Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Başarılı İnsanlar İçin Başarı Ne İfade Eder?

Başarılı İnsanlar İçin Başarı Ne İfade Eder?

Başarılı olmak, üstünde en çok tartışılan ve araştırma yapılan konulardan birisi olarak karşımıza çıkar. İnsanlar hayatlarında başarıya ulaşmak için adeta bir yarış halindedir. Çünkü, başarılı olduklarında mutlu ve tatmin olacaklarını düşünürler. İnsan özü itibariyle; aslında mutlu olmanın, değerli hissetmenin ve sevilmenin arayışı içindedir. Fakat, öz benliğinin farkında olmaktan uzak olan günümüz insanlığı, değerli olmayı da ne yazık ki parayla ilişkilendirir.

Başarılı insanların nedense zengin kişiler oldukları düşünülür, başarı yalnızca parasal bir değerle ölçülür; başarılı olmak, sahip olmakla karıştırılır. Bu yüzden elde ettikleriyle gündeme gelen başarılı insanların hayat hikayeleri oldukça merak edilir. Bunun teknik ve pratik yöntemleri olduğu düşünülür. Bu bilgileri edinmek için insanlar araştırmalar yaparlar ve kıyasıya bir mücadele içine girerler. İnsanlar başarıyı, kendi başına bir meslek yerine koyarak gerçek anlamından uzaklaştırırlar. Başarının kelime anlamını incelediğimizde sözlüklerde bile başarının: ”Başarılan iş”, ”Bir eylemin belli bir sürede gerçekleşmesi”, hedefe ulaşılması” şekillerinde tanımlandığını görürüz. Peki, başarı gerçekten gücünü varılan noktadan mı alır, yoksa yolculuğun kendisinden mi? Başarılı insanlar için başarı ne ifade eder? Gelin, birlikte inceleyelim.

Başarılı İnsanların Ortak Özellikleri

Başarılarını kitaplardan okuduğumuz, filmlerden izlediğimiz ve kendimize örnek aldığımız insanların ortak özelliklerini incelediğimizde, onların başarıya bakış açısını açık bir şekilde görebiliriz.

1. Cömert Olmak

Başarılı insanlar, paylaşmanın değerini bilirler. İster madde ister bilgi olsun, elde ettiklerini paylaşarak çoğalacaklarının farkındalardır. Başarılı insanlar, kaliteli bir yaşam için önce vermek gerektiğinin bilincinde olurlar. Motivasyon konuşmacısı Zig Zagler, başarısını başka insanlara yardım etmeye bağlamıştır.

2. Değer Yaratmak

Başarılı insanlar, yaptıkları veya yapacaklarıyla dünyaya  hizmet etme amacı taşırlar. Geliştirdikleri bir projeyi toplumsal ve çevresel gelişime yönelik katkılarıyla ölçerler. Bir soruna çözüm üretmek, geliştirmek, kolaylaştırmak onların iş yapma prensiplerinin başında gelir. Yaratıcılık yetenekleri bu sayede gelişkindir. Çünkü yaratabilmek için önce değer katma amacı taşımanız gerekir. Facebook CEO’su Mark Zuckerberg’in, bu konuyla ilgili bir açıklaması oldukça düşündürücüdür: Mark, her gün kendine yapabileceği en önemli, en iyi şeyi yapıp yapmadığını; yaptıklarıyla hangi sorunlara çare olabileceğini, çalışmalarının ne kadar değer yaratacağını sorduğundan bahsetmiştir. Bugün en çok takip edilen sosyal mecralardan biri olan Facebook’un bir dev haline gelmesinin, bu düşünce yapısıyla bağlantısı elbette ki yüksektir.

3. Geniş Bakış Açısına Sahip Olmak

Başarılı insanlar, geniş bakış açısına ve vizyona sahiplerdir. Bir konuya farklı pencerelerden bakabilme kapasitesi taşırlar. Gördükleriyle yetinmezler, görünenin ardındaki görünmeyeni ararlar. Aktris ve Şarkıcı Maya Angelou’ nun sözü ilham vericidir. Maya Angelou, yeni şeyler keşfetmek için herkesin gittiği yoldan gitmek yerine, yol olmayan yerden gitmeyi tavsiye eder.

4. Meraklı Olmak

Merak, her işin başında gelir. Bir işi başarmak, geliştirmek ve fark yaratmak için önce merak etmelisiniz. Başarılı insanlar çok meraklı olurlar. Çevreye, insanlara, evrene karşı merak içindedirler; öğrenme hevesi taşırlar. Şair Rudyan Kıpling bir konuşmasında, başarılı diye adlandırdığımız kişilerin araştırmaya ve öğrenmeye meraklı olduklarını söylemiştir.

5. Disiplinli Olmak

Bütün işler, sonuca ulaşmak için özveri ve disiplinli bir çalışma gerektirir. Başarının anahtarlarından biri budur. Disiplin; işinizdeki verimliliği arttırır, pratiklik kazandırır, konsantrasyonunuzu ve motivasyonunuzu güçlendirir. Bazı insanlara sıkıcı gelse de disiplini yaşam biçimi haline getirmiş başarılı insanlar, bu alışkanlıkları sayesinde oldukça geri bildirimler almışlardır. Alibaba’nın kurucusu Jack Ma, disiplinli ve çalışkan bir kişiliğe sahip olmasaydı, İngilizce’sini geliştirmek için 9 yıl boyunca her sabah erkenden kalkıp turistleri ücretsiz gezdirmezdi ve bu disiplinin ona kazandırdıkları sayesinde Alibaba, binlerce çalışanı ve ortak şirketleri olan bir dev haline dönüşemezdi.

