Vücudun Detoksa İhtiyacı Olduğu Nasıl Anlaşılır? Detoks Nasıl Yapılır?

Vücudun Detoksa İhtiyacı Olduğu Nasıl Anlaşılır? Detoks Nasıl Yapılır?

Öncelikle detoksun ne demek olduğu konusuna bir açıklama getirerek başlayalım. Detoks, vücutta oluşan toksinlerin atılması için gerçekleşen işlemin adıdır. Toksinin birikmesinin iki nedeni vardır. Birincisi çevresel toksinler; hava, su, yiyeceklerde doğal olmayan içerikler ve  kötü beslenmedir. İkincisi ise yorgunluk, stres, anksiyete gibi sinir sistemimizi yoran durumlar nedeniyle meydana gelir.

Belli bir noktaya kadar vücudumuz doğal yollarla bu toksinleri atar. Ancak uzun süreli toksinlere maruz kalındığında üstesinden gelemeyecek bir duruma gelir ve vücutta birikmeye başlar. Detoks yöntemiyle vücudumuzun doğal akışında arınmasına yardımcı olacak katkısız, işlem görmemiş detoks içecekleri ve yiyecekleri ile hazırlanmış beslenme programlarıyla vücuttan atılması sağlanır. Detoks programları genelde 3, 5, 7 günlük süreyle yapılan sistemlerdir.

Vücudumuzun detoks alarmı verdiğini nasıl anlayacağız konusuna gelince de aslında herkesin detoksa ihtiyacı vardır. Artan çevresel kirlilik, kötü beslenme alışkanlıkları, hareketsiz yaşam sonucu toksinlerden arınma gerekliliğimiz de artmaya başladı. Ancak bazı durumlarda vücudumuzun yorularak detoksa ihtiyacı olduğunu bizlere belli eden işaretler gönderir.

Eğer günlük hayatınızda sürekli olarak halsizlik, yorgunluk, uyku hali, depresyon, uykusuzluk, bağışıklık sistemindeki güçsüzlük, baş ağrıları, hazımsızlık ve ödem sorunları, cilt yağlanması, akneler, lekeler, deri döküntüleri, solgunluk gibi pek çok problemi yaşıyorsanız vücudunuzun detoksa ihtiyacı var demektir.

Detoks Nasıl Yapılır?

Detoks nasıl yapılır? Sorusu kadınların ilk etapta en merak ettiği şeylerin başında yer alıyor. Detoks yapmak için aşağıdaki maddelerden size uygun olanı veya olanları mutlaka uygulayın;

 • Öncelikle bol su tüketimi yapmalısınız.
 • Sebzeleri haşlayarak tüketmeye başlayın.
 • Tuz kullanımınızı olabildiğince azaltmalısınız.
 • Meyveleri kabuklarıyla birlikte tüketin.
 • Tam tahıllar, kuru baklagilleri öğünlerinize dahil edin.
 • Lifli besinlerle detoks suyu tarifleri uygulayarak sindirim sistemimizi hızlandırın.
 • Evde yaptığınız doğal meyve suları ve bitki çaylarını tercih edin.
 • Stres de sağlığınızı olumsuz etkileyen faktörlerdendir. Bu sebeple zihnimizin de temizlenmeye ihtiyacı vardır. Meditasyon, yoga gibi yöntemlere başvurarak stresinizi azaltmaya başlayın.

Bu listedeki pek çok öneriyi mümkün olduğunca alışkanlık haline getirirseniz; gün içinde daha zinde hissedersiniz, canlı bir cilt görünümüne kavuşursunuz, sindirim sisteminiz düzenlenir, şişkinlik sorunlarınız azalır, sağlıksız beslenme alışkanlıklarınızdan uzaklaştığınız için de kilo kaybı yaşarsınız.

Ancak detoks bir zayıflama yöntemi değildir. Metabolizmanın hızlanması sağlayarak kilo vermeyi kolaylaştıran bir destek programıdır. Detoksu yardımcı bir unsur olarak görmemiz gerektiğini de unutmamakta fayda var.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

 1. Buse dedi ki:

  Detoks yapmak zararlı mıdır?

 2. Gaye Kaya dedi ki:

  Detoksa ihtiyacım var mı? acaba diye hep kendime sorardım gerçekten bu tarz yazıları görmek güzel

Sponsorlu Bağlantılar: takipçi satın al