Anksiyete Bozukluğunu Nasıl Kontrol Altına Aldım?

Anksiyete Bozukluğunu Nasıl Kontrol Altına Aldım?

Merhabalar ben 19 yaşında anksiyete (kaygı bozukluğu) rahatsızlığı olan bir genç kızım. Öncelikle hastalığı bilmeyenler için tanımı yapmak isterim. Anksiyete insanın kaygılı ve endişe halinde olmasıdır. Kişi odaklanma sorunu yaşar, tek bir şeye odaklanır, iştahınızı da etkileyebilir ve uyumasını zorlaştırabilir hatta bazı insanları evden çıkmasını, işlerini yapmasını bile engelleyecek kadar şiddetli olabilir.

Benim anksiyete hikayem ise bundan 4 ay önce başladı yada ben 4 ay önce fark ettim diyebilirim. Mide bulantılarım sebebiyle fark ettim. Hep dahiliyeye giderdim ve her şey tertemiz çıkardı. Sonrasında artık iş kötü bir hal almaya başlayınca kendimi psikiyatride buldum. Ve rahatsızlığımın anksiyete olduğunu öğrendim. Çok zor süreçler atlattım. Kimseye görüşemedim, dışarı çıkamadım, işten ayrıldım, 2 ayda 7 kilo verdim. Benim için corona döneminde inanılmaz zor bir hal almaya başladı. Kullandığım ilaçlar ve yan etkileri bile beni endişeye sokuyordu. Ölmek istediğim için saatlerce ağladığım çok oldu. Bu cümle sadece okunur geçilir belki ama ben yazarken bile çok zorlanıyorum.

Evet Daha Sonra Ne Oldu? Nasıl Kontrol Altına Aldım?

Aslında bakarsanız bir süre kendimi dinlemek ve ev benim için güvenli olduğundan eve kapandım. Kafamı video, film, dizi izleyerek dağıtmaya çalıştım. Kullandigim ilaçlar zamanla etkisini göstermeye başladı ama şunu unutmayın ilaçlar sadece yardımcı asıl değişim sizin içinizde. Hastaneye git gel yapmaya başlayınca dışarı anca öyle çıkıyordum. Sonra yarım saat yürüyüşler yapmaya başladım.1 saate çıkarttım. Sonra sevdiğim insanlarla evimin yakınında 2-3 saat görüşmeye başladım. Böyle böyle giderek daha da çok ilerleme sağlıyorum. Atak anlarında ise sayı sayıyorum. Hemen bir şeyi 50 kere tekrar ediyorum. Su içiyorum. Bir yerde oturuyorum ve nefes egzersizleri yapıyorum. Bu hastalıktan tamamen kurtulmak mümkün değil fakat stresinizi kontrol etmeyi öğrenirseniz daha kısa süreli atlatıyorsunuz.

Unutmayın ki her gün;

 • Yürüyüş
 • Kitap okumak
 • Dizi/film izlemek
 • Sevdiğiniz kişilerle konuşmak
 • Meditasyonlar
 • Uyku düzeni
 • Nefes egzersizleri
 • Düzenli ilaç
 • Psikoterapi yardım

uygularsanız her şey çok daha güzel olacak.

Umarım Bir gün buraya bende anksiyeteyi yendim diye bir yazı yazarım. Umutsuzluğa kapılmayın. Siz çok güçlüsünüz 🙂

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. Zeynep demir dedi ki:

  Gerçekten bu illeti yaşamayan bilemez o kadar iyi anlatmışsınız ki okurken bile gözlerim doldu.Umarım aatlatırız