AFAD Depremzede Kayıt Nedir? Afetzede Hak Sahipliği Başvurusu

AFAD Depremzede Kayıt Nedir? Afetzede Hak Sahipliği Başvurusu

AFAD, depremzedelere ve doğal afetlerde yardıma muhtaç olmuş kişilere yardım amacıyla kurulmuş resmi bir kuruluştur. İnsanlar olası felaket zamanında ya da felaketten sonra AFAD’a başvurarak yardım talebinde bulunabilirler. Bu makalemizde AFAD depremzede kayıt işlemi nedir ve başvuru işlemi nasıl yapılır? Bilgilendirme yapalım istedik.

06.02.2023 tarihinde toplamda 10 ilde meydana gelen ve on binlerce insanın hayatını kaybettiği deprem sonrasında AFAD depremzede kayıt işlemi daha fazla dikkat çekmeye başladı. Yüzyılın felaketi olarak da isimlendirilen deprem sonrasında oluşan mağduriyetin giderilmesi ve ihtiyaç duyulan tüm malzemelerin hızlıca karşılanabilmesi için seferberlik ilan edilirken depremzedelerde kendilerine sağlanacak olan ayrıcalıklardan yararlanmak için AFAD depremzede kayıt başvurusu yapması gerekiyor.

Peki, AFAD depremzede kayıt nedir, nasıl yapılır?

AFAD Depremzede Kayıt Başvurusu Nasıl Yapılır?

AFAD depremzede kayıt başvurusu nasıl yapılır? Sorusunun yanıtını merak edenler için şu şekilde açıklama yapabiliriz.

Depremzede kayıt başvurusu yapılmasının amacı depremde zarar gördüğünün belirtilmesini sağlamak amacıyla yapılıyor. AFAD başkanı Sezer’in yaptığı açıklamaya göre yardım için depremzedelerden herhangi bir belge talep edilmiyor. Durumun şu an çok yeni olmasından dolayı eğer ki depremzede o ikamette oturuyorsa bu sorgulanarak onlara barınma imkanı sağlanıyor.

Deprem Yardımı İçin Belge İsteniyor mu?

Yukarıda da belirtmiş olduğumuz gibi depremzedelere yardım yapılırken herhangi bir belge istenmiyor. Vatandaşlar AFAD’ a başvuru yapmak için gittiklerinde ikamet bilgileri sorgulanarak uygun barınma imkanı sağlanıyor.

Depremzede İl Değiştirdiğinde Yardımdan Faydalanabilir mi?

AFAD başkanının yapmış olduğu açıklamaya göre depremde mağdur olmuş bir kişi şehir değiştirmiş olsa bile kendisine verilen haklardan yararlanmaya devam edecek. Yardımdaki amaç depremzedelerin hayata daha iyi bağlanmasını sağlayarak yaşamış olduğu maddi ve manevi güçlüklerin üstesinden gelebilmelerine destek olmak.

AFAD yardımının devamı AFAD’ın tahliye ettikleri değil kendi imkanları ile tahliye olarak farklı illere gidenlere de sağlanmaya devam edecek. Yani AFAD haklarından yararlanabilmek için mağduriyet ve bunun tespit edilmiş olması yeterli olacaktır.

AFAD’a Nasıl Gönüllü Kayıt Olunur?

AFAD gönüllülük sistemiyle çalışır. Başvuru işlemi ise e-devlet üzerinden alınır. Gönüllü adaylara verilen eğitim ve görevler sonrasında afet bölgesine gönderilir.

Afetzede Hak Sahipliği Nedir?

Afetzede hak sahipliği, olası bir afette evleri yıkılan, ağır hasar gören kişilerin mülkiyetle olan ilişkilerinin tespit edilmesi ve tekrardan yapılacak olan yapılardan yararlanabilmesine imkan sağlayacak olan durumdur. Bu hak sahipliğine başvurular yukarıda da belirttiğimiz gibi e-devlet üzerinden yapılabilir.

Kimler Afetzede Hak Sahipliği Alabilir?

 • Afetzede hak sahipliğine başvurabilmek için aşağıdaki şartların karşılanabiliyor olması gerekir.
 • Depremde evleri, işyerleri ya da herhangi bir taşınmazı yıkılmış, hasar görmüş kişiler bu haktan faydalanabilirler.
 • İştirak ya da müşterek maliki olunan yapı ya da işyeri hasar görmüş olan kişiler.
 • Konutları istimlak edilmiş ve yerine bina yapılması planlanan kişiler.

Hangi Yöntemlerle Konut Yapılıyor

Afetzedeler için devlet desteklerini farklı şekilde uygulamaktadır. Bu yöntemler ise şu şekilde sıralanabilir.

 • TOKİ
 • İhale yöntemi
 • Evini yapana yardım yöntemi
 • Hazır konut kredisi

Afetzede Hak Sahipliğinden Kimler Yararlanamaz?

Yasal sürede borçlarını ödemeyen, taahhüt vermeyen ve borçlanma yapılandırması yaptırmayanlar,

 • Konutları hasar almamış olanlar,
 • Kiracı olanlar,
 • Vakıf ve dernek gibi tüzel kişiler,
 • İnşaat ruhsatı olmadığı halde üzerinde konut ve işyeri bulunan araziler,
 • İmar planı olmayan ruhsatsız olan yapılar
 • Deprem sigortası yaptırmayanlar

AFAD Hak Sahipliği Başvurusu

Afad hak sahipliği başvurusu yalnızca depremzede kişiler tarafından yapılması gerekir.  Kayıt işlemi e-devlet üzerinden yapılır. Depremzedeler kendi e-devlet hesapları üzerinden giriş yaparak başvuru işlemini gerçekleştirebilirler.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.