Yaşama Sevinci! Mutlu Olmak İçin Yapabileceğiniz 10 Şey

Yaşama Sevinci! Mutlu Olmak İçin Yapabileceğiniz 10 Şey

Mutlu olmak veya mutluluk kişiden kişiye değişebilen bir kavramdır. Kimimiz çok küçük şeylerle mutlu olurken kimimiz için büyük şeyler dahi sıradanlaşmıştır. Elimizde olmayan bir şeye ulaşmak mutlulukken aslında elimizde olan fırsatları kaçırdıktan sonra anlarız ki aslında bizim için ne kadar da büyük nimettir. Bazense mutluluk bir anda kendiliğinden gelişen bir olay karşısında içimizi kaplayan huzur ve verdiğimiz tepkidir. Kimi zaman ise o mutluluğa ulaşabilmek için planlar yaparız ve çok uzun uğraşlar sonucunda mutluluğa varabiliriz. İşte mutluluk için 10 öneri.

1. Şikayet Etme

Herkes hayatının her anında mutlu olmak ister. Aslında bunun temeli içimizde yatar. Mutlu olmayı düşünen insanlar asla şikâyet etmemelidir. Hiçbir sorun veya kötü durumda şikâyet etmeyin. Şikâyet etmek yerine bu sorunun üstesinden nasıl gelirim diye düşünmeli ve harekete geçmeliyiz. Unutmayın şikâyet etmek bizi bataklığa sürüklerken çözüm önerisi bulmak ve onu uygulamak bizi gün ışığına çıkarır.

2. Sağlıklı Ol

Mutlu hayatın temelinde sağlıklı birey olmak yatar. Sağlık her şeyden önce gelir. Sağlıksız insan yaptığı hiçbir şeyden mutlu ve huzurlu olamaz. Önceliğimiz sağlıktır bu yüzden sağlığımıza dikkat etmeli dengeli ve düzenli beslenmeliyiz. Sağlıksız gıdalar tüketmemeliyiz. Giyimimize özen göstermeliyiz. Mevsim şartlarına uygun giyinmeliyiz. Kendimize vakit ayırmalı ve düzenli bir şekilde spor yapmalıyız.

3. Kötü Alışkanlıkları Bırak

Zararları saymakla bitmez birçok kötü alışkanlıklar vardır. Bunlara sahip isek artık onlardan vazgeçme zamanı sizce de gelmedi. Özellikle sağlığımıza zararı olan tüm kötü alışkanlıklarımızı artık bırakalım. Mutlu olmak, sağlıklı ve dinç olmak istiyorsak huzurumuzun elimizden kayıp gitmesini istemiyorsak artık kötü alışkanlıklarımızı bırakalım ve huzurun kapısını aralayalım. Yeni yıl kötü alışkanlıklarımızı bıraktığımız bir yıl olsun.

4. Vakit Ayır

Evet vakit ayırın. Ama özellikle kendinize bu vakti ayırın. Şu koşuşturmalı yorucu hayatta kendinize vakit ayırın. Ruhunuzu dinlendirin. Ne yapmak istiyorsanız o işi yapın. O aktiviteyi yapın. Kimse için istemediğiniz hoşnut olmadığınız şeyleri yapmayın. İstemediğiniz işte çalışmayın. Bu sizin hayatınız bir kere geldiniz dünyaya ve bir daha gelmeyeceksiniz. Bu yüzden ne istiyorsanız o şekilde davranın. Hayatınızı başkalarına adamaktan vazgeçin. Bu sizin hayatınız ve kendi hayatınızı kendi düşüncelerinizle yaşayın.

