Yargıtay’dan Dikkat Çeken Karar: Retweet Etmek ‘Suça Ortaklık’ Sayıldı

Yargıtay sosyal basın kullanıcılarını ilgilendire bir karara imza attı. Buna göre başka bir hesaptan yapılan hakaret paylaşımını retweet etmenin …

Yargıtay’dan Dikkat Çeken Karar: Retweet Etmek ‘Suça Ortaklık’ Sayıldı

Yargıtay sosyal basın kullanıcılarını ilgilendire bir karara imza attı. Buna göre başka bir hesaptan yapılan hakaret paylaşımını retweet etmenin de ‘hakaret suçunu’ içerdiğine hükmedildi.

Davaya konu olan paylaşımda ‘pislik, silah kaçakçısı, izzetsiz, rüşvetçi, salyasını akıtan, şerefsiz’ gibi ifadeler yer aldı.

Twitter kullanıcılarını yakından ilgilendiren karar Yargıtay’dan geldi. Karara göre; kendi hesabından, başka bir hesaptaki hakaret içeren paylaşımın ‘retweet’ edilmesinin hakaret suçunu içerdiğine hükmedildi.

Türkiye gazetesinin haberine göre, bahse konu olan mevzu bahis davada davacı, kendi hesabından, başka bir hesaptaki hakaret içeren ‘pislik, namert, edepsiz, yalancı, silah kaçakçısı, çirkef, imansız, izzetsiz, rüşvetçi, salyasını akıtan, şerefsiz’ ifadelerinin yer aldığı paylaşımı retweet eden şüpheli hakkında suç duyurusunda bulundu.

3. Sulh Ceza Hâkimliği tarafınca reddedildi

Cumhuriyet Savcılığı’nın kovuşturmaya yer olmadığına dair kararına yapılan itiraz, 3. Sulh Ceza Hâkimliği tarafınca reddedildi.

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın kanun yararına bozma tebliğnamesiyle dosya Yargıtay 18. Ceza Dairesinin gündemine geldi.

‘Yeterli delil niteliği taşıyor’

Dosyayı inceleyen Daire, şüphelinin ad ayrıca soyadının yazılı olduğu bir kullanıcının Twitter hesabından davacıdan bahsederek paylaşımlar yapmasının, hakaret suçundan iddianame düzenlenebilmesi için yeterli delil niteliği taşıdığına dikkat çekerek, yerel mahkemenin kararını bozdu.

Delillerin yeterli şüphe oluşturması halinde iddianame düzenlenecek

Kararda, Cumhuriyet Savcısı’nın, ihbar veya bir suçun işlendiği izlenimini veren bir hali öğrenir öğrenmez kamu davasını açmaya yer olup olmadığına karar vermek üzere işin gerçeğini araştırmaya başlayacağı, toplanan delillerin, suçun işlendiği özelinde yeterli şüphe oluşturması halinde iddianame düzenleyeceği hatırlatıldı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.