Boru Bükme Makinası Nedir? Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır?

Boru Bükme Makinası Nedir? Ne İşe Yarar? Nerelerde Kullanılır?

Boru bükme makinası nerelerde kullanılır? Endüstri alanı ile ilgili gereksinimlerin büyük oranda sıkışık oluşu düşünüldüğü zaman, boru bükmenin birden çok sektör dahilinde kullanılmasının son derece gerekli olduğu anlaşılabilmektedir. Külfetli endüstrilerden daha kolay tesisat mesleklerine değin her bir dalda boru büküm yöntemleriyle oldukça dikkatli bir şekilde uygulanmaktadır.

Genel itibariyle boru bükme makinelerinin kullanım alanları ise şu şekilde olmaktadır: Beher sektör adına birbirinden değişik özelliğe sahip boru bükümü talep edilebilmektedir. Bu nedenle boru bükme makinelerinin hata barındırmayan kullanımı majör bir önem arz etmektedir. Şayet doğru olmayan bir makine seçilirse boruya arzu edilen biçim verilememekte, dış ve iç çatlaklar meydana gelerek borunun gayrimüsmir duruma gelmesine sebep olunabilmektedir.

Boru Bükme Makineleri Ne İşe Yarar?

Boru Bükme Makinası Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır

Boru bükme (tube bending) makineleri, değişik işkollarında, boruların makinelere ahengini sağlayacak biçimde tekrardan biçimlendirilerek ve bükme işlemi yapılarak üretimi sürdürmeye müteveccih tasmim edilen ve kullanılacak olan makinalar olarak tanımlanabilmektedir.

Gereksinim duyulan işkollarında ve sektörlerde, üretimin devamlılığı ve dolayısıyla iş devamlılığı adına boru bükme makinesi kullanımı majör bir ehemmiyet arz etmektedir. Boru bükme makineleri aracılığıyla üretimde kullanılacak olan borular, makinenin biçimi, ebadı ve bilfiil öteki fonksiyonları göz önüne alınarak makinelerle uyumlu olacak biçimde kesilmektedir.

Üretimden makine sanayisine değin çok faal kullanım alanı olan bu makinelerin birden çok türü mevcut bulunmaktadır. Teknolojik ihtiyaçlarla muvazi olarak 3 boyutlu benzetim ve 3 boyutlu çizimden okuma niteliği benzeri ilave nitelikler vasıtasıyla, gereksinim duyulan sektörlerde boru bükme makineleri kullanılabilmektedir.

Boru Bükme Makinesi Nedir?

Boruların tekrardan biçimlendirilebilmesi amacı ile boru büküm makineleri istimal edilerek boru bükme muamelatları gerçekleştirilmektedir. Boru bükme makinesi nedir? Sorusunun asıl cevabını verecek olursak;

  • Boruların hangi karışımdan elde edildiği, üretimde kullanılacak olan malzemeler, borunun katılık vaziyeti ve boruya verilmek istenilen biçim gibi kimi faktörler neticesinde seçilmesi gerekli olan boru bükme makinesi ortaya çıkmaktadır.
  • Bükme muamelatında birbirinden değişik metotlar takip edilerek muamelattan mümkün olan en üst düzey verim alınabilmektedir.
  • Bunlardan biri shear yani makaslama metodudur.
  • Endüstriyle ilgili sanayi, tesisat, otomotiv, gemicilik ve benzeri birçok sektör dahilinde boru bükümüne gereksinim duyulmaktadır.
  • Titanyum, galvaniz, alüminyum, demir ve bunlara benzer materyallerden üretilmiş olan boruların istenilen duyarlıktaki bükümü gerçekleştirilebilmektedir.

Çağdaş makine çeşitleri geliştirilmeden evvel kolay metotlar kullanılarak büküm işlemi gerçekleştirilebilmekteydi.

Boru Bükme Makineleri Nelerdir?

Boru Bükme Makinası Ne İşe Yarar Nerelerde Kullanılır

Boru büküm muamelatlarında kullanılacak olan makinelerin her biri bir diğerinden farklı niteliklere sahiptir. Her bir makinenin en fazla boru bükme hududu başka olmaktadır. Bir bölümünde 3 boyutlu benzetim niteliği bulunduğu göze çarpmaktadır. Borunun özelliği baz alınarak hangi makinenin kullanılmasının gerekli olduğu ortaya çıkmaktadır.

Bunlardan bir tanesi rolling machine yani sarma makinesidir. Boru bükme makinelerinin çağdaş duruma getirilmiş uyarlamalarında akıllı grafikler yer almaktadır. Bu akıllı projeler aracılığı ile en yüksek rantabiliteyi alabilmek pek tabii mümkün olmaktadır. Söz konusu olan 3 boyutlu benzetim monitörü kullanılarak bükme operasyonuna başlamadan evvel proje benzetilebilmektedir.

Böylelikle muhtemel yanlışların önüne set çekilmesi sağlanmış olacaktır. 3 boyutlu Cad çizimleri akıllı grafiğe transfer edilebilmekte, uzman bir iş çıkarılması son derece basit bir biçimde sağlanabilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Şadiye Gökçe Sürer
Sanat Tarihçi Okur - Yazar Araştırmacı
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.