Büyük Ozan Aşık Veysel’in Kısa Hikayesi

Büyük Ozan Aşık Veysel’in Kısa Hikayesi

“Benim sadık yarim kara topraktır.” Kulaklarımıza aşina olan eserin sahibi Aşık Veysel Şatıroğlu. Büyük acılar yaşamış koca bir ozan. 25 Ekim 1884 yılında Sivas’ta dünyaya geldi. Çiçek hastalığından dolayı henüz yedi yaşında iken gözlerini kaybetti.

Babasının hediye ettiği sazla genç yaşında müzikle tanıştı. Önceleri başka ozanların türkülerini çaldı. Ardından Ahmet Kutsi Tecer in teşviki ile kendi sözlerini yazıp çalmaya başladı. Bir süre tek arkadaşı sazı olan Aşık Veysel, ardından Esma adlı bir kadınla evlenir. İki çocuğu olur bu evlilikten fakat oğlunu daha on günlük iken kaybeder.

Daha sonra kızını ke tek başına kalmıştır. Eşi başka birine kaçar. Ardından kızı da vefat eder. Büyük acılar yaşayan halk ozanı Veysel, bir dönem köy enstitülerinde saz hocalığı yapar.

Dili ustalıkla kullanmıştır Aşık Veysel. Eserlerinde hüzün daha çok hakimdir. Veysel, aşık geleneğinin son büyük temsilcisidir. 1973 yılında akciğer kanserinden dolayı vefat etmiştir. Bazı eserleri; Dostlar beni hatırlasın, esti bahar yeli, kara toprak, uzun ince bir yoldayım, güzelliğin on para etmez, çiçekler, ne ötersin dertli dertli…

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.