Cami Satan Belediyelere Bir Yenisi Eklendi: Belediye Okul Alanlarını Sattı

Okul ayrıca cami satan belediyelere bir yenisi eklendi. Caminin satılmasına ilişkin tartışmalar devam ederken, AK Partili Tuzla Belediyesi, 41 …

Cami Satan Belediyelere Bir Yenisi Eklendi: Belediye Okul Alanlarını Sattı

Okul ayrıca cami satan belediyelere bir yenisi eklendi. Caminin satılmasına ilişkin tartışmalar devam ederken, AK Partili Tuzla Belediyesi, 41 milyon TL’lik vergi borcu için Hazine’ye 10 okul alanını sattı. AK Partili belediyeler milyonlarca liralık vergi borçlarını, okul ayrıca cami alanı olarak belirlenen arsalarını Hazine’ye devrederek sildirmesi de dikkat çekti.

Birgün’ün haberine göre AK Partili belediyeler milyonlarca liralık vergi borçlarını, okul ayrıca cami alanı olarak belirlenen arsalarını Hazine’ye devrederek sildirdiği ortaya çıktı. Bunun son örneklerinden biri de İstanbul Tuzla’da yaşandı.

AK Partili Tuzla Belediye Meclisi’nin eylül ayı oturumunda, belediyeye ait 12 taşınmazın Hazine’ye devri görüşüldü. Meclis’ten oybirliğiyle geçen teklifle belediye, Merkez Mahallesi’nde yer alan ayrıca toplam büyüklüğü 18 bin metrekare olan 10 okul alanı ile 2 dini tesis alanını Hazine’ye devretti. Bu devir işlemi karşılığında da Tuzla Belediyesi’nin 41 milyon 53 bin TL’lik vergi borcu silindi. Ve Tuzla Belediyesi milyonlarca liralık bir ek bütçe hazırladı.

53 milyon 96 bin TL değerindeki toplam 11 bin 435 bin metrekarelik araziler Milli Emlak’a devredildi

Belediye Başkanı Şadi Yazıcı’nın imzasıyla Belediye Meclisi’ne sunulan teklifte, 220 milyon TL’lik bir ek bütçe hazırlandığı ayrıca bu ek bütçenin 82 milyon 950 bin TL’lik kısmının taşınmaz satışlarından karşılanacağı açıklandı. Bu teklifte yine oybirliğiyle Meclis’te kabul edildi.

Geçen temmuz ayında da AK Partili Çekmeköy Belediyesi yine tartışma yaratacak bir karara imza attı. Belediye, üzerinde okul, cami ayrıca aile sağlığı merkezlerinin bulunduğu birçok arazisini hazineye vergi borçları karşılığında ayrıca boş yeni arazi almak için hazineye sattı.

Çekmeköy Belediyesi mülkiyetindeki araziler Çevre Şehircilik ayrıca İklim Değişikliği Bakanlığı’na bağlı Milli Emlak’a devredildi. Devredilen 8 araziden 2’sinin üzerinde cami, 3’ünde aile sağlığı merkezi, 2’sinde ilkokul ayrıca 1’inde de imam hatip lisesi yer alıyordu. Belediye üzerinde cami, okul ayrıca aile sağlığı merkezlerinin yer aldığı ayrıca 53 milyon 96 bin TL değerindeki toplam 11 bin 435 bin metrekarelik arazileri Milli Emlak’a devretmesinin karşılığında ise mülkiyeti Maliye Hazinesi’ne ait olan iki araziyi aldı. Bu iki arazinin toplam büyüklüğü ise 7 bin 175 bin metrekare olarak açıklandı. Bu iki arazinin boş olduğu, birinin imar planlarına ticaret alanı diğerinin ise konut alanı olarak işlendiği ifade edildi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.