Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Animeler Dünyasında Kullanılan 19 Farklı Terim ve Anlamları

Animeler Dünyasında Kullanılan 19 Farklı Terim ve Anlamları

Anime kelimesi Japoncaya Fransızcadaki animasyon kelimesinin zamanla değişmesi sonucunda geçmiştir. Anime tanımı için Japon menşeili ve Japonlara özgü kendine has bir üslubu olan diziler denilebilir. Genellikle mangalardan uyarlanıyor olsalar da mangalar dışında da alternatif yollara sahiptirler.

Manga nedir?

Japon çizgi romanıdır. Normal çizgi romanlardan farklı olarak sağdan sola doğru okunurlar. Manga yazarlarına mangaka denir. Çin yapımı mangalar manhua, Kore yapımı mangalar ise manhwa diye söylenilir. Basımı olmayan ve sadece dijital ortamda okunabilen renkli çizgi romanlara da webtoon denir.

Çok Sık Kullanılan Anime Terimleri

Anime terimleri listemizde toplamda 16 tane çok sık kullanılan kelimeleri ekledik. Bu kelimeler bir çok anlam veremediğiniz anime terimleri konusunda sizi aydınlatacaktır. Dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan çok sık kullanılan anime terimleri nelermiş hep beraber sayfayı aşağıya kaydırarak görelim.

1. Ova

Anime bittikten sonra yayınlanan ek bölümlere verilen isimdir. Animenin konusundan bağımsız, alakasız bölümlerin de olabileceği gibi ovalar tamamen anime içerisindeki ek bir detayı da bulundurabilir.

2. Special

Özel demektir. Ova’lara benzer bölümlerdir tek farkları ise 24 dakika değil, 3 ila 5 dakika arasındadır.

3. Seiyuu

Japon seslendirme sanatçısı.

4. Fansub

Animelere altyazı hazırlayan gruplar.

5. Filler

Doldurucu demektir. Animeler uyarlandığı mangaların güncel bölümlerine yetiştiği zaman manganın ilerlemesi için fazladan yapılan bölümlerdir.

6. Chibi

Anime karakterlerinin maksimum iki kafa boyunda çizildiği, gözlerinin aşırı büyük olduğu ve aşırı şirin bir çizim tarzıdır.

7. Moe

Şirin, tatlı ve sevimli anlamalarına sahiptir. Karakterlerde tip olarak de geçer. Moe karakterler serilerinin reklam yüzüdür. Ciddiyeti azaltırlar ve animeciler tarafından abartıldığı düşünülür, birçok fana sahiptirler.
Örnek olarak; High School DxD New animesinden Gasper Vlaid karakteri. Aşırı sevimli bir karakter olarak çizilmiştir.

8. Kawai

Şirin, tatlı ve sevimli anlamnların gelir. Japoncada sıfat olarak kullanılır.

9. Fan Service

Daha fazla seyirci çekmek adına yapılan, konu ile hiçbir bağıntısı bulunmayan, çeşitleri olsa da genellikle erkeklere hitap eden erotik sahnelerdir. Cinsel ilişki bulunmaz.

10. Trap

Tuzak anlamına gelir. Animeler de kadın gibi görünerek aslında erkek olan karakterleri temsil eder ya da bu durumun tam tersi olarak karşımıza çıkar.
Örnek olarak; Fate Apocrypha animesinde Astolfo karakteridir. Kız gibi görünüyor olsa aslında bir erkek olarak o animede yer almaktadır.

11. Loli ve Lolicon

Gerçek yaşları büyük olduğu halde görünüm olarak küçük gösteren anime karakterleridir.

12. Dementia

Kafa karıştıran hikayelerin bulunduğu animelerdir.
Örnek olarak bir anime değil de manga vermek gerekirse bu kelimeyle adaş olan Dementia 21 mangası verilebilir. Manganın konusu ise; birbirinden ilginç hastalara bakmakla yükümlü yardımcı hakkında rahatsız edici bir komediye sahiplik eder.

13. Slice of Life

Hayattan kesitler anlamına gelir. Gerçek hayata en çok benzeyen anime türleridir.
Örnek olarak; Barakamon. Animenin konusu; ünlü bir kaligrafi sanatçısına yumruk attığı için küçük bir adaya gönderilen ve genç bir kaligrafi sanatçısı olan Handa Seishu’nun hayatını anlatmaktadır.

14. Light Novel

Genellikle 200 sayfayı geçmeyen ve içinde illütrasyonlar bulunduran kısa romanlardır.

15. Otaku

Animeleri ve mangaları sağlantı derecesinde seven, hayatının merkezine  koyan kimselere verilen addır. Ülkemizde otakulara anime uzmanı anlamında kullanılmaktadır lakin bu durum doğru değildir. Otaku olmak hastalanmakla eş değer sayılır Japonya’da.

16. Cosplay

Anime ve manga karakterlerinin kostümlerini giyerek, görünüşlerini taklit etmektir.

17. Mecha

İleri teknoloji robot ve makineleri işleyen bilimkurgu öğeleri içeren anime türüdür.
Örnek animeler; Neon Genesis Evangelion, Code Geass

18. Yokai

Doğa üstü yaratıklar, ruhlar ve iblislerin bulunduğu anime türüdür. Genelde insana benzeyen ama insan olmayan varlıklar olarak tanımlanır.

19. Isekai

Başka bir dünya anlamındadır. Animeler de kendi dünyamızdan başka bir dünyaya geçiş bulunur.

Örnek olarak; Dragon Ball: That Time I Got Reincarnated as Yamcha! Animenin konusu ise; Dragon Ball animesine ait bir karakterin yeni bir dünyaya gelme fırsatı elde eder. Yamcha karakteri bir kızın iç çamaşırına gizlice göz atmaya çalışırken bilincini kaybeder ve uyandığında farklı bir dünyada maceralara başlar.

ETİKETLER: Anime
YAZAR BİLGİSİ
Cansu Sağlam
12 yıldır yazarlık mesleğinde mükemmelliği arayan, sıradan görünen bir üniversite öğrencisiyim.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.