5. Paylaş

Paylaşın. Her şeyinizi paylaşın, paylaşın ki artsın onlara da geçsin. Ne de olsa ne demişler sevgi paylaştıkça artar. Aldığınız mutlu bir haberi yakınlarınızla paylaşın. Aldığınız sütü bahçenizdeki kedilerle paylaşın. Yüzünüzde beliren o güzel gülümsemeyi sokaktaki insanlarla paylaşın. Mutlaka paylaşın. Sevginizi, mutluluğunuzu, yardımınızı hep paylaşın. İnsanların iyi ve kötü zamanlarında yanında bulunun. Zamanınızı paylaşsın. Onları önemsediğinizi gösterin. Duygularınızı paylaşın.

6. Hedef Belirle

Hayata tutunmak için zamanınızı düzgün kullanabilmek için bir hedefiniz bir amacınız olsun. İstediğiniz herhangi bir konuda kendinize bir hedef belirleyin ve bunu yapmak için çaba gösterin. Hatta bunu yapın da. Daha sonra yeni hedefler belirleyin sürekli bu döngü devam etsin. Devam etsin ki her zaman kendinizi geliştirin. Hedefleriniz için kısa ve uzun vadeli planlar yapın. Bir haftalık bir hedefinizde olabilir. Beş yıllık bir hedefinizde olabilir. Hedeflerinize göre kendinize planlar oluşturun. Ne demişler hedefi olmayan gemiye rüzgâr yardım etmezmiş.

7. Uzak Dur

Hayatımıza giren insanları genel anlamda biz seçeriz. Bazen de bazı insanlara bir anda mazur kalırız. Böyle durumlarda kendimize yakın hissetmediğimiz kötü gördüğümüz kötü ahlakları bulunan size uymayan, sizi bataklığa çekeceğini hissettiğiniz insanlardan uzak durun. Ne demişler beş zeki ile gezersen altıncı zeki sen olursun. Çevrenizdeki insanlara dikkat edin çünkü çevremizdeki insanların ortalamasıyızdır. Yavaş yavaş onlara benzemeye başlarız. Bu yüzden kimlerle görüştüğümüz arkadaş olduğumuz çok önemlidir.

8. Harekete Geç

Harekete geçin uzun zamandır yapmak istediğiniz ama bir türlü yapmadığınız veya üşendiğiniz konular için harekete geçin. Hiçbir zaman üşenmeyin. Ertelemeyin ve üşenmeyin kafanızda bulunan işleri halletmeye çalışın. Zaman yönetmeyi öğrenin ve zamanınızı planlı ve verimli şekilde kullanın. Bu planın içinde ertelediğiniz konuları da ekleyin. Ertelediğiniz konular için harekete geçin. Kafanızda ki doluluğu azaltın işlerinizi hafifletin ve asıl yapmak istediğiniz konulara daha berrak bir şekilde odaklanma fırsatı sunun kendinize.

9. Sev

Hayatta sevmekten asla korkmayın. Sevin uçan bir kuşu sevin, sokakta koşan çocukları sevin, bahçede ki köpeğinizi sevin, evinizi sevin, eşyalarınızı sevin, ailenizi ve aile olmak istediğiniz o özel kişiyi sevin. Sevin. Çünkü sevgi ile çözülemeyecek hiçbir şey yoktur. Sevgi her şeyin anahtarıdır. Sevin ama sevdiğinizi de göstermeyi unutmayın. Sevginizi insanlarla ve her şey ile paylaşın eminim size dönen o güzel dönütler sonrası pişman olmayacaksınız hiçbir zaman.

10. Fırsat Yarat

Eğer ki çocuk sahibi iseniz ve çocuğunuzun gelişimine katkıda bulunmak istiyorsanız çocuklarınıza her konuda fırsat tanımaya çalışın. Düştü diye onu engellemeyin veya korumayın. Düşe kalka elbet doğrusunu öğrenecektir. Yeter ki siz onlara fırsat tanıyın. Kendi halinde olmasına izin verin bir yandan da size yardıma ihtiyacı olduğunu hissettiğinizde mutlaka yanında olun o güveni sağlayın.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: SMM Panel - Canlı maç izle - Taraftarium24 - Justin tv izle - takipçi satın al - tanıtım yazısı - antalya haber - cialis - sosyalhane.com