Sağlık Açısından Mutlaka Tüketmeniz Gereken 7 Kuruyemiş

Sağlık Açısından Mutlaka Tüketmeniz Gereken 7 Kuruyemiş

Sağlıklı kuruyemişler: Sağlığına önem veren insanların en çok araştırdığı konu mutlaka tüketilmesi gereken kuruyemişlerin neler olduğudur. Ben de sizlere bu konudan bahsedeceğim. Aynı zamanda her kuruyemişin nasıl faydaları olduğunu da anlatacağım. Sağlık açısından mutlaka tüketmeniz gereken en sağlıklı kuruyemişler söyledikten sonra hemen bulup alabilirsiniz.

Sağlıklı Kuruyemişler

1. Ceviz

Tabi ki öncelikle cevizden bahsedeceğim. Ceviz içerisinde bulunan enzimler ve vitaminler sayesinde vücudunuzun ihtiyacı olanı almasını sağlıyor. Ayrıca günlük 4-5 adet ceviz yiyerek bir ara öğünü de geçirebilirsiniz. Evet, azıcık ceviz bile sizi tok tutabiliyor. Ya da bir başka seçenek olarak aç karnına da ceviz tüketebilirsiniz. Size kalmış…

2. Leblebi

Sağlıklı kuruyemişler listemizdeki bir diğer ürün leblebi. Nohuttan elde edilen leblebi çok sayıda rahatsızlığı gideriyor. Bu yüzden de sağlığınıza iyi gelecek kuruyemişlerden birisi. Leblebinin içerisinde A, C, E vitaminleri yer alıyor. Bu sebeple de tam bir kalsiyum deposudur. Kemiklerin gelişimini sağlar, kabızlığı giderir ve cilt sağlığını da destekler. Bu yüzden düzenli olarak günde bir avuç leblebi tüketmek size iyi gelecektir.

3. Fındık

Özellikle çiğ fındığın çok fazla faydası bulunuyor. Sağlığınız açısından çok önemli olan bu kuruyemiş, tokluk hissi verir, kabızlığı önler, kolesterol düşürür, kansere karşı vücudu korur ve benzeri çok fazla sorunu önler. Bunlara ek olarak günde on adet fındık tüketirseniz bağışıklık sisteminiz de güçlenir. Ayrıca fındığın içerisinde E vitamini oldukça fazladır.

4. Badem

Sağlığınız açısından tüketmeniz gereken 7 kuruyemiş listemde bademden de bahsedeceğim. Badem vücudunuzda şunları gerçekleştiriyor: Cildinizi koruyor, kan basıncınızı düşürüyor, kabızlığa iyi geliyor, damar sertliğini önlüyor, zayıflamaya yardımcı oluyor, kemikleri güçlendiriyor. Bunlara ek olarak badem bağı kullanarak da cildinizin daha genç ve canlı görünmesini sağlayabilirsiniz. Sağlıklı kuruyemişler listemizde devam ediyoruz…

5. Kuru Yabanmersini

Şimdi bahsedeceğim kuruyemiş de oldukça önemli. Yabanmersini, böğürtlen, çilek ve ahududu gibi meyveler, antioksidan özelliklere sahip yüksek miktarda polifenol içeriyor. Kuru yabanmersini de kuruyemiş olarak satılıyor. Doğal olarak bunu tükettiğinizde ihtiyacınız olan vitamini de almış oluyorsunuz. Günde 1 çay kaşığı kadar tüketmeniz yeterli olacaktır.

6. Yer Fıstığı

Bir diğer sağlıklı kuruyemiş ise yer fıstığıdır. Yer fıstığı içerisinde B1 vitamini bulunduruyor. B1 vitamini ise; kan şekerinin yakılmasına, kalp sağlığının korunmasına ve beyin fonksiyonlarının gelişmesine yardımcı olan bir vitamindir. Bu yüzden de düzenli olarak tüketilmesinde fayda var. Ayrıca B3 vitamini de içeren yer fıstığı; kalsiyum minerali de bulunduruyor.

7. Antep Fıstığı

Listenin son sırasında yer alan Antep fıstığından da bahsedelim. Bu kuruyemiş, vücudun gelişimini sağlıyor, böbrek ve safra kesesi ağrılarını hafifletiyor, öksürükleri azaltıyor. Bunlara ek olarak B1, E, B ve C vitaminleri de içeriyor. Her vitaminin de vücut için etkileri oldukça fazladır. Bu sebeple gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz.

İşte bu sağlıklı kuruyemişleri mutlaka tüketmeniz gerekiyor. Vücuda çok fazla faydası bulunan kuruyemişleri tüketirken de abartmamalısınız. Çünkü bildiğiniz üzere her şeyin fazlası zarardır. Bu yüzden her kuruyemişten azar azar ama düzenli tüketmelisiniz.

YAZAR BİLGİSİ
Gülden Metin
4 yıldır SEO uyumlu yazılar yazıyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.