‘Yüzde 50 indirim, ASKİ’yi işlevsiz hale getirecek’

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden (ABB), yapılan açıklamada, Ankara’da suyun metreküp maliyetinin 24, ücretinin ise 13 lira olduğu anımsatılarak …

‘Yüzde 50 indirim, ASKİ’yi işlevsiz hale getirecek’

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden (ABB), yapılan açıklamada, Ankara’da suyun metreküp maliyetinin 24, ücretinin ise 13 lira olduğu anımsatılarak, suyun, sosyal yardım alan ailelere 10 tona kadar ton başı 1 liraya, öğrenci evlerine ise yüzde 50 indirimli verildiği bildirildi.

ABB Meclisi’nde dün yapılan oturumda verilen kanun dışı önergeyle su ücretlerine yüzde 50 indirim yapıldığı bilgisine yer verilen açıklamada, şu ifadeler kullanıldı:

“Zaten maliyetinin yarısına ücretlendirilen su tarifesine yüzde 50 indirim yapılması, ASKİ’yi işlevsiz hale getirecektir. Bu kararla, halka yıllık ortalama 300 milyon metreküp su temini sağlayan ASKİ’nin su tarife geliri yıllık yaklaşık 1,8 miyar lira olacaktır. ASKİ’nin sadece 2022 yılı elektrik ayrıca personel gideri 2,3 milyar liradır. Elektrik giderlerinin 2023’te fiyat artışları sonucunda yaklaşık 5 milyar lira olması beklenmektedir. Dolayısıyla bu gelir, ASKİ’nin sadece yıllık elektrik giderini dahi karşılayamaz durumdadır. Meclis’te alınan bu su indirimi kararı değil, ASKİ’nin iflas ettirilmesi kararıdır.”

“Su hayati bir konudur”

Açıklamada, Büyükşehir Belediye yönetimi tarafınca Ankara’da suya yeni dönemde zam yapılmadığı, kademeli su tarifesine geçildiği bilgisi paylaşılarak, şunlar kaydedildi:

“ASKİ, mevcut fiyat tarifesi ile bu yıl şu ana kadar 500 milyon lira zarar etmiştir. Yeni kararın uygulanması ile zararın yıl sonunda kadar 1 milyar 100 milyon liraya çıkması beklenmektedir. Su hayati bir konudur. Bu şartlar altında, Ankara’nın susuz kalmaması için ASKİ’nin devam eden altyapı çalışmaları ayrıca müteahhitlik hizmetleri mecburen durdurulacaktır. 30 yıldır ihmal edilen, temiz su hasreti çeken Polatlı, Elmadağ ayrıca Gölbaşı hatlarındaki çalışma ile su taşkınlarını önleyecek büyük altyapı çalışmaları da yine zorunlu olarak yarıda bırakılacaktır.”

ETİKETLER: Lira
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.