Er Sınıflandırma Sonucu ve ASAL Sevk Ne Zaman Belli Olur?

23.03.2021
Er Sınıflandırma Sonucu ve ASAL Sevk Ne Zaman Belli Olur?

Yeni askere gidecek olan insanların internette sıkça yaptığı aramalardan birisi “Hakkınızda er sınıflandırma sonucu bulunmamaktadır.” ve “Sevk işlemlerinizi Sınıflandırma Sonuç Sorgulama sayfasında belirtilen sevk başlangıç tarihinden itibaren yapabilirsiniz.” gibi sorulardır. Eğer Er sınıflandırma ve ASAL Sevk tarihinizi öğrenmek istiyorsanız haberimize geçebilirsiniz.

Eğer askerlik için gerekli yoklama başvurusu, sağlık muayenesi gibi işlemleri tamamladıysanız, E-Devlet üzerinden askerlik işlemleriniz için gerekli olan belgeleri ve evrakları sağlamış olursunuz. Bu sürecin devamında ise yapmanız gereken şey askerlik durumunuzu E-Devlet üzerinden takip etmek olacaktır.

Ancak son dönemlerde sıkça sorulan sorular var; askerlik yerim ne zaman belli olur, askere ne zaman giderim, askerlik yerim ne zaman belli olur, askerlik tarihim ne zaman belli olur ve E-Devlet üzerinden çıkan çeşitli hatalar ne demek oluyor? gibi. Bu haberimizde tüm bu soru ve sorunlarınızın cevabını aşağıya ekledik.

Askerlik Yerim Ne Zaman Belli Olur?

Askerlik yerinizin belli olması için öncelikle E-Devlet üzerinden yoklama başvurusunu takiben diğer gerekli işlemleri sağlamış olmalısınız. Askerlik yoklama başvurusunu yaptıktan sonra ise yapmanız gereken sağlık muayenesi olmak gibi bazı gereklilikler bulunmakta.

Eğer tüm bu işlemler sağlanırsa askerlik başvurunuz TSK’nın ihtiyaçları doğrultusunda kabul görür ve askere çağırılırsınız. Eğer askerlik işlemlerinizi tamamladıysanız ilk olarak yapmanız gereken şey E-Devlet ile “Er Sınıflandırma Sonucunu Sorgulama ve Sevk Başvurusu” sorgulama sayfasından yerinizi öğrenmek.

MSB (Milli Savunma Bakanlığı) tarafından yapılan duyuruya göre: Şubat 2021 Sınıflandırma Dönemi asker alım raporunda Ocak, Şuan ve Mart aylarının 22, 23 ve 24’üncü günleri sevk tarihlerinizin olacağı yönünde bir bilgilendirme var.

Peki Asker Alım için o tarihler geldi veya geçiyor buna rağmen aşağıdaki hataları alıyorsanız haberimizi okumaya devam edin.

Hakkınızda er sınıflandırma sonucu bulunmamaktadır. Ne demek oluyor?

“Hakkınızda er sınıflandırma sonucu bulunmamaktadır” demek, henüz askerlik yeriniz ve tarihiniz belli olmamış demektir. Bu neden böyle diye soracak olursanız, TSK tarafından ihtiyaca göre asker alınmaktadır diyebiliriz.

Sevk işlemlerinizi Sınıflandırma Sonuç Sorgulama sayfasında belirtilen sevk başlangıç tarihinden itibaren yapabilirsiniz.

Bu soru, merak edilen bir başka sorunun başında geliyor. “Sevk işlemlerinizi Sınıflandırma Sonuç Sorgulama sayfasında belirtilen sevk başlangıç tarihinden itibaren yapabilirsiniz” demek, öncelikle Sevk Sınıflandırma Sonucu’nu beklemeniz gerektiği anlamında söylenmektedir.

Askerlik yerim ne zaman beli olur ve hakkınızda er sınıflandırma sonucu bulunmamaktadır ne demek gibi sorularınıza cevap vermeye çalıştık. Daha fazla bilgi için MSB’nin “Şubat 2021 Sınıflandırma Dönemi Duyurusu” için internette arama yapabilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.