Beyin Kanaması Nedenleri Nelerdir?

Beyin Kanaması Nedenleri Nelerdir?

Genelde travma ve kazalar sonucu oluşan beyin kanamaları, hipertansiyon krizine bağlı olarak ya da güneş ışınlarına uzun süreli maruz kalma ile meydana gelebiliyor. Yaşamı tehdit eden beyin kanamalarının tanı ve tedavisi, gelişen tıbbi teknoloji ve cerrahi yöntemlerin uygulanmasıyla yapılabiliyor. Bunun yanında, alınabilecek basit önlemlerle beyin kanaması riski en aza indirilebiliyor.

Beyin Kanaması Nedenleri

Beyin kanaması tahmin edemeyeceğiniz kadar çok nedenden meydana gelebiliyor. Çoğunlukla beyin kanamasının kafamızı sert bir yere çarptığımızda oluştuğunu düşünürüz, ancak en çok yaşanan beyin kanaması nedenleri farklı durumlardan kaynaklanmaktadır. Dilerseniz şimdi beyin kanaması nedenleri listemize geçelim ve beyin kanamasının nedenleri nelermiş görelim.

1. Yüksek Tansiyon

Beyin kanamasının en görülen nedenlerinden birisi olan kronik yüksek tansiyon, damar duvarlarını zayıflatarak kanamalara neden olabilir.

2. Anevrizma

Damarın zayıf bir bölgesinin kan basıncı sebebiyle şişerek bir baloncuk oluşturmasıdır. Kimi anevrizmalar, henüz patlamadan, komşuluklarındaki hassas bölgeler nedeniyle göz kapağında düşüklük, görme kusurları gibi belirtilere neden olabilmektedir. Anevrizmalar patladığında ise beyin kanaması meydana gelir.

3. Kafa Travmaları

Özellikle trafik kazaları ve yüksekten düşme ile kafaya alınan darbeler sonrasında görülür.

4. Kan Damarı Anomalileri

Beynin içindeki ve çevresindeki kan damarlarındaki doğumsal olarak gelişen kimi zayıflıklar ve yanlış bağlantıları ifade eder, beyin kanamasına neden olabilir.

5. Amiloid Anjiyopati

Bazen yaşlanma ve yüksek tansiyon ile ortaya çıkan kan damarı duvarlarının anormalisidir. Büyük bir kanamadan önce çok küçük, fark edilmez ve beyin kanamasına neden olabilir.

6. Kanama Bozuklukları

Hemofili gibi kimi pıhtılaşma bozuklukları beyinde meydana gelebilecek mikro kanamaların kendi kendine durmasına engel olarak daha büyük kanamalara neden olabilirler.

7. Beyin Tümörleri

Beyinde meydana gelen tümörler de beyin kanamasına yol açabilir.

Beyin kanaması nedenleri nelerdir? Sorusuna elimizden geldiğince cevaplar verdiğimiz beyin kanaması nedenleri içeriğimizin sonuna geldik. Umarım beyin kanaması konusunda bilgilendirici bir içerik olmuştur. Daha fazla sağlık bilgileri arıyorsanız yandaki bağlantıya tıklayabilir ve ilgili kategorimizi ziyaret edebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: SMM Panel - takipçi satın al - antalya haber - sosyalhane.com - hosting - Bodrum Villa - Ankara Psikolog - Cezayir Vizesi Otomatik Kepenk