Adsense Ödemeleri Ne Zaman Yapar veya Yatırır?

Adsense Ödemeleri Ne Zaman Yapar veya Yatırır?

Google şirketine ait olan Adsense ödemeleri ne zaman yapar veya yatırır? Şeklinde sorular sıkça sorulmaktadır. Google şirketinin ortaklık yapısı itibarıyla web sitesi veya Youtube platformunda çıkardığı reklamlardan gelen gelirleri belli oranda hesap sahiplerine Adsense hesabı üzerinden ödeme yapmaktadır.

Kullanıcılar içerik oluşturarak yükledikleri içeriklerinin belli şartlara uygun hale gelmesi şartıyla Google Adsense hesabı açarak başvuruda bulunurlar. İçeriklerini paylaştıkları mecralar trafik aldıkça, bu mecralar üzerine reklamlar getirilmeye başlar ve kullanıcılar bu sayede gelir elde ederler.

Elde edilen bu gelirler ise Adsense hesabı üzerinden takip edilebilir ve belirli limitleri aşıp, geliri çekebilmeleri mümkün olduğunda Adsense üzerinden gelir beyanında bulunurlar.

Adsense Ödemeleri Nasıl Yapılır?

Peki Adsense ödemeleri ne zaman yapar veya yatırır? Adsense ödemelerini aylık bazda verir. Ay boyunca kazançlarınız tahmini suretle hesaplanır. Ancak gelir miktarların kesinleşmesi baz alınan ayın bir sonraki ayında birkaç gün içerisinde belli olur. Bu miktarın kesinleşmesinin akabinde Adsense ara yüzü üzerinde yer alan ödeme sayfasındaki bakiyeye ekleme yapılır.

Adsense hesabınızda görmüş olduğunuz miktarı o ayın 21 ila 26 günleri arasında alabilirsiniz. Ki genelde 21’i iş gününe denk geliyorsa bu ödemeler gecikmez, hafta sonu olması durumunda ise ilk iş gününde yapılır. Ancak belirtilmesi lazımdır ki bir ödeme eşiği var ve bu eşik aşılmadan para transferini gerçekleştiremezsiniz. Ayrıca reklam paylaşımı yapılan mecraya göre bazı farklılıklar da oluşabilmektedir.

Ücret Talep Edilecek Hesabın Web Site Olması Halinde

Şayet ödeme alınacak Adsense hesabı web site aracılığıyla olacaksa ödeme hesabı alınacak ayın ardından gelen ayın 3 ‘ünde reklam gelir hesaplamaları yapılır. Bunun üzerine ayın 21’inden sonra hesaptaki para çeşitli yöntemlerle alınabilir. Bu yöntemler;

  • Banka havalesi
  • Çek
  • EFT
  • Rapida
  • Western Union Quick Cash

Adsense ödemeleri dünya genelinde bu şekilde alınmaktadır. Ancak, Türkiye için en çok kullanılan ödeme yöntemi EFT’dir. Peki Adsense ödemeleri Youtuber’lar için nasıl hesaplanır ve Youtuberlar nasıl ödeme alır? Dilerseniz şimdi bunların cevabına geçelim.

Youtube Üzerinden Adsense Hesaplamaları Ve Ödeme

Youtube üzerinden alınacak gelirlerde durum biraz farklı. Youtube üzerinden kazançlar bir ayın 10 ‘undan diğer ayın 10 ‘una olacak şekilde hesaplanır. Tatil, aksaklık vs. durumların oluşmasına göre bu ayın 15’ine kadar uzayabilir ve en geç bu gün hesapta gelir görülebilir. Bu ayın yine 21 ile 26 ’sı arasında ödeme eşiğine göre para çekilebilir.

YAZAR BİLGİSİ
Muaz Yalçın
2018 yılından beri teknoloji içerikli konularda araştırmalar yapıyorum. 4 farklı yazılım dili biliyorum. Boş zamanlarımda grafik tasarımcısı olarak büyük markalara hizmetler veriyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.