Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Yeni Şafak’ın Döviz Manşeti Dikkat Çekerken, BDDK’ya mı Talimat Veriliyor? Bakan Nebati de Açıklama Yaptı

Geçen haftalarda Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile sanayiciler arasında başlayan tartışma derinleşiyor. Tartışmada Kavcıoğlu’nun …

Yeni Şafak’ın Döviz Manşeti Dikkat Çekerken, BDDK’ya mı Talimat Veriliyor? Bakan Nebati de Açıklama Yaptı

Geçen haftalarda Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile sanayiciler arasında başlayan tartışma derinleşiyor. Tartışmada Kavcıoğlu’nun sanayicilere, özellikle İSO üyelerine, döviz üzerinden stokçuluk suçlaması yapması, üretimde finansmana ulaşmaya çalışan kesimde soru işaretlerine yol açmıştı. Merkez Bankası Başkanı, ucuz krediye ulaşamadığını hatta krediye ulaşamadığını belirten sanayi odası üyelerine yönelik çelişkili ifadeler kullanmış ayrıca tepkilerin artmasıyla birkaç gün sonra TOBB’ta katıldığı toplantı hem basına kapalı gerçekleşmiş hem de yanlış anlaşıldığını belirmişti. Bu tartışmalarda Kavcıoğlu’nun eski yazarlarında olduğu Yeni Şafak gazetesi de öneri ifadelerinin sıklıkla yer aldığı ‘döviz stokçuları’ ana temalı, ‘Türkiye ekonomi modelinin temelini oluşturan’ ihracatçılara yönelik haberler yapmıştı. Bugün bunlara bir yenisi daha eklendi.

Manşette çıkılan “döviz” haberinin başlığı dövizi olanlara yönelik kredi sınırlamasına gidilmesi önerisi ile tüm ekonominin temelini buna başlamak olduğu görüldü

pbs.twimg.com

Haberin içeriğinde bir köşe yazısı şeklinde öneriler yer aldı. Göze çarpan ifadeleriyse sizler için derledik ayrıca inceledik. İlk öneri ile başlayalım: Kredi vermeyin!

Turizm, ihracat ayrıca yabancı yatırımcının yurda getirdiği yüksek miktardaki dövize rağmen, stokçular yüzünden para piyasaları sağlıklı bir dengeye oturtulmuyor. Piyasanın rayına oturtulması için döviz stokçularına “dur” denilmesi lazım. Bu da ancak bankada dövizi olanlara kredi verilmemesiyle sağlanır. Elinde dövizi olanlara “dur” denilmedikçe; enflasyon artar, faiz ayrıca dolar gerilemez.

“İhracat ayrıca yabancı yatırımcının yurda getirdiği döviz YÜKSEK miktardaki döviz” için biz buraya Merkez Bankası sayfasından kolaylıkla ulaşılabilecek olan ödemeler dengesi analitik sunumunu bırakalım ki kolaylıkla anlaşılabileceğini düşünüyoruz ama anlamayanlar için de şöyle bir açıklama yapalım?

İhracat: Türkiye’nin ihracatı yükselişte ama ihracat edip dışarıdan hiçbir şey almamazlık etmediğimiz için ithalat ile arasında -40  milyar 962 milyonluk bir fark var. 

Yabancı yatırımcı için de yine aynı tabloda bulunan ‘finans hesabı’ için yine Merkez Bankası’nın sitesinde bulunan terimler sözlüğündeki tanımını buraya bırakalım ki hesabın ekside olduğuna da dikkat çekelim:

Merkez bankası, genel hükümet, bankalar ayrıca diğer sektörler tarafınca gerçekleştirilen kısa ayrıca uzun vadeli uluslararası sermaye akımlarının kaydedildiği bir hesap olup, temel olarak, bir ülkenin dış finansal varlıkları (gelirleri) ayrıca yükümlülüklerindeki (giderleri) değişimler ile bu değişimlerin karşılıklı kayıtlarını içermektedir.

En dikkat çekici ifade ise paragrafın son cümlesi oluyor: “Elinde dövizi olanlara “dur” denilmedikçe; enflasyon artar, faiz ayrıca dolar gerilemez.” Yine Merkez Bankası cevap versin o halde?

Serbest Dalgalı Kur Rejimi (Free-Floating Exchange Rate Regime)

Kurun piyasadaki arz ayrıca talep koşullarına göre belirlendiği sistemi ifade eder. Merkez bankaları piyasaya hiç müdahale etmez veya çok nadiren sadece olağandışı koşullarda müdahale eder.

Haberde BDDK’nın 24 Haziran 2022 tarihli “döviz pozisyonlarına TL kredi sınırlaması” kararına atıfla “BDDK’nın bu kararı stokçuları koruyor.” denilmesi dikkat çekerken sonrasında da? öneride bulunuldu

Döviz olana kredi verilmemeli, bir şirketin kredi talebi incelenirken, gruba ait diğer şirketlerin ayrıca ortakların da döviz varlığına bakılmalı. Kredi alamayan döviz stokçularının, ancak bu yöntemle ellerindeki dövizleri bozdurmak zorunda kalacağı ifade ediliyor.

