Büyü Piyasasında Neler Oluyor? Büyü Hem Mahkemelere Hem de Üniversitelere Konu Oldu

Her ne kadar ilahiyatçılar ‘dinde yeri yok’ diye açıklasa da büyü ve büyücülüğe inanın milyonlar hala var. Büyü, artık üniversitelerde çalışma konusu olurken, mahkemede de özellikle boşanma davalarında yer bulmaya başladı. Büyü piyasasındaki ortalama …

Büyü Piyasasında Neler Oluyor? Büyü Hem Mahkemelere Hem de Üniversitelere Konu Oldu

Her ne kadar ilahiyatçılar ‘dinde yeri yok’ diye açıklasa da büyü ve büyücülüğe inanın milyonlar hala var. Büyü, artık üniversitelerde çalışma konusu olurken, mahkemede de özellikle boşanma davalarında yer bulmaya başladı. Büyü piyasasındaki ortalama fiyat ise 500 lirayı buluyor.

Çukurova Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dergisi’nde yayınlanan bir çalışmaya göre, insanlar özellikle geleceği bilme merakıyla sık sık büyüye başvuruyor.

Haber Global’den Sibel Gülersöyler’in haberine göre; sosyal medyada da büyü piyasası oluşmuş durumda. Kimisi eski sevgilisini geri getirmek istiyor, kimisi akrabalarının yaptığını düşündüğü büyünün bozulmasını istiyor. Büyü piyasasındaki rakamlar ortalama 500 TL’den başlıyor ve on binlerce liraya ulaşabiliyor.

Süleymaniye Vakfı Başkanı İlahiyatçı Prof. Dr. Abdülaziz Bayındır, “Büyü, insanları duygusal yönden etkileyip zihinlerini başka taraflara kaydırmak için yapılan bir eylem. Kur’an-ı Kerimde büyünün gerçek dışı olduğu ve insanları aldatan bir şey olduğu ifade ediliyor” diyor.

Avukat Kevser Yıldırım ise özellikle, boşanma davalarına konu olan büyüyle ilgili “Büyünün ya da muskanın yapıldığına dair evde bir ibare bulunması, boşanma davalarında kusur kabul edilmiş ve güven sarsıcı davranış olarak Yargıtay kararlarında değerlendirilmiştir.” ifadelerini kullandı.

Avukat Yıldırım, büyü yapmak, büyü bozmak, TCK 158/1-a maddesine göre; dini inanç ve duyguların istismar edilmesi suretiyle nitelikli dolandırıcılık suçunu oluşturduğunu ve cezasının 2 yıldan 7 yıla kadar hapis cezası ile 5 bin TL’ye kadar adli para cezası olduğunu da sözlerine ekledi.

Dergide yayınlanan araştırmada, büyüye inananlara da görüşüldü. Büyü yapan bir kişi odasında yaz kış soba bulundurmasını, “Arkasında iz bırakmama” şeklinde açıklıyor.

Yine aynı araştırmada, bir anneye kızıyla ilgili, “Kısmet pınarlarının kapalı olduğu ve cuma öğle ezanından önce yazmış olduğu kâğıdın ıslatıldığı suyu 7 defa okuması gerektiği ve kızın bu suyu hem içmesi hem de banyo yapması gerektiği” söylenmiş. Karşılık olarak da “Gönlünden geçeni ver” deniliyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.