Amerika Gizli Servisi Hakkında Az Bilinen 14 Bilgi

Amerika Gizli Servisi Hakkında Az Bilinen 14 Bilgi

US, yani Amerika Gizli Servisinin birçok insan tarafından merak edildiği bilinmektedir. Servis, Amerika Birleşik Devletleri Federal Kolluk Kuvvetleri’nin bir bölümü olan ABD Kamu Güvenlik Teşkilatı kapsamında yer almaktadır. Temelde ABD hazinesi ve para birimini korumak amaçlı kurulan Secret Servise, daha sonra ABD başkanı ve ailesini koruma görevini üstlenmiştir. İşte Amerika Gizli Servisiyle ilgili az bilinen 14 şey!

1. Abraham Lincoln’ün Öldürüldüğü Gün Kurulmuştur

Amerika Gizli Servisi, 14 Nisan 1865 tarihinde, yani Abraham Lincoln’ün başından vurularak öldürüldüğü gün kurulmuştur.

2. Oldukça Kalabalıklar

Gizli Servis içerisinde ne kadar kişi var, sorusu birçok insanı şaşkına çeviren bir cevaba sahip. Kişisel koruma birimini dahil etmeden bile sayıları 6500’ün üzerinde yer alıyor. Bu yüzden oldukça kalabalık bir servis olduğunu söylemek olanaklı.

3. Sanıldığı Gibi Kod Adları Kullanıyorlar

Her zaman film ya da dizilerde görmeye alışık olduğumuz bu durum tamamen gerçek. Aynı aileye mensup bireylerin isimleri hep aynı harfle başlıyor.

4. Devlet Başkanlarına Çeşitli Etkinleri ile Doktor Görüşmelerinde Eşlik Ediyorlar

İnsanların şaşırabileceği özelliklerden bir diğeri de USSS ajanlarının devlet başkanlarına hem hobilerinde hem de doktor görüşmelerinde eşlik etmesi. ABD başkanlarının doktor ile tek başına görüşmesi yasak olduğu için ajanlar da görüşmelere eşlik ediyor.

5. Film ve Dizilerde Aksi Görünse de Aslında Güneş Gözlüğü Kullanmıyorlar

United States Secret Servise üyeleri, kesinlikle güneş gözlükleri kullanmaz. Çünkü güneş gözlükleri ışığı yansıtmakta ve önemli olayların gözden kaçmasına neden olabilmekte.

6. Aslında Kalpazanlar ve Dolandırıcılarla Baş Etmek için Kuruldu

Gizli Servis’in temelde kuruluş amacı ABD hazinesi ve para birimini kalpazanlar ve dolandırıcılardan korumak. Fakat daha sonra ABD başkanları ve ailelerini korumaya yönelmiş. Yine de günümüzde temel amacından tamamen koptuğunu söylemek mümkün değil.

7. Ajanlar Tehdit İçeren Mesajların Hepsini İnceler

Ajanlar, elektronik ve kağıt formuna sahip tehdit içeren bütün mesajları detaylı bir şekilde inceliyor. Bu mesajlar şaka içerikli olsa da fark etmiyor.

8. Her Zaman ve Her Durumda Hazırlıklılar

Ajanların silahları bel hizasına yakın durmakta, yani her duruma müdahale edebilecek durumdalar.

9. Her Şeyi Gözleyerek Kayıt Altına Alıyorlar

USSS az bilinen gerçekler kapsamına her şeyi gözetleyip kayıt altına aldıklarını da dahil etmek gerek. Kennedy’nin cinayeti sonrasında, başkanlık kortejinin daima video kaydına alınmasına karar verilmiş.

10. Oval Ofis’in Her Bir Kısmında Hareket Sensörleri Var

Devlet başkanının yalnız kalması istenmese de eğer Oval Ofis’te yalnız kalmak istiyorsa, ofiste yer alan hareket sensörleri ile başkanın adımları takip edilebiliyor.

11. Kurgu Olarak Düşünülen Weather Dağı Aslında Gerçek

Kurgu olarak düşünülse de Weather Dağı aslında gerçek. ABD Gizli Servisi hakkında az bilinenler kapsamında yer alan bu bilgi, birçok insanı şaşırtıyor. Devlet adamlarının tamamının katılması gereken toplantılar için minimum bir devlet adamının saklanabileceği bir yer altı sığınağı bulunmaktadır. Bu, bir terör saldırısında bütün devlet adamlarının hedefe alınamaması için oluşturulmuş bir yöntem.

12. İlk Yardım için Her Zaman Hazırlıklıdırlar

USSS ajanları, belirli bir tıbbi bilgiye sahiptir. Bu bilgileri sayesinde herhangi bir durumda ilk yardım yapabilmektedirler.

13. Kendilerini Mermilerin Önüne Atmak için Bir Eğitim Alırlar

Gizli Servis, etkinliklerden önce her türlü cinayet girişimleri için eğitim almaktadır. Bunun yanı sıra ajanlar, sekiz ayda bir olacak şekilde beceri gelişimi eğitimine katılmaktadır.

14. Görev Başında Can Veren Tek Bir Ajan Var

Holywood efsanelerinden bir tanesi olan, ajanların her zaman devlet başkanını korumak için canlarını vermeye yemin ettikleri, gerçekte var olmayan bir durum. Harry Truman’in korumalığını yapmakta olan Leslie Coffelt, 1 Kasım 1950 tarihinde, United States Secret Servise kapsamında görev başında can veren tek ajan olmuştur.

ETİKETLER: Amerika
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.