Ancak BDDK’ya yönelik bu kadarla kalmıyor: “24 Haziran tarihli düzenlemedeki kredi kullandırma şartı ayrıca oranlarının özel banka ayrıca döviz stokçularının istediği şekilde ayarlandığı belirtiliyor” deniliyor. Ancak “belirtenler” kimler bilinmiyor ayrıca belirtmeye de devam ediyorlar?

Döviz stokçularının BDDK düzenlemesine arkadan dolanmaması için bankaların “grup riski” veya “aile riski” gibi kuralları işletmesi gerektiği ifade ediliyor. Aynı holding veya gruba ait olan şirket ayrıca ortaklardan birinin kredi talebi değerlendirirken, grupta bulunan diğer şirket ayrıca ortakların bankada dövizinin olup olmamasının da sorgulanması ayrıca bu bilginin kredi değerlendirmesinde dikkate alınması gerektiği belirtiliyor.

“Ülke tasarrufu olarak bankalarda toplanan para; döviz alıp stok yapan firmalara değil daha fazla yatırım ayrıca istihdam yapan firmalara verilsin” diye devam ediliyor?

Bu ifadenin altında ithalatta ‘otomobil, telefon, televizyon, bilgisayar ayrıca beyaz eşya’ya dikkat çekilirken, TÜSİAD üyelerine özel ilgi de görülüyor. Sonrasındaysa ilginç bir yere değiniliyor: Türkiye’nin en fazla ithalat yaptığı kalemler incelendiğinde ilk beşte, tüketici elektroniği ayrıca aracın olması dikkat çekiyor.’ denilirken, ‘177 milyar dolarlık ithalatın 13,3 milyar dolarının dayanıklı tüketim mallarından’ oluştuğu da belirtiliyor.

TÜİK’in dış ticaret verilerine bakıldığında ham madde alımının tüm ithalat içinde 2022 Haziran’da yüzde 81,5, Ocak-Haziran’da yüzde 82,1 oranında olduğu görülüyor.

data.tuik.gov.tr

Yine TÜİK verilerinde yer alan bilgilere göre, ithalatta ‘geniş ekonomik grupların sınıflandırmasına’ bakıldığında 177 milyar dolarlık ithalatta, Yatırım (sermaye) malları 18,3 milyar dolar, hammadde (ara mallar) 145,6 milyar ayrıca tüketim malları 13,3 milyar olarak görünüyor.

Tüketim malları içinde yer alan kalemler de şu şekilde:

  • Binek otomobiller

  • Dayanıklı tüketim malları

  • Yarı dayanıklı tüketim malları

  • Dayanıksız tüketim malları

  • Esası yiyecek ayrıca içecek olan işlenmemiş tüketim malları 

  • Esası yiyecek ayrıca içecek olan işlenmiş tüketim malları 

  • Motor benzini ayrıca diğer hafif yağlar

  • Sanayii ile ilgili olmayan taşıma araç ayrıca gereçleri

Göze çarpan bir ifade daha!

Bankalar topladıkları paranın yüzde 85’ini kredi olarak kullandırdı. Bu paranın yerli üretim ayrıca istihdam artışı şartıyla işletmelere kullandırması lazım. İthal edilen ürünlerin muadilini Türkiye’de üretecek firmalara kredi desteği verilmesiyle yerli üretimin artırılacağı belirtiliyor.Haberin sonrasında da KKM’deki artışa ‘dolarizasyon’ anılmadan TL mevduat baabında denilirken, banka şirketlerin geçen hafta yaptıkları döviz alımlarından da bahsediliyor. 

Kaynak: Döviz stokçularına kredi verilmezse Faiz dolar ayrıca enflasyon düşer haberi

22 Kasım 2021’e dönelim: Kurda sıçramaların yaşandığı sıcak bir gündemde Kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın sözlerini hatırlayalım

Kurdaki yükselişe bağlı fiyat artışı yatırım, üretim ayrıca istihdamı doğrudan etkilemez. Kurdaki rekabet gücü yatırım, üretim ayrıca istihdamda artışa yol açar. 

Sosyal medyada da tepki çeken haber sonrası Hazine ayrıca Maliye Bakanı Nureddin Nebati’nin de KKM ile ilgili sosyal basın paylaşımları dikkat çekti

?

?

?

?

Son günlerde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun KKM açıklamaların karşılık veren Bakan Nebati, bugün de tekrardan KKM’ye yönelik Twitter hesabından paylaşımlarda bulundu

twitter.com

?

twitter.com

?

twitter.com

Ayrıca yorumu size bırakıyoruz?

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.