6. Tutumlu Olmak

Tutumlu olmak denilince insanların aklına cimrilik gelir. Ancak, bu büyük bir yanılgı.  Cimrilik: parayı harcamaktan çekinmek, yokluk bilinci ile davranmaktır.  Tutumluluk ise oldukça farklıdır. Tutumlu olmak, başarı hikayelerini yazan yazardır. Başarılı insanlar, birikimlerini nasıl daha verimli değerlendirebileceklerini bilen kişilerdir. Elon Musk tutumlu bir kişi olmasaydı, kazandığı bütün birikimi ile Spacex fabrikasını kuramazdı ve insan hayatına bu denli değer katamazdı. Tutumun altındaki ana bilinci, bu örnekler sayesinde daha net görebiliyoruz.

7. Cesur Olmak

İnsanın önündeki en büyük engellerden biri cesaretsizliktir. İnsan ister fakat bir türlü eyleme geçemez. Sahip olduklarını kaybetmekten, güvenli alanını terk etmekten korkar. Başarısızlık korkusu, cesaretsizliği yaratır. Adım atmak, başarıya giden yolda ilk harekettir. Başarılı insanlar cesur olurlar. Amozon’un Kurucusu Jeff Bezos, internet teknolojilerindeki büyümeyi öğrenince başarma şansının çok düşük olduğunu bildiği halde işinden ayrılarak çevresinden aldığı borçla bu sektöre girip büyük bir cesaret örneği göstermiştir. Bir açıklamasında evrimleşmemenin tehlikesinden bahsetmiş, geleceğe evrilmenin yani gelişimin önemini vurgulamıştır. Cesur olmak, gelişmek için bir arabulucu rolü üstlenir.

8. Kararlı Olmak

Karar vermek kolay gibi gözükse de genellikle söylem aşamasında kalır. Karar, eylemi gerektirir. Kararlı olmak, azim ve sabrı tetikler. Dolayısıyla bir işi yapmaya karar veren kişi azim ve sabırla çalışarak hedefinden şaşmaz ve zorluklar karşısında mücadeleci olur. Başarılı insanlar, motivasyonunu bu kararlılıktan alır. Karikatür filmlerinin öncüsü Walt Disney’ in hayat hikayesine bakarsak onun kararlı kişiliğini görürüz.  Bir gazetede karikatürler çizerken, yetenekli olmadığı gerekçesiyle kovulmasına rağmen pes etmedi. Kurduğu ilk şirketi iflas etti ama yine pes etmedi. Çünkü o kararlıydı ve onun bu kararlılığı  sayesinde  Micky  Mouse karakteri ortaya çıktı.

9. Hayal Kurmak

Hayal kurmak insanlar tarafından bazen alay konusu bile olmuştur. Daha önce yapılmamış, denenmemiş bir şeyleri hayal eden kişilere çok sıcak bakılmamıştır. Fakat bir işi gerçekleştirmek için önce hayalini kurmak zorundasınız. Başarılı insanlar, en büyük  hayalcilerden çıkar. Bir işin nasıl olduğunu, nasıl hissettirdiğini ve nelere sebebiyet verdiğini hayal etmezseniz, ne adım atabilirsiniz ne de o konuda kararlı ve cesur olabilirsiniz. Hint Water’ın CEO’su Kara Goldin buna verilecek en güzel örneklerden biri olabilir: Kara Goldin, suyun tadını beğenmeyerek su ihtiyacını gidermek için sıklıkla kola tüketiyordu. Bu onu sağlıksız beslenmeye itmişti. Buradan yola çıkarak katkısız doğal aromalı su üreterek dünyada bir dev marka haline geldi. Şüphesiz ki, Kara Goldin bunu önce hayal etmişti. Ondaki bu hayal gücü olmasaydı, içine biraz ahududu atılmış bir doğal su, sıradan bir mutfaktan bugün Facebook gibi büyük şirketlerin bile dolabına girmiş bir ürüne dönüşmezdi.

Başarılı olan insanların bütün bu kişilik özelliklerini incelediğimizde aslında tek bir ortak sonuca varıyoruz. Bu özellikler ve hayat hikayeleri, başarı hakkındaki gerçeği bize daha açık bir şekilde gösterir. Başarılı insanlar, başarıyı yüksek bir ideale adanmış hedefe ulaşmak için bir araç olarak görür. Bu insanların başarı diye nitelendirdiği şey: Başkalarının hayatlarına dokunmak, değer yaratmak, topluma ve çevreye faydalı işler ortaya koymak; geliştirmektir. Onlar için varılan noktanın önemi yoktur. Başarı onlar için çabadır. Ne kadar çok çabalarlarsa kendilerini o kadar başarılı görürler. Başarılı bir insan olmak isteyen kişilerin ilk önce yakalaması gereken ayrıntı burada saklıdır.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.