Aracın ABS Uyarı Işığı Neden Yanar? Nasıl Söner?

Aracın ABS Uyarı Işığı Neden Yanar? Nasıl Söner?

ABS ışığı neden yanar? Açılımı “Anti-lock Braking System” olan ABS veya ABS Fren Sisteminin Türkçe karşılığı “Kilitlenme Karşıtı Frenleme Sistemidir. ABS sayesinde, aracın bloke olması ve fren esnasında sarsılma durumu engellenir.

ABS sistemi bulunmayan araçlarda kaygan ve ıslak zemin ortamında fren yapılması ile tekerlekler bloke olur. Bu gibi durumlarda fren ve direksiyon hakimiyeti sağlanamadığından ağır kazalar ve üzücü sonuçlarla karşı karşıya kalınırdı.

ABS fren sisteminin temel amacı, hidrolik frenlerin araç tekerlerini kilitlemesini önlemektir. Yol koşulları, aracınızın hızı ve aracınızın yükü ne olursa olsun araç tekerlerinizin devir sayısını takip eder, kayma durumunu engeller, bu sayede sürücü direksiyon hakimiyetini sağlar.

ABS uyarı ışığının yanma sebepleri:

  • Sigorta atması
  • Arızalı ABS kontrol ünitesi
  • Arızalı veya kirlenmiş hız sensörleri
  • Sensörler ile ABS Kontrol Ünitesi bağlantısını sağlayan kablolarda kopukluk
  • Fren hidroliği seviyesinin düşük olması (bazı modellerde ayrıca ABS fren hidroliği deposu bulunur).

Ayrıcı kilitlemeyi önlemek için her bir tekerleğe doğru miktarda fren hidroliği basıncı uygulayan bir pompa ve valf (basıncın yükselmesi halinde sistemden dışarıya akışkan tahliye ederek basıncı düşüren ya da acil bir durumda akışkan iletişimini kesen emniyet aracı) bulunur.

Arabasını bilen bir sürücü, seyahatini daha güvenilir geçmesini sağlamaktadır. Aracınıza yerleştiğinizde aracınızı çalıştırır ve gösterge panelinin aydınlatan ışıkları görürsünüz. Gösterge paneli, çeşitli cihazlarda düzenli çalıştığını göstermek, doğrulamak için kontrol görevi görmektedir. Fakat bunlardan biri açık kalırsa bir sorun var demektir.

Aracın ABS uyarı ışığının yanmasının birçok sebebi vardır. En iyi çözüm yolu duruma göre hareket etmektir diyebiliriz. Aracınızı çalıştırdığınız zaman ABS uyarı ışığı yanıyor ve sönüyorsa telaşlanmanızı gerektiren bir durum yok demektir. ABS uyarı ışığınızın yanıp sönüyor olması standart ampul kontrolüdür ve ışığın sorunsuz çalıştığını gösterir.

Aracınızı ilk çalıştırmanızda ABS uyarı ışığınız ya da başka herhangi bir uyarı ışığı yanmıyor ise, ampul kontrolü yaptırmalısınız. Hasarlı ampul durumu var ise acilen değiştirilmesi gerekir. Değiştirilmediği sürece, aracınızda ABS veya başka bir arıza durumunu fark etme şansınızı azaltır.

Araç kullanımı esnasında ABS uyarı ışığının yanması durumunda paniğe kapılmamanız önemlidir. Birçok durumda araç kullanımınızı sürdürmenizde sorun olmayacaktır. Araç fren pedalinizde herhangi bir sorun yok ise ABS olmadan da sürüşe devam edebilir ve ardından servise giderek araç ABS kontrol yaptırabilirsiniz.

Fakat ABS ışığınız yanıyor ve beraberinde fren ışığınızda yanıyor ise bu ciddi bir durum olduğu anlamına gelir ve aracınızı mutlaka durdurmalı ve ciddi durumlar oluşmasına engel olursunuz.

Aracınızda seyir halinde iken ABS uyarı ışığı yandıysa ve uyarı ışığını kapamak istiyorsanız aracın tekerleklerine, davlumbazlarına tazyikli su sıkınız. Eğer işe yara bir durum gözlemleyemiyorsanız akülerin kutup başlıklarını çıkarıp 15 dakika bekleyiniz.

Bazı durumlarda akülerin değişmesi veya aks bilyalarının değiştirilmesi de ABS uyarı lambasının sönmesini sağlayabilir. Verilen çözüm önerilerden olumlu bir sonuç alamıyorsanız bir oto elektrikçisine gitmenizde fayda olacaktır.

YAZAR BİLGİSİ
Hakan Eroğlu
Yaşantım 101 ama elimin peri yok.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.