Çalışan Kesimin Ekonomiden Aldığı Pay Azaldı mı?

Yılsonu yaklaştıkça asgari ücret ve maaş zamları konuşuluyor. TÜİK verilerine göre 2023 3. çeyreğinde maaş ödemelerinin ekonomide payı bir önceki çeyreğe göre gerilerken, geçen yılın aynı çeyreğine göre ise arttı. Yılsonu gelince 2024 maaş zamları …

Çalışan Kesimin Ekonomiden Aldığı Pay Azaldı mı?

Yılsonu yaklaştıkça asgari ücret ve maaş zamları konuşuluyor. TÜİK verilerine göre 2023 3. çeyreğinde maaş ödemelerinin ekonomide payı bir önceki çeyreğe göre gerilerken, geçen yılın aynı çeyreğine göre ise arttı.

Yılsonu gelince 2024 maaş zamları konuşulmaya başladı. Gözler asgari ücret görüşmelerine olurken, hem milyonlarca asgari ücretli hem de zam oranlarının baz alındığı tüm çalışanlar yakından takip ediyor.

TÜİK büyüme rakamlarına göre Türkiye ekonomisi yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 5,9 büyürken, işgücü ödemelerinin Gayrisafi Katma Değer içerisindeki payı yüzde 32,2 oldu.

Maaş ödemeleri ekonomiden geçen çeyrekte yüzde 34,3 pay alırken, geçen yılın aynı çeyreğinde yüzde 26,1 pay almıştı. Kısaca bir önceki çeyreğe göre azalan maaş ödemeleri geçen yılın aynı çeyreğine göre 6,1 puan arttı.

Şirket kazançları ise bir önceki çeyreğe göre artarken, geçen yılın aynı çeyreğine göre geriledi.

Habertürk’ten Selim Karahan’ın aktardığına göre, Maaş ödemeleri geçen yıla ekonomiden daha fazla pay alsa da son 10 yılın ortalamasının altında kalmaya devam ediyor.

Yılın ilk çeyreklerinde maaş zamlarının etkisiyle iş gücü ödemelerinin payı yükselirken, yıl sonunda enflasyon etkisiyle düşüyor.

2022 yılında maaş zamları yılda 2 kez olurken, iş gücü ödemelerinin payı yılın son çeyreğinde son 10 yılın en düşük seviyesine indi.

2023’te de aynı şekilde yılda iki kez zam yapılan maaşlarda, yılbaşında asgari ücrete yüzde 55 zammın etkisiyle ilk çeyrekte iş gücü ödemelerinin payı yüzde 37,8 olmuştu.

2022 yılında enflasyon yüzde 64,27 olurken, 2023 sonunda beklenti yüzde 65 seviyesinde gerçekleşme yönünde açıklandı. Bu verilerle çalışanlar ocak ayında yüksek oranda zam talep beklerken, ara zammın da devam etmesini istiyor.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan, asgari ücret için “İkinci zamma gerek olmayacak diye düşünüyoruz” demiş, Cumhurbaşkanı Erdoğan da “Bir kez verilecek zamla bu iş biter” demişti.

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in de ‘beklenen enflasyon’ üzerinde maaş zamım yapılması açıklamasını işverenler de destekliyor. İstanbul Ticaret Odası Başkanı Şekib Avdagiç, ‘Asgari ücret bu konuda mevcut politikalar ve hedeflenen enflasyon olarak dikkate alınarak kurulan dengeleri bozmayacak şekilde artırılmalı’ açıklamasıyla dikkat çekmişti.

Yeni yılda yapılacak zamlarla yılsonuna dek, maaşlı çalışan sabit gelirli kesimin ekonomiden aldığı pasta dilimi korunacak mı? Herkes merakla bekliyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.