Yurt Dışı Telefonlar İçin 2024’te IMEI Kayıt Ücreti Ne Kadar Olacak?

Yurt dışından yolcu beraberinde getirilen telefonlar için uygulanan IMEI kayıt ücreti yeni yılda yüzde 58 artacak. 20 bin lira olarak uygulanan IMEI kayıt ücreti 1 Ocak itibarıyla 31 bin 692 liraya çıkacak. Türkiye’de telefon almak yüksek vergiler …

Yurt Dışı Telefonlar İçin 2024’te IMEI Kayıt Ücreti Ne Kadar Olacak?

Yurt dışından yolcu beraberinde getirilen telefonlar için uygulanan IMEI kayıt ücreti yeni yılda yüzde 58 artacak. 20 bin lira olarak uygulanan IMEI kayıt ücreti 1 Ocak itibarıyla 31 bin 692 liraya çıkacak.

Türkiye’de telefon almak yüksek vergiler ve dolar kuru nedeniyle ciddi sorun.

Özellikle gençlerin ‘vergiden kaçınmak’ adına yakın ülkelere yaptığı ‘iPhone Turları’ bir dönemin dikkat çeken haber konularından biriydi.

Gelgelelim hükümet bu noktada yaşadığı vergi kaybının önüne geçmek için IMEI kayıt ücreti adı altında oldukça ‘güçlü’ bir önlem aldı.

Son olarak temmuz ayında 20 bin liraya çıkarılan yurt dışı telefonlar için uygulanan kayıt ettirme ücretinin yeni yıldaki rakamı da belli oldu.

2024’te yolcu beraberinde yurt dışından getirilen telefon IMEI kayıt harcı yüzde 58 artışla 31 bin 692 liraya yükselecek.

Merak edenler için rakam yeniden değerleme oranına (YDO) göre belirleniyor. 

Yani yüzde 58’lik zam; vergi, harç ve cezaların tümünde geçerli.

IMEI kayıt ücretinin yıllar içindeki değişimi de oldukça ilginç. 2014’te 119 TL olan ücret, son 10 yılda yaklaşık 270 kat arttı.

IMEI kayıt ücretinin yüksekliği birçok modelde vergiden kaynaklı avantajı da yok etmiş durumda.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.