Wild Wild Country (Vahşi Kırlar) Emmy Ödüllü OSHO Belgeseli

Wild Wild Country (Vahşi Kırlar) Emmy Ödüllü OSHO Belgeseli

Türkçe adı ile Vahşi Kırlar olarak bilinen orijinal ismi Wild Wild Country olan Netflix belgeseli, OHSO tarikatının Amerikan’ın Oregon kırsalında kurduğu sıradışı bir kentte yaşananlar, yerel halk ile tarikat arasındaki çetrefilli çatışmanın ulusal skandallara imza atmasını konu ediyor.

2018 yapımı Wild Wild Country (Vahşi Kırlar) belgeseli 1 sezon 6 bölümlük bir dizi şeklinde ve en iyi belgesel dizi kategorisinde Emmy Ödüllü. Vahşi Kırlar belgeselinde yerel halka, tarikat üyelerine, her iki tarafın avukatlarına, hukuk adamlarına, yerel yöneticilerin konuşmalarına yer veriliyor, olaylar herkesin kendi penceresinden nasıl yorumlanmışsa öyle aktarılmış. Bu nedenle her tarafın bakış açısını rahatlıkla tarafsız bir şekilde değerlendirme imkânı buluyorsunuz.

Gerçek adı Bhagwan Shree Rajneesh olan OSHO’nun tarikatının tüm işlerini sekreteri Ma Anand Sheela yürütüyor. Sheela gözü pek, kurnaz ve tarikatın çıkarlarını her şeyin hatta insani değerlerin bile üzerinde tutan bir tutum sergiliyor. Yerel halk, yaşam tarzları, kılık kıyafetleri ve her halleri ile kendilerine benzemeyen tarikat müritlerine karşı olabildiğince ön yargılılar, yerel kültürlerini ve çocuklarını kendilerince bu sapkın tarikattan koruma içgüdüsü ile hareket ediyorlar ve bir hukuk mücadelesi başlatıyorlar. Sonunda bu mücadele iki taraf arasında neredeyse bir savaşa dönüşüyor ve yerel halkın sularına ilaç karıştırılmasına kadar uzanan bir skandallar zincirine dönüşüyor.

Daha sonra Sheela ile Bhagwan’ın arası açılıyor. Belgeselde bunun nedeni net olarak verilmese de tarikattan ayrılan ve röportaj veren bazı müritlerin söylemlerine göre aralarındaki özel ilişkideki çatlaklar, kıskançlıklar nedeniyle olduğu söyleniyor.

Wild Wild Country (Vahşi Kırlar) belgeselini izlerken insanların nasıl bir şeylere körü körüne bağlanıp akıllarını devre dışı bıraktıklarına hayretle bakıyorsunuz. Wild Wild Country (Vahşi Kırlar) belgeseli dışında bir çok müridin verdiği röportajlarda da aynı şeyi hissettim. Bu belgesel tarikat oluşumları, perde arkası ve tarikat kisvesi altında yapılanlara tanık olmak adına da önemli bir belgesel.

Wild Wild Country (Vahşi Kırlar) da hep OSHO’nun sekreteri Sheela ön planda, belgeseli izlerken bir çok kişi gibi benimde aklıma acaba tüm bu olanlardan Bhagwan’ın yani OSHO’nun haberi var mıydı sorusu geldi, çünkü OHSO’nun kitaplarında çizdiği profilden dilinden düşürmediği koşulsuz sevgiden çok farklı bir profil çiziyor yaşananlar. Olanlardan haberinin olmamasını mümkün göremedim ve daha sonra okuduğum farklı müritlerin röportajları neticesinde de buna emin oldum. Belgesel o kadar tarafsız yapılmış ki aklınızda emin olamadığınız birçok soru işareti kalıyor ancak konu ile ilgili eski müritlerin röportajları ile birleştirdiğinizde kendinizce bir sonuca varıyorsunuz.

Aklınızı, iradenizi bir tarafa bırakıp bir kişiye bir şeye koşulsuz inanmak ne kadar tehlikeli ve tüm tarikatların yaptığı şey bu. Dini tarikatlar kadar sizi her türlü sınırlama ve inançtan özgürleştireceklerini vadedenler de sizi farkında olmadan aynı çembere sokuyor. Şunu aklımızda tutmakta fayda var kimse bizden üstün değil kimsenin himayesinde olmaya ihtiyacımız yok.

Wild Wild Country (Vahşi Kırlar) belgeseli izlenmeli mi? KESİNLİKLE! Netflix üzerinden Türkçe dublaj olarak izleyebilirsiniz.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al