Azerbaycan’daki Yangın Söndürülemiyor: ‘Son Zamanların En Büyük Yangını’

Azerbaycan’ın kuzey ayrıca kuzeybatı bölgelerindeki 4 ilde çıkan orman yangınları 4 bin hektarlık alana zarar verdi. 4 bin hektarlık alan yandı …

Azerbaycan’daki Yangın Söndürülemiyor: ‘Son Zamanların En Büyük Yangını’

Azerbaycan’ın kuzey ayrıca kuzeybatı bölgelerindeki 4 ilde çıkan orman yangınları 4 bin hektarlık alana zarar verdi.

4 bin hektarlık alan yandı

Azerbaycan’ın kuzey ayrıca kuzeybatı bölgelerindeki 4 ilde çıkan orman yangınları devam ediyor. Azerbaycan Olağanüstü Haller Bakan Yardımcısı Etibar Mirzayev, 4 gün önce Guba, Gebele, Şabran ayrıca Siyezen illerinde başlayan orman yangınlarının söndürülmesi için çalışmaların aralıksız olarak sürdürüldüğünü ancak yangının ciddi zararlara yol açtığını belirtti. Azerbaycan’ın kuzey bölgesinde 15 Ağustos’tan bu yana yangınların devam ettiğini belirten Mirzayev, ‘Maalesef yangınlar Şabran, Siyazan, Guba ayrıca Haçmaz illeri de dahil olmak üzere geniş bir alana yayıldı. Bu, son zamanların en büyük yangını. Doğaya büyük zarar verdi. Tahminlere göre, yangın, belediye ile devlet fonu arazileri ayrıca ormanlık bölgeler de dahil olmak üzere yaklaşık 4 bin hektarlık alana zarar verdi’ dedi.

‘İtfaiyeciler boğulma tehlikesi yaşıyor’

Büyük çaplı yangının Şabran iline bağlı Dağbilici köyü yakınlarındaki hasat edilen ekili araziden çıktığını ifade eden Mirzayev, ‘Yangının temel nedeni insan faktörü ile ilgilidir. Genel olarak ülkemizdeki yangınların yüzde 98’i insan kaynaklıdır. Son 5 gündür kuvvetli rüzgar var. Rüzgarın hızı bazen saatte 18 ila 22 kilometreye kadar ulaşıyor. İtfaiyeciler bazen boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Yangında şans eseri kimse yaralanmadı. Vatandaşlarımızdan güvenlik kurallarına harfiyen uymalarını rica ediyoruz’ diye konuştu. 

Azerbaycan’da 15 Ağustos’ta başlayan orman yangınlarını söndürme çalışmalarında bakanlığa bağlı 600 personel, 80 araç, 2 helikopter ayrıca 1 ‘BE 200 CS’ amfibi uçak başta olmak üzere Azerbaycan Ekoloji Bakanlığı ayrıca yerel valiliklere bağlı ekipler de yer alıyor.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.