2 Yıl Sonra Ortaya Çıktı: Umuda Yolculuk Kimsesizler Mezarlığında Sona Ermiş

Şırnak’ta yaşayan Mehmet Ali Okan isimli genç, Polonya’ya gidebilmek için arkadaşıyla birlikte uçakla Belarus’a gitmişti. 2 yıldır haber alınamayan genç, Belarus’ta bulunan kimsesizler mezarlığında ortaya çıktı. Yapılan incelemer sonrasında Okan’ın …

2 Yıl Sonra Ortaya Çıktı: Umuda Yolculuk Kimsesizler Mezarlığında Sona Ermiş

Şırnak’ta yaşayan Mehmet Ali Okan isimli genç, Polonya’ya gidebilmek için arkadaşıyla birlikte uçakla Belarus’a gitmişti. 2 yıldır haber alınamayan genç, Belarus’ta bulunan kimsesizler mezarlığında ortaya çıktı. Yapılan incelemer sonrasında Okan’ın cenazesi memleketine getirilerek köyüne defnedildi.

Türkiye’de son yıllarda birçok kimse yurt dışına göç etmeye çalışıyor. Ancak ‘umuda yapılan yolculuklar’ maalesef her zaman mutlu sonla bitmiyor.

10Haber’de yer alan bilgilere göre; Şırnak-İdil nüfusuna kayıtlı Okan, arkadaşı Tayyip Belge ile 18 Kasım 2021 tarihinde Belarus’un başkenti Minsk’e gitmek için İstanbul Havalimanı’ndan uçağa bindi. Minsk şehrine ulaşan iki genç 19 Kasım 2021 tarihinde binlerce göçmen ile birlikte Polonya’ya geçmek üzere sınıra gitti.

Belarus’un AB ile yaşadığı sorun nedeniyle Polonya göçmenlere izin vermedi. O zamandan beri 24 yaşındaki Mehmet Ali Okan’dan haber alınamıyordu. Aile, haber alamadığı çocuklarının cenazesine ulaştı.

Cenaze, Avrupa ülkesi Belarus’ta bulunan bir kimsesizler mezarlığında bulundu. Havayolu ile Şırnak’a getirilen cenaze, gencin köyünde defnedildi.

Baba Nuretttin Okan, günlerdir haber alamadığı oğluyla son görüşmelerini İdil Haber’e anlatmış ve “Birlikte olan arkadaşı şu an Minsk’e dönüyor. Tek haber alınamayan benim oğlum kaldı. Ayın 18’inde İstanbul Havalimanı’ndan Minsk’e uçtu. Bir gece otelde kaldı. Oradan sınıra gittiler. Pazartesi günü beni arayıp, Polonya’da yakalandık, bizi sınıra götürüyorlar dedi. Birkaç gün sınırda bekletildiler. Orada üşüdüğünü, eve dönmek istediğini söyledi. Yemek yok, su yok, günlerce açık arazide beklediler. Perşembe günü öğleden sonra başka bir numaradan aradı, son konuşmamızı yaptık. Üzerindeki her şeyi askerin aldığını söyledi. Pasaport, telefon… Üzerinde hiçbir şey bırakmamışlar. İki gün sonra oğlumun telefonu aktifti. Arapça konuşan biri çıktı. Arkadaşlarımdan birinden çevirmesini istedim. Konuştuğum kişi, biz çıkarken rastgele telefon dağıttılar dedi. Ne kadar doğru bilmiyorum” ifadelerini kullanmıştı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.