Yeni Kral ‘Charles’ İsmini Kullanmayabilir: Sebebini İlber Ortaylı Anlatıyor

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in hayatını kaybetmesinin ardından Prof. Dr. İlber Ortaylı, NTV’de hem merhum kraliçe ile anılarını hem de oğlu …

Yeni Kral ‘Charles’ İsmini Kullanmayabilir: Sebebini İlber Ortaylı Anlatıyor

İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in hayatını kaybetmesinin ardından Prof. Dr. İlber Ortaylı, NTV’de hem merhum kraliçe ile anılarını hem de oğlu Prens Charles’in isim seçimini yorumladı. İşte Prof. Ortaylı’nın gözünden kraliyet ailesi

“Charles’ın çıkışı ile ilgili bir itiraz var”

Prof. Dr. İlber Ortaylı, tahta çıkış, isim seçimi ayrıca anılarını anlattı:

Bu kralın tahta çıkışı biraz değişik. Charles’ın çıkışı ile ilgili bir itiraz var. Müslümanların, Hintlilerin ayrıca diğer görüşlerin koruyucusu olmasını istemiyorlar. Charles açık sözlü birisi, beklenmedik çıkışları olabilir. İstanbul’a gelince ‘burayı ne yaptınız?’ dedi. Entelektüel bir adamdır. Arkeoloji bilgisi fazladır. Ürdün’deki bir Prens Hasan’ın bir İngiltere’deki simetrisi gibi. Prens Hasan’da doğu kilisesi üzerine bir eser yazdı.

Çevre ile ilgileniyor. Asıl önemlisi tebaasına daha dengeli ayrıca sevgiyle yaklaşıyor. 75 yaşında tahta çıkmak tarihi açıdan biraz ekşi.

“2. Charles tahttan kanlı bir şekilde tahttan indiriliyor. O nedenle bu ismi seçmeyebilir”

Prof. Dr. İlber Ortaylı:

Her halükarda taht konseyinin kararı ayrıca aile üyelerinin oylarını bilemeyiz. Charles ismi mi kalacak, yoksa başka bir isim mi getirilecek?

2. Charles tahttan kanlı bir şekilde tahttan indiriliyor. O nedenle bu ismi seçmeyebilir. Bir kaç kralın kellesinin gittiği olmuştur. Böyle bir hatıraya atıf olmasın diye ismi değiştirilebilir.

“Şaşılacak derecede bilgiliydi. Baskı ayrıca kaligrafi üzerine şaşılacak bir bilgisi vardı”

Prof. Dr. İlber Ortaylı’nın kraliçe 2. Elizabeth ile anısı:

Kraliçe 2. Elizabeth’in Bursa’daki mihmandarı bendim. Şaşılacak derecede bilgiliydi. Baskı ayrıca kaligrafi üzerine şaşılacak bir bilgisi vardı. Dindar birisi olduğunu biliyorduk. Bir filozofik derinliği var. Anglikan kilisesinin vasisiydi. Dinlere yakın ilgisi vardı, Kuran tilavet ettirdi.

Türkiye’ye karşı çok ilgiliydi. Protokole girenlere bir gemide resepsiyon vermişti. Orada düzenini gördük. İlginç bir şekilde eşi Edinburgh Dükü Prens Philip de esprili biriydi. Türkiye’ye yakın görüşleri vardı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.