Sponsorlu

 

Teknoloji Haberleri 

Yazlık Sarayın Yolu İçin 50 Milyon TL Daha Harcanacak

Cumhurbaşkanlığı’nın ‘Yazlık Sarayı’na giden ayrıca binlerce ağaç kesilerek inşa edilen Okluk yolunda heyelanı önlemek için yeni bir inşaata …

Yazlık Sarayın Yolu İçin 50 Milyon TL Daha Harcanacak

Cumhurbaşkanlığı’nın ‘Yazlık Sarayı’na giden ayrıca binlerce ağaç kesilerek inşa edilen Okluk yolunda heyelanı önlemek için yeni bir inşaata başlandı. Yaklaşık 50 milyon TL’lik ihale TEYDA isimli şirkete ‘pazarlık’ yöntemiyle gitti.

Muğla Marmaris Okluk Koyu’ndaki Cumhurbaşkanlığı’nın ‘Yazlık Sarayı’ için 50 milyon TL’lik yeni bir harcamanın kapısı açıldı.

Binlerce ağaç kesilerek yapılan yolda heyelan sebebiyle ortaya çıkan sorunu gidermek ayrıca yeni sorunlar yaşanmasını önemek amacıyla inşaata başlandı.

BirGün’den Nurcan Gökdemir’in haberine göre, Saray’ın inşaat çalışmaları sürerken 2018’de yapımına başlanan ayrıca 40-50 bin arasında sığla ayrıca çam ağacının kesildiği iddia edilen Okluk yolunda aradan geçen beş yılda heyelan kaynaklı bozulmaların meydana geldiği öğrenildi. 

Bunun üzerine 2 Haziran yılında Muğla-Marmaris yol ayrımı ile Okluk Koyu il yolunda inşaat öncesi zemin sondajı ayrıca geoteknik proje hazırlamak için ihale gerçekleştirildi. ‘Pazarlık’ yöntemiyle yapılan ihale, 708 bin 970 TL’ye Akademi Etüt Proje Mühendislik Müşavirlik Limited Şirketi’ne verildi. 17 Haziran’da şirketle Karayolları 2. Bölge Müdürlüğü arasında sözleşme imzalandı.

2023 şubatında tamamlanacak

9 Haziran yılında de heyelan ıslahı ayrıca heyelan önleme amaçlı yapım işi için yine ‘pazarlık’ yöntemiyle ihale yapıldı. Acil ayrıca öngörülemeyen durumlar ile özellikli işler için kullanılabilen ‘pazarlık’ yöntemiyle yapılan ihaleye altı şirket katıldı. İhale, 54 milyon 996 bin TL’lik yapım işi için 48 milyon 204 bin TL’lik en düşük teklifi veren TEYDA İnşaat Taahhüt Elektromekanik Sanayi Ticaret Anonim Şirketi’nde kaldı. Şirket bu ay içinde başladığı inşaatı 2023 yılı Şubat ayına kadar tamamlayacak. 

Zemin sondajı ayrıca geoteknik proje hazırlama işinin de heyelan ıslahı ayrıca önleme işinin de dokümanları Kamu İhale Kurumu tarafınca açıklanmadı. Okluk yolunu 2019 tarihinde Sarıosmanoğlu İnşaat isimli şirket yaklaşık 50 milyon TL’ye yapmıştı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.