Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Ahşap Boyamayı 11 Adımda Öğrenin

Ahşap Boyamayı 11 Adımda Öğrenin

Günümüzde eskiyen eşyaların farklı şekilde dönüşümlerini yakalamak bir hobi hâline geldi. Kimileri eskiyen mobilyalarını dönüştürmek için parçalarını değiştirirken kimileri de onları boyayarak yeni formlar hâline getirmektedir. Ahşap boyama, özellikle hobi olarak eski eşyaları dönüştürmek için kullanılır.

Pandemi ile birlikte günün belli zaman dilimlerinde ve hafta sonu evdeyiz. Ev içinde yapabileceğimiz bu gibi hobileri edinmek zamanımızın da kaliteli geçmesini etkileyecektir. Gelin 12 adımda ahşap boyamayı öğrenelim.

1. Ahşap Boyama Nedir?

Evinizde zamanla birlikte eskiyen mobilyalarınızın ya da ham maddenin belirli özel boyalarla boyanması işlemidir. Gerek profesyonel anlamda gerekse hobi olarak yapılmaktadır.

2. Ahşap Boyamada Hangi Malzemeler Kullanılır?

Ahşap boyama için elinizde olması gereken malzemeler şunlardır:

 • Akrilik boya
 • Fırça
 • Macun
 • Vernik
 • Zımpara

Bunların yanı sıra boyama esnasında yanınızda peçete, su ve gazete gibi malzemeler bulundurun. Klasik sulu boya tekniğiyle fırçanızı ıslatmanız gerekecektir.

3. Ahşap Boyamada Malzemeler Nasıl Kullanılır?

Malzemeleriniz hazırsa öncelikle boyayacağınız eşyaya göre seçtiğiniz akrilik boyanızı hazırlayın. Ardından eşyanızı pürüzsüz hâle getirmek için zımparalayın. Boyama esnasında fırçayı tutuş şekliniz önemlidir. Boyayacağınız eşyalar için şeritler belirleyip her şeridi teker teker, fırçayı yatay tutarak boyamalısınız. Fırça seçiminiz de kimi eşyalar için önemli olacaktır. Çünkü farklı yüzeyleri boyayacaksınız. Bu yüzden farklı büyüklüklerde/kalınlıklarda fırçalar edinmeye çalışın. Son aşama olan vernikle pürüzsüz ve parlak görünümü elde edersiniz. Boya kuruduktan sonra vernik yardımı ile boyanın uzun süre dayanması da sağlanır.

4. Ahşap Boyamada Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Ahşap boyama işlemi bir anda bitmez. Boyayacağınız eşyaya göre birkaç kere üzerinden geçmeniz gerekebilir. Bunun için mutlaka boyama aşamalarında bir katı geçtikten sonra kurumasını bekleyin. Yaklaşık 15-20 dk bekleyebilirsiniz.

Ahşap boyama yaparken tüm bunları uyguladıktan sonra yeterince kurumadan eşyanızı kullanmamaya çalışın.

5. Ahşap Boyamada Teknikler

Klasik ahşap boyama tekniğinin yanı sıra farklı tekniklerle de boyama yapılabilir. Bu tekniklerden en yaygın olanları şunlardır: Dekubaj tekniği, transfer tekniği, stencil tekniği, eskitme tekniği ve çatlatma tekniği. Farklı teknikler kullanarak ahşap boyama yaparken daha farklı görünümler elde edebilirsiniz.

6. Ahşap Boyamada Teknikler: Dekubaj Tekniği

Dekubaj tekniğinde boyanılacak ahşap için çıkartılan bir resmin eşya üzerine konularak boyanmasını içeren tekniktir. Dekubaj, anlam olarak kesip-çıkarma demektir. Dekubajın özel bir kâğıdı vardır. Ahşaba iki kat boyama yapıldıktan sonra bu kağıt özenle yapıştırılır, üzerinden tekrar boyama ve vernikleme yapılır. Hava kabarcığı olmamasına dikkat edilmelidir.

7. Ahşap Boyamada Teknikler: Transfer Tekniği

Transfer tekniği için klasik malzemelerin yanı sıra transfer tutkalı, sünger ve obje gerekmektedir. Zemin beyaz boyanarak üzerine tranfer yapılan resim transfer tutkalı ile yapıştırılır. 5-12 saat beklendikten sonra ıslak sünger yardımı ile kağıt soyulur. İyice soyulduktan sonra 24 saat beklenir. Ardından vernikleme yapılır.

8. Ahşap Boyamada Teknikler: Stencil Tekniği

Stencil tekniği için; stencil, stencil fırçası ve objenin de klasik malzemelere ek olarak olması gerekir. Stencil tekniğinde stencil kalıpları kullanılır. İki kat boyanmış yüzeye stencil kalıpları yerleştirilir ve boyanır. Stencil fırçası ile yapılan boyanın sulu olmamasına dikkat edilmelidir.

9. Ahşap Boyamada Teknikler: Eskitme Tekniği

Ahşaplarda otantik görünümü yakalamak için sıkça kullanılan tekniklerden biri eskitme tekniğidir. Bu teknik ile ahşaplara eski görünüm kazandırılır. Dört farklı şekilde bu teknik uygulanır:

 • Silerek eskitme tekniği
 • Mumla eskitme tekniği
 • Yağlı boya eskitme tekniği
 • Boya eskitme tekniği

10. Ahşap Boyamada Teknikler: Çatlatma Tekniği

Çatlatma tekniği, eskitme tekniği ile birlikte kullanılır. İki farklı boya ile uygulanan bu teknikte ilk olarak çatlamasını istediğiniz yer boyanır. Ardından ikinci boya ile diğer kısımları boyanır. Bu boyamadan önce zemini mutlaka bu iki renkten farklı bir renge boyamalısınız. Böylece çatlama olduktan sonra zemindeki boya görünür. Mümkünse ton olarak farklı olmalıdırlar. Açık olan zemine koyu renkli boya ile boyamak gibi.

11. Ahşap Boyama İçin Püf Noktalar

 • Eşyanın yüzeyini boyadıktan sonra farklı büyüklük ve kalınlıklardaki fırçalarınızı dilediğiniz gibi kullanabilirsiniz. Hayal gücünüze kalmış! İsterseniz yüzeye ince fırçanızla şekiller çizebilirsiniz.
 • Ahşap boyamada boyaları kendi renklerinde kullanmak yerine bir kaba boşaltıp farklı renkleri karıştırabilirsiniz. Böylece daha yaratıcı boyamalar elde edersiniz.
 • Ahşap boyama sonrasında fırçalarınızı su ile yıkayabilirsiniz. Kolaylıkla çıkacaktır. Dilerseniz deterjan da kullanabilirsiniz.
 • Ahşap boyama esnasında fırça ile sınırlı kalmayın. Geniş yüzeyleri boyamak için rulolar kullanabilirsiniz.

Tüm bu adımları uygulayıp ahşap boyamaya başlamayı düşünenlere iyi şanslar!

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.