Aşı Nedir? Aşı Hakkında Daha Önce Duymadığınız 7 Bilgi

Aşı Nedir? Aşı Hakkında Daha Önce Duymadığınız 7 Bilgi

Aşı nedir? İnsan vücudunun bağışıklık sistemi, yüksek güvenlikli bir koruma sistemine sahiptir. Doğada bulunan ya da yapay sebeplerle meydana gelen hastalıklı mikroorganizmaların, insan vücudunda yarattığı tahribatın önüne geçebilmek için bağışıklık sisteminin kodlayıcı özelliği bulunur.

Kodlayıcı özellik; herhangi bir bakteri, virüs vb. hastalık sebebinin vücuda girmesiyle savunma mekanizmasının gösterdiği tepkimelerin arşivlenmesidir. Bu arşivleme daha sonra benzer tehditler söz konusu olduğunda yeniden mücadelenin yol haritasını belirlemektedir. Dünya üzerinde toplu ölümlere sebep olan salgın hastalıkların yok edilme sebebi yüksek oranda aşılanmadır.

Aşı; vücuttaki koruma mekanizmasının arşivleme yani kodlama sistemine sahte bir tehdit alarmı oluşturarak salgın hastalığın virüsünü korunaklı şekilde tanıtmaktadır. Bu sayede aşının içerisindeki virüs ya da benzeri hastalıklı yapıyı tanıyan bağışıklık sistemi, daha sonrasında gerçekten salgının muhatabı olduğunda nasıl savaşması gerektiğini bilerek vücut direncini koruyabilir.

Önceki yüzyıllarda aşılama imkanlarının kısıtlılığı, hasta edici mikroorganizmaların tespitindeki veya aşı üretimindeki kıtlık sebebiyle insanlık çok kez salgın hastalıkların pençesine düşmüştür. Ancak milenyum çağında özellikle seri halinde aşı temininde herhangi bir sorun yaşanmamakta ve koruyucu aşılar bebeklik çağından itibaren insanlara düzenli şekilde yapılabilmektedir.

Aşı Hakkında Daha Önce Duymadığınız 7 Farklı Bilgi

Aşı Nedir Aşı Hakkında Daha Önce Duymadığınız 7 Bilgi

Aşı Nedir Aşı Hakkında Daha Önce Duymadığınız 7 Bilgi

Aşı nedir? Sorusunu cevapladığımıza göre artık aşı hakkında bilmeniz gereken bazı bilgiler listemize geçebiliriz. bu bilgiler aşı üretimi, aşı kullanımı ve aşının etkileri gibi bilgileri içermektedir. İsterseniz artık aşı hakkında büyük ihtimalle ilk defa duyacağınız bilgilere yer verdiğimiz listemize hızlı bir şekilde göz atalım…

1. Doğum Sonrası Aşı Periyodu

Doğum sonrası bebeklerin belirlenen aralıklarla aşılanması, yaygın virüs kaynaklı hastalıklara karşı korunmalarını sağlamaktadır. Aşı karnesi doldurulana dek aile hekiminin belirlediği periyotlara uygun şekilde bebeklerin aşılanması gerekmektedir.

2. Aşı Karşıtlığı

Son yıllarda giderek artan bir kitle, doğum sonrası da dahil olmak üzere çocuklarına aşı yaptırmamaktadır. Bunun gerekçesini: aşının içerisindeki koruyucu etken maddelerin çocuklarda zeka geriliği ve fiziksel engel oluşturması riski olarak gösteren aileler, bağışıklık sisteminin aşı olmadan da virüsler ile başa çıkabileceğine inanmaktadır.

3. Süt Koruması ve Aşı

Aşı karşıtlarının bebeklerin aşılanmasına karşı çıkışlarındaki en büyük savunma mekanizması anne sütünün koruyuculuğuna ilişkindir. Anne sütünün bebek vücudundaki antikor yapısını desteklemesi ile bebeğin aşıya ihtiyaç duymadığını savunan aşı karşıtları, yalnızca belirli hastalıklara yönelik olarak bu korumanın gerçekleşebileceğini kabul etmemektedir.

4. Aşı Araştırmaları

Aşı araştırmaları faz denemeleri sonucunda nihai kararı benimseyen bir mekanizmaya sahiptir. Ancak küresel salgın durumlarında keskin müdahaleler için faz3 çalışmalarının ertelendiği ya da gönüllülük esasıyla yapıldığı olmuştur. Örneğin; Covid-13 salgını sonrası aşı denemelerinde pek çok aşı modeli faz3 çalışmalarını gönüllü gruplar üzerinde deneyerek ya da bu aşamayı erteleyerek sonlandırmıştır.

5. Seri Aşı Üretimi

Hastalıkların koruyucu aşı formülü bulunduktan sonra insanların beklentisi bir an önce aşıya erişebilmektir. Fakat seri aşı üretiminin yalnızca formülle ilişkili olmadığını bilmek gerekir. Seri aşı üretimi hem aşı formülünün ihtiyaç duyduğu yan kimyasalların teminine, hem enjekte ekipmanlarının mevcudiyetine, hem de aşı üretimi için yeter kalite barındıran üretim merkezlerine bağlı olarak gerçekleşebilir. Nitekim son dönemde yaşanan küresel aşı krizinin sebeplerinden biri de bu gereksinimleri her ülkenin temin edememiş olmasıdır.

6. Doğal Sirkülasyonda Aşının Yeri

Tabiatın gereği olarak insan yaşamının nihai bir son bulması esastır. Fakat geçmiş zamanlara göre insan ömrünün koruyucu müdahalelerle uzadığı bilinmektedir. Aşılamanın bu koruyucu müdahaleler arasında en etkili ve en çok uygulanan müdahale olduğunu düşünülürse, doğal yaşam döngüsünde insan ömrünün aşı yoluyla daha korunaklı hale getirilerek korunduğu ispatlanmıştır. Bu sayede tabiat döngüsüne muhatap olarak hastalıklar sebebiyle ölmesi gereken insanların aşı ile korunarak yaşamına devam ettiği bilimsel bir gerçekliktir.

7. Aşının Etkisi

Aşılama ile insan vücudunun uyarılması sonrası kendine bir yaşam alanı bulamayan hastalıklı yapıların yok olması ile dünya üzerindeki pek çok virüs yok olmuştur. Başka kızamık, suçiçeği, boğmaca, çocuk felci gibi ağır hasarlı hastalıkların aşı ile kontrol altına alınarak ortadan kaldırıldığı bilinmektedir. Son zamanlarda ise Covid-19 salgınına karşı oldukça etkin bir biçimde kullanılmaktadır.

ETİKETLER: Aşı, Aşılama, Bilgi, Etkisi, Nedir?
YAZAR BİLGİSİ
Burcu Denktaş
Acil tıp teknisyeni - Bursa - 24
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.