Zehra Taşkesenlioğlu, Ünsal Ban’a Tweet Atma Yasağı Koydurdu

AK Parti Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, boşanma aşamasında olduğu eşi Prof. Dr. Ünsal Ban’a mahkeme kararıyla sosyal medyada kendisiyle …

Zehra Taşkesenlioğlu, Ünsal Ban’a Tweet Atma Yasağı Koydurdu

AK Parti Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, boşanma aşamasında olduğu eşi Prof. Dr. Ünsal Ban’a mahkeme kararıyla sosyal medyada kendisiyle ilgili paylaşım yapmama yasağı koydurdu.

Sedat Peker’in iddialarıyla gündeme gelmişlerdi

Suç örgütü lideri Sedat Peker’in rüşvet ağı iddialarında adı geçen AK Parti Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu, geçtiğimiz gün yasadışı yollardan yurt dışına çıkmaya çalışırken yakalanan ayrıca boşanma aşamasında olduğu eşi Prof. Dr. Ünsal Ban’ın Twitter’dan yaptığı paylaşımların silinmesini için mahkemeye dilekçe verdi. Ban’ın benzer tweetler atmasının da yasaklanması istenen dilekçe mahkeme tarafınca kabul edildi.

“İlk kez bir mahkemenin, AK Parti milletvekili öyle istediği için tweet atma yasağı koyduğunu görüyorum”

Halk TV yazarı İsmail Saymaz’ın aktardığına göre, Ban’ın üç ay boyunca şiddet tehdidi, hakaret, aşağılama veya küçük düşürmeyi içeren söz ayrıca davranışlarda bulunmamasına karar verildi.

Saymaz’ın konuyla ilgili yazısı şöyle:

Skandal ifadesinin, vehameti anlatmaya yetmeyeceği bir hukuk tanımazlıkla karşı karşıyayız. Üstelik hukuk tanımazlık, bir mahkeme kararında yaşanıyor.

AK Partili olunca her kapının açıldığını…

Her ballı ihalenin bağlandığını…

Her sınavın geçildiğini biliyorduk da…

İlk kez bir mahkemenin, AK Parti milletvekili öyle istediği için tweet atma yasağı koyduğunu görüyorum.

İfade özgürlüğü ayrıca haberleşme hakkını alaşağı eden bu kararla bir taşla iki kuş birden vuruluyor. Hem eski tweetlerin kaldırılması isteniyor. Hem de gelecekte atılacak tweetler şimdiden yasaklanıyor.

Kim mi bu, hukuk tanımaz kararı aldıran?

Tabi ki AK Parti Erzurum Milletvekili Zehra Taşkesenlioğlu!

“Yakında videolar, whatsapp yazışmaları ile beraberiz inşallah.”

Taşkesenlioğlu, 18 Ağustos’ta Ankara Gölbaşı 2. Asliye Hukuk Mahkemesi’nde eşi Ünsal Ban’a boşanma davası açtı.

Ban, aynı gün şu tweetleri attı:

Zehra Taşkesenlioğlu evlenince bana 2.500.000 dolar vermiş. Nasıl vermiş, nerde vermiş, o kadar parası var mıymış, muamma. Şirketimde o kadar para vardı, diyor. Bakılacak kayıtlara. Madem o kadar parası varmış, göreceğiz. Yalan, yalan, yalan yazmayacaktınız.”

Yakında videolar, whatsapp yazışmaları ile beraberiz inşallah.

“Gel gör ki… Hakim Burçin Yılmaz, talebi aynen kabul etti”

Taşkesenlioğlu’nun avukatı ertesi gün mahkemeye başvurarak, “Tehditvari bir biçimde müvekkilin itibarını zedelemeye yönelik paylaşımlarda bulunmaya devam edeceğini açıkça beyan etmiştir” dedi. Taşkesenlioğlu’nun milletvekili olduğunu, siyasi itibarı ayrıca saygın kişiliğinin zarar gördüğünü savundu. Ailenin Korunması ayrıca Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair 6284 sayılı Kanun’un ‘Önleyici Tedbir Kararları’ başlıklı beşinci maddesi kapsamında işlem yapılmasını istendi. Şiddet mağduru kadınlar için düzenlenen bu maddede “Şiddet mağduruna yönelik tehdit, hakaret, aşağılama veya küçük düşürmeyi içeren söz ayrıca davranışlarda bulunulmaması” için önlemler düşünülmüş.

Dilekçede şöyle denildi:

Paylaşımların kaldırılarak, benzer paylaşımların yapılmamasına yönelik tedbir kararı verilmesi elzemdir.

Atılmış tweetlerin silinmesi, gelecekte atılacak olanların daha şimdiden yasaklanması isteniyor.

Bu taleple sınırlı kalsaydı hukuk bilmez bir avukatın hadsizliği deyip geçebilirdik.

Gel gör ki…

Hakim Burçin Yılmaz, talebi aynen kabul etti.

Kararda, 6284 sayılı Kanun’un 5/1-a maddesi gereği Ban’ın üç ay boyunca şiddet tehdidi, hakaret, aşağılama veya küçük düşürmeyi içeren söz ayrıca davranışlarda bulunmamasına karar verildi. Aksi takdirde üç günden 10 güne kadar zorlama hapsin uygulanacağı bildirildi.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.