorsanız ve teknolojiye ilginiz varsa hemen okuyun.

CGI Teknolojisi Nedir?

CGI Teknolojisi Nedir?

Computer Generated Imagery, yani kısaca CGI teknolojisi, bilgisayarda hazırlanmış olan bütün efektlerin filmlere aktarılmasını sağlayan bir teknolojidir. Böylece bütün görüntüler ile birlikte çizilen grafikler de rahatlıkla kullanılabiliyor.

Özellikle sinema ve sanat dünyasında bu teknoloji son derece faydalıdır. Ayrıca zamandan da tasarruf etmenize yardımcı oluyor. Bu teknoloji 2010 yılından sonra Hollywood sinemasında kullanılmıştır. Hatta ilk kullanan yönetmenlerden birisi de Yüzüklerin Efendisi üçlemesinin yönetmeni James Cameron’dur. Buna ek olarak CGI teknolojisi Avatar filmi için de kullanılmıştır.

CGI Teknolojisi Nedir?

CGI Teknolojisi Ne İşe Yarar?

Aslında CGI teknolojisinin tam olarak ne işe yaradığını az önce açıkladık. Ama biraz daha detaylarından bahsedelim. İşte CGI teknolojisinin faydaları ve kullanım alanları:

  • Maliyetleri yarı yarıya düşürür. Yani milyonlarca dolar harcamak yerine bu teknoloji ile daha iyi efektler ortaya çıkar.
  • Yönetmene ve ekibine ciddi anlamda zaman kazandırır.
  • Görsel efektlerin daha gerçekçi ve ilgi çekici görünmesini sağlar.
  • Özellikle Marvel Stüdyolarında fazlasıyla tercih edilen bu teknoloji, insanlara daha farklı, 3D hissi verecek sahneler oluşturulmasına yardımcıdır.
  • Oyuncuların aslında giymediği kıyafetlerin giyilmiş gibi görünmesini sağlar.
  • Doğaüstü varlıkları varmış gibi gösterir.
  • Gerçek dışı mekanların tasarlanmasını sağlar.

İşte bu özellikleri sayesinde neredeyse bütün bilim kurgu ve animasyon filmlerinde CGI teknolojisi kullanılır. Sonuçta bu kadar güzel sahneler başka türlü nasıl çıkacaktı?

CGI Teknolojisi Nedir?

CGI Teknolojisi Nasıl Kullanılır?

Peki bu teknolojiyi nasıl kullanıyorlar ve bu kadar mükemmel sahneler oluşturabiliyorlar? Öncelikle bunu kullanabilmek için belli şablonlara ihtiyacınız olacak. Bu şablonlara göre de çekimler yapmalısınız. En iyi örneği ise yeşil ekranlardır. Tabi buna ek olarak teknolojiyi kullanmak için sektörü ve bilgisayarı çok iyi biliyor olmalısınız, video programlarına dair bilginiz çok yüksek olmalı.

Eğer bu tür yetkinlikleriniz varsa CGI teknolojisini daha yakından tanıyabilirsiniz. Ama unutmayın, filmlerde hazırlanan bütün efektler için uğraşanlar bu konuda yıllardır çalışan insanlar…

YAZAR BİLGİSİ
Gülden Metin
4 yıldır SEO uyumlu yazılar yazıyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.