Yapay Zeka Dolandırıcılığından İş İnsanlarına Saldırı

Yapay zeka dolandırıcılığı, iş insanlarını hedef alıyor! Bu içerikte, iş dünyasındaki tehlikeler ve korunma yöntemleri ele alınıyor. Detaylar için tıklayın!

Yapay Zeka Dolandırıcılığından İş İnsanlarına Saldırı

Yapay zeka dolandırıcılarının bu sefer ki hedefi iş insanı Murat Ülker ve Ankara Büyükşehir Başkanı Mansur Yavaş oldu. Ülker, sosyal medyada yapay zekâ yöntemleri ile adını kullanan dolandırıcılara isyan ederken, Ankara Büyükşehir Belediyesi de Mansur Yavaş’ın sesinin taklit edildiği sahte görüntülere karşı uyarılarda bulundu.

Yapay Zeka Dolandırıcılığından İş İnsanlarına Saldırı

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden Sahte Görüntü Uyarısı

Ankara Büyükşehir Belediyesi'nden Sahte Görüntü Uyarısı

Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB), Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın sesinin yapay zeka yöntemiyle taklit edildiği sahte görüntüler yayınlandığının tespit edildiğini açıkladı. ABB’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı: “Ankara Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’ın yapay zeka yöntemiyle sesinin taklit edildiği ve görüntüsünün kullanıldığı sahte reklamlar yayınlandığı tespit edilmiştir. Vatandaşlarımızı aldatmak üzere yapılan bu videoların ve reklamların gerçekle hiçbir ilgisi bulunmamakta olup bu tarz art niyetli girişimlere itibar etmemenizi önemle rica ederiz.”

Murat Ülker’e Yapay Zeka Saldırısı

Murat Ülker'e Yapay Zeka Saldırısı

Dolandırıcıların bir sonraki hedefi Forbes listesine göre kişisel serveti 5.2 milyar dolar ile Türkiye’nin en zengin iş insanı olan Murat Ülker oldu. Yıldız Holding Yönetim Kurulu üyesi Murat Ülker’in yapay zeka ile oluşturulan bir görüntüsü Facebook üzerinden reklamlı bir şekilde dolaşıma sokuldu. Ancak sosyal medya platformları yapay zeka ile sahte içerik ve konuşma hazırlayarak dolandırıcılık yapan kişilerle ilgili en ufak bir müdahalede bulunmadığı için Ülker, yasal yollardan dolandırıcılarla mücadeleye başlamasına rağmen hiçbir sonuç alamadı.

Murat Ülker’in İsyankar Açıklaması

Murat Ülker'in İsyankar Açıklaması

Yapay zeka ile Murat Ülker’in sesini ve görüntüsünü kullanarak dolandırıcılığa devam ettiler. Bu duruma isyan eden Murat Ülker, Patronlar Dünyası’na yaptığı açıklamasında şunları söyledi: “Sorun sosyal medya sağlayıcılarının bunu reklam olarak görmeleri ve itibarın katline, kamu ahlakının dejenere olmasına seyirci kalmaları ve insanların yani aslında müşterilerinin dolandırılmalarına sebep olmalarıdır.”

Yapay Zeka Dolandırıcılığından İş İnsanlarına Saldırı

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.