Yaşayan En Zengin Kişi: Elon Musk Kimdir?

Yaşayan En Zengin Kişi: Elon Musk Kimdir?

Ocak 2021 itibariyle yaşayan dünyanın en zengin kişisi olan Elon Musk, gerek hayatı gerekse yaptıkları ile oldukça dikkat çeken bir isimdir. Girişimcilik denilince akla gelen Elon Musk yaşadığı dönem boyunca birçok ilke imza atmıştır. Life on Mars? şarkısını adeta bir hayat amacına döndüren Elon Musk sürekli yeni girişimlerle gündeme gelmektedir.

Elon Musk’ın Hayatı

Elon Musk, 28 Haziran 1971 yılında Güney Afrika’da doğmuştur. 20 yaşında yaşadığı ülkeden ABD’ye göçerek idealleri doğrultusunda en önemli adımı atmıştır. Elon Musk’ın ürettiği işi sahiplenmesi ve birçok eventlerde işini dünyaca ünlü marka isimlerine tanıtarak şu anki konumuna geldiği söylenir. Bu söylenti Musk’ın amacının çok büyük olduğunu daha en baştan düşündürtür.

Elon Musk eğitiminin bir kısmını Güney Amerika’da almıştır. Özellikle üniversite eğitimini Kanada ve ABD’de tamamlamıştır. Fizik ve ekonomi alanında lisans derecesine sahiptir. Uygulamalı fizik ve malzeme bilimleri alanında yüksek lisans derecesi yapmıştır.

Elon Musk’ın Kariyer Adımları

  • 1995 – Zip2’nin kuruluşu. Bu girişim bir web yazılımıdır. Daha sonra Compaq tarafından $340 milyona satın alınmıştır.
  • 1999 – X.com’un kuruluşu. Çevrimiçi banka olarak Elon Musk tarafından kurulmuştur.
  • 2000 – Confinity ile ortaklık çalışmalarına başladı.
  • 2002 – Elon Musk’ın en büyük adımlarından biri olan uzay taşımacılığı ve havacılık sektöründe akla ilk gelen isimlerden SpaceX’in kuruculuğu yaptı. CEO’luğunu o yıldan beri sürdürmektedir.
  • 2004 – Tesla, Inc.’e katıldı ve elektrikli motor üretiminin öncülüğünü o yıldan beri sürdürmektedir.
  • 2008 – Tesla, Inc.’in CEO’su oldu.
  • Temmuz 2016 – NeuroLink’in kuruluşu. Bu kuruluşun amacı insan beyni ve teknolojiyi bir araya getirmektir. Yakın zamanda Elon Musk bu konuda ciddi adımlar atmıştır.
  • Aralık 2016 – Elektrikli araçlar için bir yol inşa etmek amacıyla altyapı ve tünel inşaatı sektöründe etkin olacak The Boring Company’i kurdu.

Elon Musk, kariyerini bu doğrultuda geliştirirken bir yandan kâr amacı gütmeyen faaliyetler arasında da yer almıştır. Gerek yenilenebilir enerji çalışmaları gerekse çocuk sağlığı projeleri üzerinde durmaktadır.

Girişimciler İçin Elon Musk Ne İfade Etmelidir?

Elon Musk, birçok girişimi ile dünyanın en zengin insanı olmuştur. Bu girişimlerinin başarı ile sonuçlanması ve hala birçok girişim içinde yer alması Musk’ı daha başka açılardan da göreceğimizin habercisidir. Elon Musk’ın özellikle gençlik yılları ve pes etmeden network ağını genişletmesi girişimcilere ilham olmalıdır.

Çağın nabzını yakalayan Elon Musk, şimdi çağa yön veren isim hâline gelmiştir. Son açıklamalarında 4 – 5 yıl içinde yeni bir dil öğreniminin bir hap aracılığı ile kolaylaşacağına yönelik iddiaları vardır. Özellikle kurduğu NeuroLink şirketi günümüzdeki birçok girişimci ve akademisyene de ilham olan cinstendir. Teknolojinin beynimize hakim olacak kadar gelişeceğini söyleyebiliriz.

Elon Musk son zamanlarda Covid19 salgınına yönelik söylemleri de oldukça eleştirilmiştir. Virüse inanmadığı, maske takmanın önemsiz olduğuna yönelik açıklamaları vardır. Bu açıdan Elon Musk’ın hayatını bütünüyle örnek almak doğru olmayacaktır.

ETİKETLER: Elon musk, Eşi, Hayatı, Kimdir?
YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.