Yüzde 25 Kira Zammı Sınırı İle İlgili Kritik Gelişme! Mahkemeden Emsal Karar Geldi

Cumhuriyet tarihinin en büyük konut sıkıntısının yaşandığı bir dönemde kiracılara mahkemeden kötü bir haber geldi. Ev sahipleri ile kiracılar arasında silahlı çatışmaya varan kavgaların temel sebebi olarak gösterilen yüzde 25’lik kira zam sınırı için …

Yüzde 25 Kira Zammı Sınırı İle İlgili Kritik Gelişme! Mahkemeden Emsal Karar Geldi

Cumhuriyet tarihinin en büyük konut sıkıntısının yaşandığı bir dönemde kiracılara mahkemeden kötü bir haber geldi. Ev sahipleri ile kiracılar arasında silahlı çatışmaya varan kavgaların temel sebebi olarak gösterilen yüzde 25’lik kira zam sınırı için İstinaf Mahkemesi ‘adil değil’ kararı verdi. Söz konusu kararın emsal teşkil edebileceği belirtiliyor. 

Türkiye’de düşük faiz ısrarı sonrası patlayan enflasyonla birlikte uçan kira fiyatlarını dizginleyebilmek için 1 Temmuz 2022’de konut kira artışlarına yüzde 25 zam sınırı getirilmişti. Gerçek hayatta pek karşılık bulamayan ve silahlı çatışmamaya varan kavgalara neden olan bu üst sınır bu yıl temmuz ayında 1 yıl süreyle bir kez daha uzatılmıştı.

Ancak bu üst sınırla ilgili dikkat çeken bir gelişme yaşandı. İstanbul’un Eyüpsultan ilçesinde 2019 yılında ev kiralayan bir kiracı, 2021 yılında kira bedelini yıllık yasal artış oranları üzerinden güncellemek istedi.

Fakat ev sahibi, kiracının ‘yasal sınırlar’ içinde yaptığı artışın, taşınmazın bulunduğu site içerisindeki emsal taşınmazların kira rayiç bedellerinin altında kaldığını belirterek, olayı yargıya taşıdı.

Yerel mahkeme davada, ev sahibinin, kira uyarlama artışı başvurusunu reddetti. Bu karar üzerine ev sahibi davayı istinafa götürdü.

Dosyayı gören İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 54. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararına katılmayarak “ülkemizde yaşanan olağanüstü ekonomik koşullar nispetinde kira artışları için getirilen yüzde 25’lik sınırın adil olmadığına” hükmetti.

Avukat Özgür Kip, kararın emsal teşkil edeceğini söyleyerek, “mahkeme bu kararı ile yüzde 25’lik kira sınırının önüne geçmiştir” iddiasında bulundu.

Peki siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? Hadi buyrun yorumlara ⬇️

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.