Borsa Nedir? Nasıl Öğrenilir? A-Z Rehber 2021

01.05.2021
Borsa Nedir? Nasıl Öğrenilir? A-Z Rehber 2021

Borsa nedir, nasıl para kazanılır? Hemen herkes tarafından merak ediliyor olsa da borsa hakkında bilinmeyen pek çok durum bulunur. Özellikle yatırımcılar açısından borsada deneyim elde etmek ve borsa hakkında her şeye hakim olarak doğru yatırımları, doğru zamanda gerçekleştirmek oldukça kritik bir önem arz eder.

Borsa nedir? sorusu ile başlamak gerekirse borsa; tahvil, döviz, bono, hisse senedi gibi finansal yatırım araçlarının alınıp satıldığı ve bu yolla yatırımcıların kâr ya da zarar ettiği alım satım işlemlerinin bütünüdür. Bu işlemler tamamen devlet denetimi ve kontrolü altında gerçekleşir ve bu alanda yasa dışı herhangi bir faaliyet yürütmek mümkün değildir. Borsa nasıl öğrenilir? Merak edenler için ise A’dan Z’ye borsa rehberi önemli bir başlangıç aracı olmaya adaydır.

A’dan Z’ye Borsa Rehberi! Borsa Hakkında Her Şey

Borsa nedir? sorusunun cevabını yukarıda verdik ve şimdi sıra geldi borsa nedir nasıl yatırım yapılır? İşte sizlere son zamanlarda çok konuşulan borsa hakkında merak edenler için A’dan Z’ye borsa öğrenme rehberi;

1. Borsa Psikolojisine Adapte Olun

Borsa Nasıl öğrenilir? Merak edenlerin her şeyden önce borsa psikolojisine girmesi gerekir. Burada duygulara çok fazla yer yoktur ve yatırımlara tüm yolculuk boyunca refakat edecek olan yegane durum mantık ve matematik olmalıdır. Özellikle istatistikler, veriler, analizler, tablolar ve şemalar borsada çok şey anlatır ve bunları okumak gerçek bir borsa deneyimi ile mümkündür.

2. Borsada Aracı Kurumlara Dikkat

Borsa nasıl oynanır? Merak edenlerin ise ilk olarak bilmesi gereken şey borsada aracı kurumların olduğudur. Aracı kurumlar borsa üzerinde yapılacak olan işlemleri sahip oldukları hacim doğrultusunda yatırımcılara sunar ve doğu aracı kurumun seçilmesi oldukça önemlidir.

3. Deneyim Borsada Herşeydir

Deneyim tahmin edileceği üzere hemen ve hızla kazanılabilir bir olgu değildir. Zaman ve yeterli düzeyde sabır deneyim elde etmenin en temel ilcaları konumundadır. O halde borsada kazanmak isteyenlerin yeteri kadar deneyim elde edinceye dek sabırla öğrenmeyi sürece yayması gerekir.

4. Yatırım Hesabı Açın ve Bu Hesap Sizin Kontrolünüzde Olsun

Aracı kurumlar tarafından yatırımcılara hesap açma imkanı tanınır ve borsaya ilk kez girecek olanların bu mecralarda bir yatırım hesabına sahip olması zorunludur. Günümüzde pek çok banka müşterilerine borsada işlem yapabilmesi adına aracı kurum hizmeti sağlar ve dolayısıyla bankalar ya da diğer finans kuruluşları bu noktada tercih edilebilir.

5. Yatırım Yaparken Özgün Fikirlerinizden Taviz Vermeyin

Borsada kazanmak istiyorsanız, diğer yatırımcıların ve uzmanların görüşlerinin oldukça önemli olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Fakat herhangi bir uzman ya da yatırım danışmanının yapacağınız yatırımları etkilemesine de izin vermemeniz tavsiye edilir. Tamamen özgün ve inançlı olmalısınız. Doğru analizler ve analizler sizi en sağlıklı yatırıma götürecektir.

6. Temel Bir Stratejiniz Olsun

Temel bir stratejiye sahip olmak borsada her şeydir. Bu stratejiyi belirlerken bazı bağlı değişkenleri dikkatlice analiz etmelisiniz. Bu bağlı değişkenler çoğunlukla zaman ve zamanlama ile ilgilidir. Zaman yapacağınız yatırımın süresini belirlerken zamanlama ise doğru anda doğru yerde olmanızı sağlar.

7. Doğru Zamanda Doğru Yatırımı Yapın

Doğru zamanda doğru yatırım yapmak her borsa tutkunu için mümkün değildir. Bu aşamaya gelebilmek için şimdiye dek sıralanan her bir özel durumda yeterli düzeyde tecrübe sahibi olunması gerekir ve tecrübe sahibi olmak için ise mantığın eşlik ettiği cesaret en önemli güçtür.

8. Borsa Terimlerine Hakim Olun

Özellikle emir, tahvil senedi, senet türleri, yıllık rapor, beta, bear market, arbitraj ve hisse senedi gibi borsanın temel kavramları hakkında bilgi sahibi olmalısınız. Bu kavramlar zamanla oturacağından başlangıç aşamasında sadece kavramların anlamsal karşılığı hakkında fikir sahibi olmak yeterlidir.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.