WordPress’in Yeni Güncellemesi ve Tekrar Eski Sürüme Geçme Eklentisi

WordPress’in Yeni Güncellemesi ve Tekrar Eski Sürüme Geçme Eklentisi

Her yeni WordPress güncellemesinde hepimiz heyecanlanıyoruz, yeni özellikleri keşfetmenin verdiği mutluluk bloggerlara neşe katıyor. Ancak, geçmişte geliştirilmek için atılan adımların bazıları kullanıcıları hayal kırıklığına uğrattı. Şuan ise durum geçmişteki güncellemelerden farksız.

Gutenberg, WordPress editörünün yeniden tasarlanması ve tekrar kullanıma sunulması WordPress kullanıcısı olarak beni üzdü diyebilirim. Kısa bir süre önce denedin olmadı, yeni kurulum yapanlara önerdin olmadı, şimdi ise güncelle’din olmadı bu ısrarın nedeni ne?

Bu ısrarın nedenini tabi ki de hepimiz biliyoruz, tüm dünyada kullanılan WordPress’in zamana ve mekana ayak uydurması .d Tabii kendilerini geliştirmek durumundalar. Fakat, bu kadar başarılı bir ekibin farklı şeyler çıkarması çok zor olmamalı. Gutenberg, ilk çıktığında neredeyse hiç rağbet görmemişti, yeni güncellemede ise bazı değişiklikler yapılmış güzel duruyor fakat alışması zor olacak bizim için.

Çok büyük bir değişiklik gibi durmasa da, eskisine göre oldukça farklı. Bu genel bir farklılık değil ama blog’un en önemli yerlerinde büyük değişimler söz konusu. WordPress sitelerinin çoğunluğunu bloglar oluşturuyor, bu da WordPress’in en fazla kullanılan kısmı yazı ekleme yeri demek. Gutenberg ile yazı yazmak ilk başlarda zorlayacak olsa da daha sonrasında umarım alışırız.

Dilerseniz konumuzun en önemli kısmına geçelim: Gutenberg güncellemesinin getirdiği artılar, özellikleri, eksileri ve farklılıkları neler?

WordPress 5.0 Güncellemesi Özellikleri

WordPress 5.0 güncellemesindeki yeni özelliklerden ilk göze çarpanlar: Blok (Block) özelliği, mesüsel farklılıklar, yazı ekleme bölümündeki sadelik ve sayfayı tamamen yazı sayfanız ile kaplayıp daha rahat yazı yazmanızı sağlaması.

Yukarıdaki yeni özelliklerin yanı sıra getirdiği bazı açıklarda söz konusu. Bahsettiğimiz açıklar kodlama problemleri ile doğrudan alakalı olmasa da kullanıcılar için kodlamada yanlışlıkları ortaya çıkartması fazlasıyla olası bir durum. Dilerseniz şimdi bu yeni gelen WordPRess 5.0 Gutenberg güncellemesinin eksilerine bir bakalım.

WordPress 5.0 Güncellemesi Eksileri

WordPress yeni gelen özelliklerin eksilerin’de ilk göze çarpanlar: Yeni yazı editöründeki yavaşlık, metin-kod olarak ikiye ayrılmaması, menünün açılır-kapanır olması, yazı düzenlerken ki yavaşlık ve paragrafları ayrı ayrı seçme.

Yukarıda’ki yeni güncelleme eksileri ileride düzenlenecektir belki ama şuan için WordPress kullanıcılarını fazlasıyla zorlamakta. Bu duruma kim alışır, kim alışamaz bilemeyiz fakat, aralarında rekabet söz konusu olan Wix’le araya açmaları pek mümkün gibi görünmüyor.

WordPress Eski Sürüme / Görünüme Geçme

Yukarıdaki durumların sizi endişelendirmesine gerek yok. Eğer yeni Gutenberg arayüzüne alışamazsanız, Klasik Editör eklentisini kullanarak eski görünümünü ve özelliklerini kullanabilirsiniz. WordPress, yeni özellikler ve yeni güncellemeler hakkında bilgi almak için bloga lütfen abone olun!

 

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.