ABD’den Türkiye’ye Rusya Uyarısı: ‘Yaptırımlar Size de Uğrayabilir’ Denildi TÜSİAD ve Şirketlere Mektup Gitti!

Türkiye’nin son dönemde Rusya’yla yakın ilişkileri dünyanın özellikle ABD’nin radarına girdi. Son günlerde ABD medyası bu konuya özel ilgi …

ABD’den Türkiye’ye Rusya Uyarısı: ‘Yaptırımlar Size de Uğrayabilir’ Denildi TÜSİAD ve Şirketlere Mektup Gitti!

Türkiye’nin son dönemde Rusya’yla yakın ilişkileri dünyanın özellikle ABD’nin radarına girdi. Son günlerde ABD medyası bu konuya özel ilgi gösterirken, Bloomberg sonrası Wall Street Journal’da da Türkiye-Rusya yakınlaşması yer aldı.

Hafta sonu Hazine ayrıca Maliye Bakanlığı tarafınca yayımlanan bir bildiride ABD ayrıca Türkiye bakan yardımcılarının görüşmesine dair detaylar verildi.

Türkiye’deki bildirimde, ‘Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle küresel ekonomide yaşanan son gelişmeler görüşülmüştür. Ukrayna ayrıca Rusya ile derin ekonomik ayrıca siyasi ilişkilere sahip olunduğunun altını çizen Bakan Yardımcısı Elitaş, devam eden süreç ayrıca yatırımlar özelinde ise Türkiye2nin konumumun değişmediğini, ancak herhangi bir kurum veya kişi tarafınca yaptırımların delinmesine de izin verilmeyeceğini teyit etmiştir.’ denildi.

“Hazine Müsteşar Yardımcısı Wally Adeyemo, 19 Ağustos’ta Türkiye Maliye Bakan Yardımcısı Yunus Elitaş ile Rusya’nın Ukrayna’yı işgali sebebiyle uyguladığı geniş kapsamlı çok taraflı yaptırımların uygulanmasına yönelik devam eden çabaları görüşmek üzere görüştü”

home.treasury.gov

ABD Hazine’sinden yapılan açıklamada da, ‘Bakan Yardımcısı Adeyemo, Rus kuruluşlarının ayrıca bireylerinin ABD ayrıca 30 ülke tarafınca uygulanan yaptırımlardan kaçınmak için Türkiye’yi kullanmaya çalıştığına dair endişelerini dile getirdi. ABD’nin Türk ekonomisinin başarısına olan ilgisini yineledi ayrıca Hazine’nin bankacılık sektörünün bütünlüğünü korumak için Türkiye Hükümeti ile ortaklığına olan bağlılığını dile getirdi.’ denildi.

24 Şubat’ta Ukrayna’ya savaş açarak Batı’dan yaptırımlarla karşılaşan Rusya, son dönemde Türkiye’yle sıcak ilişkiler içerisine girdi.

Hazine görüşmesi devamında ABD’den Türk şirketlere de mektup gönderildi

pbs.twimg.com

Wall Street Journal (WSJ) haberine göre, ABD’den Türkiye’deki şirketlere gönderilen uyarı notunda, ABD Hazine Bakanı Yardımcısı Wally Adeyemo, ABD’nin yaptırım uyguladığı Rus oligarklar ya da şirketlerle iş yapılmasının yaptırım riskini içerdiğini belirtti.

Haberde aynı mektubun TÜSİAD’a da gönderildiğinin altı çizildi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.