Yeni Yıla Girmeden Önce Stokları Sıfırlamak İsteyen Otomobil Bayilerinde Durumlar Tersine Döndü

Yeni bir otomobil almayı düşünenler için yıl sonu fırsatları başladı. Bazı markalarda sıfır kilometre araçlar, liste fiyatlarının da altına düştü. Stoklarını hızla eritmek isteyen otomobil firmaları, geçmiş aylara oranla cazip indirimlerle …

Yeni Yıla Girmeden Önce Stokları Sıfırlamak İsteyen Otomobil Bayilerinde Durumlar Tersine Döndü

Yeni bir otomobil almayı düşünenler için yıl sonu fırsatları başladı. Bazı markalarda sıfır kilometre araçlar, liste fiyatlarının da altına düştü. Stoklarını hızla eritmek isteyen otomobil firmaları, geçmiş aylara oranla cazip indirimlerle tüketicilerin karşısına çıktı.

Yılın ortasında liste fiyatlarının çok üzerindeki fiyatlarla satışa sunulan araçlar, yıl sonunun yaklaşmasıyla birlikte ciddi indirimler gördü.

2024 model araçların piyasaya sürülmesine sayılı günler kala bayiler, ellerinde kalan stokları tüketmek için fiyatları düşürmek zorunda kaldı.

İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği Başkan Yardımcısı Hasan Görkem Konu, 6 ay 6 bin kilometre kararının süreci etkilediğini ifade etti.

Konu, “Ticaret Bakanlığımızın 6 ay 6 bin kilometreyle ilgili almış olduğu karardan sonra binicilerin sıfır araç satamaması, üç araçtan fazla satamaması kararı süreci tetikledi. Aynı zamanda bu karardan sonra otomotiv yatırım aracı olmaktan çıktı. Dolayısıyla vatandaş, yatırım amaçlı özellikle sıfır araç alımını durdurdu. Distribütörlerin de son dönemlerde elinde stok birikmiş oldu. Ve bu stokları eritmek için ciddi kampanyalar yapıldı. Şu an yüzde 20-25 oranlarında indirimlere gidilmiş oldu. Dolayısıyla bu hem sıfır araçta hem de ikinci elde fiyatların düşmesine sebep oldu. Şimdi 2023 bitiyor, 2024 yılı gelecek. 2023 stoklarının tükenmesi lazım. Tükenebilmesi için de indirimler gerekiyor. Bu indirimler yapılmış oldu’ dedi.

Başkan Yardımcısı, 2024’te fiyatların yükseleceğini ifade ederken açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

‘Hem döviz aslında yükseldi 6 ay önceye göre baktığımız zaman. Onun dışında fiyatlarda bir düşme var. Yani baktığınızda aslında çift taraflı bir indirim var gibi duruyor. Bu tabii sadece bizim sektörde değil, genel olarak bütün sektörlerdeki durağanlıkla da alakalı. Şu an nakit kıymetli. O yüzden herkes nakite dönmeye çalışıyor. O yüzden dediğim gibi biriken stoklar tüketilmeye çalışılıyor. Şu anda da en dip rakamlardan satılıyor. 2024 yılında bu fiyatlar yükselecek. Stoktaki araçlar bitince yeni araçlar yeni maliyetlerle gelecek’

Bu açıklamaların ardından sosyal medya platformu X’te de bir kullanıcının “2024’te öyle kampanyalar olacak ki” paylaşımı viral oldu.

Gönderide, Corolla Hatchback Hybrid örnek gösterilerek ‘1.6 milyona alamadığınız şu aracı şu anda 1.270 milyona ve 300bin sıfır faizli kredi ile alabiliyorsunuz’ denildi.

İşte paylaşıma gelen yorumlar 👇

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.