BDDK Nedir? Vazifeleri ve Hakları Nelerdir?

17.04.2021
BDDK Nedir? Vazifeleri ve Hakları Nelerdir?

BDDK nedir? Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu adının ilk harflerinin taksir edilmesi ile meydana gelmiştir. Sayısı 5411 olan Bankacılık Yasasında izin Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu’na verilmiştir. Söz konusu yasanın 82 numaralı maddesinde ise “İçtimaiyat şirkete ait şahsiyetine malik olan ve finansal otonomiye ehil Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu oluşturulmuştur.” bölümü bulunur.

BDDK nedir? BDDK’nın Vazifeleri nelerdir? BDDK ile ilgili, merak konusu olan bütün ayrıntılar için yazımızı okumaya devam edebilirsiniz. Merkez noktası Ankara olan Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’nun yazı işleri, Bankacılık Tertipleme, Müdürlük ve teftiş etme heyetinden oluşmaktadır.

BDDK’nın Vazifeleri Nelerdir?

Bankacılık etkinliklerinin doğru bir şekilde uygulanması ve Banka oluşturulması adına evleviyetle Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’ndan müsaade istemek gerekiyor. Yurt dışı ve yurt içi etkinlik izhar edecek olan bireylerin de bu kuruluştan müsaade istemesi gerekiyor. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu; bankaların teşekkül, faaliyet, aktarılma, kontrol, idare, likidasyon, bir araya getirme ve benzeri teftişlerine dair nitelikleri tertipler.

Kredili tertibatın faal bir biçimde işlemesini sağlamak adına lüzumlu bütün hükümleri almakla mükelleftir. Bu kuruluşta iş gören bireylerin bir başka vazifesi ise, bankacılık kanunlarının meydana gelmesini temin etmektir. Bununla birlikte çekişme ortamının eksiksiz temin edilebilmesi kadına bankanın zıt, verimkâr ve akılcı faaliyetleri ile mali piyasaları gözden geçirir.

BDDK Kısaltımının Açılımı Ne Manaya Gelmektedir?

BDDK kısaltımının açılımı, Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu manasına karşılık gelir. BDDK yani Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu; bankaların tertipleme, idare, teşekkül, likidasyon, aktarılma, bir araya getirme ve benzeri muamelatlarını erine getirmesine müsaade eden bir kuruluştur. BDDK, finansal piyasalarla ilgili yapılmış olan yeni tertiplemelerin ilişkili taraflar ile temasa geçerek kotarılmasını sağlar. Sonrasında bu konular üzerine yapacakları eylemler ve bulunacakları hamlelere dair fikir verir.

BDDK’nın Maksadı Nedir?

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu’nun esas maksadı, Bankalar Kanununun tatbik edilmesini sağlamaktır. Bankalar yasasının maksadı;

  • Tasarruf maliklerinin imtiyaz ve çıkarını muhafaza etmek.
  • Finansal piyasalarda itimat ve devamlılık sağlamak.
  • İktisadi iyileşmenin icaplarını tazmin etmek.
  • Kredi dizgesinin intizamlı bir biçimde işlemesini sağlamak.
  • Faaliyet, aktarılma, bir araya getirme ve likidasyon malumatlarının icra edilmesini sağlamak.

Gibi maksatların yerine getirilmesini sağlamak gayesi ile Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu oluşturulmuştur.

BDDK’nın Hakları Nelerdir?

Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu bir hüküm kuruluşudur. Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu, bir tanesi birinci yönetici ve öteki ikinci yönetici olacak şekilde yekûn yedi üyeden meydana gelir. Sayısı 5411 olan yasanın 93 numaralı maddesi gereğince bu kurum, yasaların ve alakalı tüzüğün onaylamış olduğu izinler ihatasında mali piyasalarda itimat ve sürekliliğin garantiye alınması, kredi düzeneğinin mazbut bir biçimde ilerlemesi, finansal iş kolunun kısa zamanda inkişaf etmesi, kısıntı yapan bireylerin ayrıcalık ve kârlarının gözetilmesine benzeri vazifeleri vardır.

Siyasal holding şirketleri ve bankalar ile yasalarda bulunan kararlar gizli kalmak kaydı ile mali kiralama firmaları faktoring ve mali kiralama firmalarının idare, örgüt yapısını, ayrılamaz, likidasyonu tertiplemek ve pay takası gibi işlem ve işleri denetlemek ve yürütmek bu kuruluşun birincil vazifeleri içerisinde bulunur. Bankacılık işlem ve işlerinin bir nizam halinde idare edilmesini sağlayan Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurumu, bununla beraber bütün faaliyetlerin kaidelere uygun bir biçimde yürütülmesini de sağlıyor.

ETİKETLER: BDDK, Ekonomi, Hakları, Maksadı, Nedir?
YAZAR BİLGİSİ
Şadiye Gökçe Sürer
Sanat Tarihçi Okur - Yazar Araştırmacı
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.