Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Yıllarca Hasta Bakmış: Usulsüz Belgeyle Profesör Oldu

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı’nda görevli doktor Semih Giray’ın, yanıltıcı belgeyle aldığı profesörlük unvanı ile …

Yıllarca Hasta Bakmış: Usulsüz Belgeyle Profesör Oldu

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı’nda görevli doktor Semih Giray’ın, yanıltıcı belgeyle aldığı profesörlük unvanı ile yedi yıl boyunca hasta muayene ettiği ortaya çıktı. Üniversite, unvanı geri aldı; son karar YÖK’ün.

Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı’nda görevli doktor Semih Giray, 2015 tarihinde doçentlikten profesörlüğe yükseldi.

Bu unvanla yedi yıldır görev yapan Giray’ın, unvanını hak etmeden elde ettiği iddia edildi. İddiaların artmasının ardından üniversite tarafınca bir yetkili, soruşturmacı olarak görevlendirildi. Yapılan kapsamlı incelemenin ardından, rektörlüğün görevlendirdiği incelemeci 13 Haziran’da konuyla ilgili raporunu tamamladı. 

BirGün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre, raporda, Giray’ın doçentlikten profesörlüğe geçişte sahip olması gereken, “Yurtdışı akademik kuruluşlarından birinde kendi alanında üç ay görev yapma” ayrıca “Uluslararası geçerliliği bulunan bir yayında çalışmasının yer alması” kriterlerini karşılamadığı vurgulandı. Giray’ın bir makale yayını yoluyla unvanını aldığı ancak makalesinin yayımlandığı yayının da akademisyenlik kariyeri için uygun kriterleri karşılamadığı belirlendi.

Hem unvan hem maaş kesintisi cezası

Raporda usulsüz işlemle ilgili, “Doçent unvanlı bir akademisyenin profesörlük kadrosuna yükseltilme kriterlerini bilmemesi mümkün değildir. Bu durumda, soruşturulanın iyi niyetinden söz edilmesi mümkün olmadığı gibi idareyi yanıltıcı bir şekilde kadroya başvurduğu, ve açıkça atanma kriterlerini sağlayan çalışmalarının neler olduğu, bu çalışmaların hangi kriterleri sağladığı talep edilmesine rağmen, soruşturulanın, buna ilişkin bir bilgilendirme ayrıca belge sunmadığı görülmüştür” ifadelerine yer verildi. 

Raporda, Giray’ın unvanının elinden alınmasının yanı sıra Yükseköğretim Kanunu kapsamında maaştan kesinti ile cezalandırılması gerektiği de vurgulandı.

Son kararı YÖK verecek

Raporun ardından karar için toplanan üniversite yönetimi, 1’e karşılık 21 oyla Giray’ın profesörlük kadrosuna atamasının iptaline karar verdi. Karar, Gaziantep Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Arif Özaydın tarafınca da onaylandı. Bu işlemin, 1987 yılında kurulan Gaziantep Üniversitesi için bir ilk olduğu öğrenildi. Karar, son onay için YÖK Başkanlığı’na gönderildi.

İki yerde hasta bakıyor

Üniversite yönetiminin yaptığı soruşturmaya göre idareyi yanıltarak profesör unvanını kullanan Semih Giray, hem Gaziantep Üniversitesi Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı’nda, hem de hafta içi öğleden sonra açılan özel muayenehanesinde hastalara bakmaya devam ediyor.

Giray, üniversite yönetiminin aldığı karara ilişkin görüşlerini sormak ayrıca cevap hakkını kullanmasını sağlamak için görüşme talebini kabul etmedi, sekreteri aracılığı ile bırakılan mesajı da karşılıksız bıraktı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.