Web Tasarım Nedir? Ajansları Ne İş Yapar?

04.05.2021
Web Tasarım Nedir? Ajansları Ne İş Yapar?

Web tasarım  internet üzerinden bağlanılan web sitelerinin tasarımına verilen isimdir. Web tasarım hizmetleri ise sayfa düzenini, metin formlarını, grafikleri, görselleri  kullanılabilir ürünler haline getirir. Form ve stil ön plandadır. internet kullanıcılarının web tarayıcısı ile erişebilecekleri web sayfalarını gösterir. ‘Hedef kitlesine yönelik olarak siteyi nasıl organize ederim?’, ‘Sitenin kullanım süresi ne olacak?’, ‘Ne sıklıkla siteyi tekrar kullanmaları önerilir?’ soruları sunulur. Cevaplara uygun olarak ürünün ilk örneği tasarlanır. Günümüzde yeni teknoloji tarayıcılar için de (mobil versiyon gibi) Web tasarım önem kazanmıştır ve bu tarayıcı türlerine özel siparişler alınabilmektedir.

Web Tasarımcı Kimdir?

Web tasarım ile görevlendirilmiş yetkili, görünüşü ve sistemi sağlayarak sipariş edilen web sitesini çalışır. Görünüşte önemli olan detaylar vardır. Siparişin amacına uygun renkler, fontlar ve şekiller önem taşır. Sistemli ve dengeli olarak dataları yapılandırılır, çeşitli kategoriler hazırlanır. İyi bir web tasarımı hizmeti, kolay kullanımlı ve amaca uygun olandır. Web sitesinin hedef kitlesine ve markasına uyumlu şekilde yaratılmalıdır. Kullanıcısına etkili bir deneyim yaşatan web sayfalarına bakarsak, çoğunlukla basitliğe odaklanmış bir Web tasarım idealiyle karşılaşırız. Sonuç olarak dolaşımın kolay olması, multi-medyal destekli, değişik işletim sistemleriyle uyumlu olması, güncellemelerle uyumu, interaktiflik düzeyi önemlidir.

Masaüstü ve mobil aygıtlarda düzgün çalışan web sitelerinin tasarımına yönelik en çok tercih edilen sistemler duyarlı ve uyarlanabilir olanlardır. Bir web tasarım şirketi müşterisi için uygun verileri bir araya getirerek en ideal yöntemi belirlemelidir. Duyarlı bir Web tasarım içerik ekranın ölçeğine göre hareket etmektedir. Uyarlamalı tasarım ise site içeriği genel ekran ölçekleriyle paralel olacak şekilde ayarlanır. Web sitesi tasarlanırken amaçlanan görünümü elde etmek için ‘Dreamweaver’ ve ‘Photoshop’ gibi bir çok programdan yararlanılabilir.

Web Tasarım Ajansları Ne İş Yapar?

Web tasarım ajansları sipariş edilen logoya, renk skalalarına, markanın kimliğine ve eşleşen estetiğe yönelik üreten, alanda eğitim almış profesyonelleri bünyesinde barındırır. Bu profesyonellerden en önemlisi Grafik tasarımcı olabilir. En güncel web geliştirme tekniklerinin bilgisini estetik bir kombinasyonla sunmaktadır. Web tasarım fiyatları bu profesyonellerin deneyim ve başarı düzeyine bağlı olarak belirlenir.

YAZAR BİLGİSİ
Yağmur Güvenç
Dünyada gördüklerimi dünyaya iletiyorum.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.