Yeni Kimliklerde Seri No ve Cilt No Nerede Yazıyor?

Yeni Kimliklerde Seri No ve Cilt No Nerede Yazıyor?

Yeni kimliklerde Seri No ve Cilt No nerede yazıyor? Türkiye Cumhuriyeti kimliklerinde 2015 yılından sonra kimlik kart uygulaması başlatılmıştır. Onun öncesinde 15 yaşından sonra geçerli olmak üzere fotoğraf zorunluluğu bulunan nüfus cüzdanları standart olarak kullanılmaktaydı.

Yeni Kimlik Kartında Bulunan Bilgiler

Kimlik kartlarından farklı olarak nüfus cüzdanlarının ön ve arka yüzünde çeşitli kişisel bilgiler bulunmakta ve kişinin kayıtlı olduğu kütük bilgilerine göre cilt no, sıra no, aile no gibi bilgiler işlenmekteydi. Kimlik kart uygulamasında ise kartın ön ve arka yüzünde bulunan bilgiler değişmiştir.

T.C. Vatandaşlık Numarası

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin sahip olduğu vatandaşlık numarası (T.C. Kimlik No) yeni kimlik kartlarının ön yüzünde, fotoğraf bölümünün üstünde yer almaktadır.

Ad – Soyad Bilgisi

Kimlik kartlarında isim ve soyisim bilgileri sıralamasında vatandaşların önce soyad bilgisine yer verilmektedir. Bu bilgiler fotoğrafın sağ tarafında ilk sırada bulunmaktadır.

Seri No

Kimlik seri numarası nüfus cüzdanı ve kimlik kartlarda bulunan, dokuz haneli bir ibaredir. Pek çok resmi ve online işlem için gerekli olan bu numara yeni kullanılan kimlik kartlarının ön yüzünde bulunur. Kimlik kartındaki fotoğrafın sağ tarafında, üçüncü sırada yer almaktadır.

İmza Görseli

Eski nüfus cüzdanlarında vatandaşların imzalarına yönelik herhangi bir ibare bulunmamaktaydı. Nüfus cüzdanlarının verilişi sırasında görev yapan kişilere ve onay veren yöneticiye ait imza ve mühürler eski nüfus cüzdanlarının arka yüzünde yer alırdır.

Ancak yeni kimlik kartlarında vatandaşlara ait imza görseli de kartın ön yüzünde bulunmaktadır. Bu sayede herhangi bir sahte imza işlemi yapılmasının önlenmesi amaçlanmaktadır.

Cilt No

Yeni kimlik kartı uygulamasından önce kullanılan kimliklerde tıpkı seri no bilgisi gibi cilt no bilgisi de bulunuyordu. Ancak kimlik kartlarında artık cilt no bilgisine yer verilmemektedir.

Fakat birçok işlem ve başvuru esnasında ihtiyaç duyulan bilgiler arasında yer aldığı için vatandaşlar cilt numarasına ulaşma ihtiyacı duymaktadır.

Kimlik Cilt No Nasıl Öğrenilir?

Yeni Kimliklerde Seri No ve Cilt No Nerede Yazıyor?

Cilt numarası bulunan eski nüfus cüzdanlarına ait herhangi bir fotokopisi ya da görseli olmayan kişiler birçok işlem için hala sorulan cilt no bilgisini nereden bulabileceğini merak etmektedir. Cilt numarası bilgisine sahip olmak için e-devlet uygulamasını kullanmaları yeterlidir.

E-devlet şifresi ile sisteme giriş yapan vatandaşlar nüfus bilgilerini görüntülemek için arama bölümünü kullanabilirler. Nüfus bilgilerinin ekrana gelmesi ile cilt numarasına ait bilgiler sistem tarafından görüntülenecektir.

Bu sayede yeni kimlik kartlarında bulunmasa bile cilt no bilgisi e-devlet sisteminde kayıtlı olduğundan vatandaşlar ihtiyaç halinde bu bilgiye kolaylıkla ulaşabilirler. Sisteme giriş yapmak ve kimlik cilt numarası öğrenmek isteyen kişilerin e-devlet şifresine sahip olması gerekmektedir.

PTT aracılığıyla şifre edinmeleri ve bu sayede sisteme girmeleri mümkündür. Ancak E-devlet şifresi edinmeyen kişilerin de nüfus müdürlükleri aracılığıyla kimlik bilgileri belgesi almaları mümkündür. Böylece e-devlet kullanmayan vatandaşlar da cilt no bilgisine bu yolla ulaşabilmektedir.

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.