Borsanın Kitabını Yazmıştı: Canlı Yayında Rahatsızlanan ‘Borsa Kralı’ Nasrullah Ayan, Hayatını Kaybetti

‘Borsa Kralı’ lakaplı, emekli iş insanı Nasrullah Ayan geçen günlerde katıldığı bir TV yayınında son günlerde borsada yapıldığı iddia edilen …

Borsanın Kitabını Yazmıştı: Canlı Yayında Rahatsızlanan ‘Borsa Kralı’ Nasrullah Ayan, Hayatını Kaybetti

‘Borsa Kralı’ lakaplı, emekli iş insanı Nasrullah Ayan geçen günlerde katıldığı bir TV yayınında son günlerde borsada yapıldığı iddia edilen usulsüzlükler hakkında değerlendirmelerde bulunurken, canlı yayında rahatsızlanmış kalp krizi geçirerek hastaneye kaldırılmıştı. Günler süren ayrıca yaşam mücadelesi sosyal medyada da birçok spekülasyona neden olan Ayan’ın hayatını kaybettiği açıklandı.

Tele1 Tv’de katıldığı yayında “kendimi iyi hissetmiyorum” diyerek canlı yayını terk eden 80 ayrıca 90’lı yılların ünlü borsa ‘trader’larından Ayan, hastanede günlerdir yoğun bakımda verdiği yaşam mücadelesini kaybetti.

Acı haber kardeşi duyurdu. Rahatsızlandığı gece sosyal medyada birçok kişini vefat ettiğini duyurmasına karşın kardeşi ayrıca yakınları bilgini doğru olmadığını açıklamıştı

twitter.com

Ayan, 30 Ağustos günü geçirdiği kalp krizi devamında 2 Eylül gecesi hayatını kaybetti.

1958 tarihinde Gaziantep’te doğan Nasrullah Ayan, borsa ayrıca yatırım çevrelerinde ünlü bir isim olurken, 2017 tarihinde yaşadıklarını “Borsa Kralı” adıyla bir kitapta anlatmıştı.

Kitabında hayat hikayesini kendisi şöyle anlatmıştı: 

1958 tarihinde Mardin’de doğmuş. aynı yıl ailemle birlikte Gaziantep’e göçmüşüm. Lise dahil tüm eğitimimi Gaziantep’te tamamladım. 

1975’te hala evli bulunduğum 41 yıllık eşim sevgili Nüket’le evlendim ayrıca Mersin’e yerleştim. Burada ailemin gıda ihracatı işiyle uğraştım. 1976’dan itibaren dış pazarlar araştırması için yurtdışı seyahatlerime başladım.

1980’de darbenin öncesinde İsviçre’ye yerleştim. 1981’de Friburg kantonunda kendime ait ilk şirketimi kurdum. 1983’te kamuoyunda Altın Kaçakçılığı davası olarak bilinen davada gıyabımda yargılandım. Bu dava esnasında şirketlerim iflas etti ayrıca sıfırdan başlamak durumda kaldım. 1984’ten itibaren Türkiye’ye tekrardan gelip-gitmeye başladım.

1988’de Türkinvest şirketini Amerikalılardan satın aldım ayrıca borsaya girdim.

1994’e kadar Türkinvest dışında, Türkom Döviz, Tam Sigorta, Altın Tavuk, Polar Buz, Trend Yayıncılık, Trend Filmcilik gibi şirketleri kurdum veya Trend Holding bünyesine kattım. Borsada “ilk halka açık şirket ele geçirmesi” olan Çelik Halat’ı başarıyla gurup bünyesine kattım.

1994’te ülkede baş gösteren ekonomik kriz sebebiyle likidite sıkıntısına düştüm. Ayrıca tüm şirketlerim iflas etti/ettirildi. 1998 yılına kadar şirketlerimin borçlarını devlet desteği almadan özkaynaklarımla ödedim.

2002 tarihinde İsviçre’ye döndüm. Burada bazı şirketlerde danışmanlık yaptım ayrıca 2010 tarihinde tekrardan Türkiye’ye döndüm. Gaziantep’e yerleştim. Soranlara “Filler ölümlerine yakın doğdukları topraklara dönerler” derim.

Ayan’ın kendisine “ağam” diye hitap edilmesiyle ilgili anısı da şu şekilde?

Ayan’ın iflas ettiği ayrıca uzun yıllar piyasalarda da konuşulan Türkinvest olayını kendisi şu şekilde anlatmıştı?

Tamamen tesadüf eseri Türkinvest’i aldım ayrıca aldığımda ne yapacağımı bilmiyordum. Sonunda Türkinvest’i almışım, iyi bir kadro kurmuşum. Günlük 25 bin dolarlık borsanın işlem hacmini 50 milyon dolara kadar taşımışım. Derken repo işlemlerinde tıkanıp kalmışım. Karşıma sürekli engeller çıkarılmaya başlanmış. Ankara’ya yetkililerle görüşmeye gitmeye karar vermişim. O gün çok sıkıntılıyım. Nasıl karşılanacağımı kestiremiyorum. Bakan Güneş Taner bulunduğumuz salona geliyor. Hayretle karşılıyorum. Yakası açık bir gömlek giymiş ayrıca daha da tuhafı ayağında kırmızı renkli kovboy çizmeleri var. Hoş geldiniz demeden, “Ooo tavuk hırsızları gelmiş, kümese girmişsiniz, bari çan taksaydınız” diyor. Ben daha ağzımı açmadan, Taner İstanbul Valisi’ni arıyor ayrıca Türkinvest’in basılmasını istiyor.

Neden batırıldığımı hiçbir vakit anlamadım. O tarihleri iyi bilmek lazım. Devlet Kürt sorununu çözmek için şiddete yönelmişti. JİTEM’le birlikte faili meçhullerin zirayrıca yaptığı dönemdi. Beni Kürt işadamları listesine koyduklarını düşünüyorum. Esasında hiçbir vakit o gruplarla işim olmadı ama Mardin doğumlu olmam, soyadım dolayısıyla ki MGK’nda benim Ermeni kökenli olduğum konuşulmuş. Tüm bunlar üst üste eklendiğinde ipimin neden çekildiğini görebiliyorum.

Nasrullah Ayan, kendisi geçmiş yıllarda da ekonomik konjonktür için ? bu paylaşımı yapmıştı. Muhalif kişiliğiyle tanınan Ayan’a rahmet, ailesine sabır diliyoruz.

twitter.com

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.