Ver Mehteri Dünya Bizi İmrenerek İzliyor: Telefonlara ÖTV Zammı

Ver Mehteri Dünya Bizi İmrenerek İzliyor: Telefonlara ÖTV Zammı

Verginin vergisini ödüyoruz temalı bir başka yazımıza daha hoşgeldiniz. Kısa bir süre önce Cumhurbaşkanlığı makamından bir kararname ile cep telefonlarında ÖTV oranında değişiklik yapıldığı ve eski orana kıyasla neredeyse %100 oranında arttığı açıklandı. Yani, bu demek oluyor ki eski ÖTV (Özel tüketim vergisi) %25’iken %50’ye çıkartıldı.

Türk politika uzmanı ve yatırım danışmanı Sinan Özel Diyor’ki: “ÖTV oranı yüzde 25’ten yüzde 50’ye çıkarıldı. ABD’de 999 dolara satılan iPhone XS 64 GB, Türkiye’de 11.424 TL’ye satılacak. 11.424 TL’ye satılan cihazın 4.451 TL’si vergi. Apple telefon başına %20 net kar ediyor. Apple telefon başına net 2710 TL civarı kâr ediyor, Reis 4451 TL.”

Elbette bu sahip olduğumuz telefonlara çok az da olsa artış olarak yansıyacaktır. Ancak, yeni bir telefon sahibi olmak isteyenler eskiden 2 kere düşünmesi gerekiyorken şuan ki durumla düşünmemesi gerekecek. Söz gelimi, almayacaklardır diye tahmin ediyoruz. Ki bu da insanların ihtiyaçlarına göre değilde bütçelerine göre hareket ettirilmesi demek. Bu konuyu bir kaç kelimeyle özetleyecek olursak “yoksulluk oranı artıyor” dememiz yeterli olacaktır.

Şimdi dilerseniz telefonlara %50 ÖTV zammı ile alakalı atılan Twitter paylaşımlarına bir göz atalım. Twitter fenomenleri ve kullanıcıları telefonlara gelen zamma ne diyor…

#1

#2

#3

#4

#5

#6

#7

#8

#9

#10

YAZAR BİLGİSİ
Serhat Turan
Cesaretin içinde deha, güç ve mucize vardır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.