Vefat Eden Ekonomi Gazetecisi Osman Saffet Arolat Kimdir? Osman Arolat’ın Eserleri ve Çalıştığı Gazeteler

Ekonomim, Nasıl Bir Ekonomi medya kuruluşu Başyazarı, duayen gazeteci Osman Saffet Arolat hayatını kaybetti. Ekonomi yayıncılığında emeği büyük olan deneyimli ismin vefatı basın çevrelerinde üzüntüyle karşılandı. Peki Osman Saffet Arolat kimdir …

Vefat Eden Ekonomi Gazetecisi Osman Saffet Arolat Kimdir? Osman Arolat’ın Eserleri ve Çalıştığı Gazeteler

Ekonomim, Nasıl Bir Ekonomi medya kuruluşu Başyazarı, duayen gazeteci Osman Saffet Arolat hayatını kaybetti. Ekonomi yayıncılığında emeği büyük olan deneyimli ismin vefatı basın çevrelerinde üzüntüyle karşılandı. Peki Osman Saffet Arolat kimdir? Osman Arolat kaç yaşındaydı?

22 Ekim tarihinden bu yana Koç Üniversitesi Hastanesi’nde tedavi gören duayen gazeteci Osman Saffet Arolat, gece 04:30 civarında tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayarak 81 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Ekonomim başyazarı olan Osman Arolat hangi gazetelerde çalıştı? Osman Saffet Arolat Kimdir?

1942 yılında Ankara’da doğan Osman Saffet Arolat, şair Ali Mümtaz Arolat’ın oğludur. Arolat, ilk ve orta öğrenimini Ankara’da aldıktan sonra İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsü’nde eğitimini tamamladı. 

Üniversite yıllarında gençlik hareketlerinin içinde yer alan Arolat, eylemlere katılırken, broşürler ve afişler ve sendika gazeteleri hazırladı. 1962 yılında amatör olarak Ankara’da Öncü gazetesinde gazeteciliğe başlayan Arolat, bir dönem ANT dergisinde yazı işleri müdürlüğü yaptı. 

Arolat, yazıları nedeniyle yargılandı ve tutuklandı. Haber ajansı, yabancı radyo muhabirliği ve televizyonculuk gibi işler de yapan Arolat, Dünya Gazetesi’nde Yayın Yönetmenliği, en son olarak da ekip olarak ayrılarak kurdukları Ekonomim ya da Nasıl Bir Ekonomi gazetesinin de kuruluşunda yer alarak, başyazarlığını vefatına kadar sürdürdü.

Osman Saffet Arolat, anılarını “Babıâli Anılarım”, “Bir Gençlik Liderinin Anıları” kitap dizisinde toplarken, son olarak 2021 yılında “Cumhuriyetin Yaratıcı Kahramanları” isimli kitabını yayımlamıştı.

Vefatına dek Türk ve dünya siyaseti ile yakından ilgilenen Arolat’ın vefatı nedeniyle 1 Kasım Çarşamba günü saat 11:00’de Türkiye Gazeteciler Cemiyeti’nde bir anma töreni düzenlenecek. 

Arolat’ın cenaze namazı da 1 Kasım’da Zincirlikuyu Camii’nde öğle namazına müteakip kılınarak, 2 Kasım Perşembe günü öğle namazına müteakip Çanakkale Assos Behram Kale Mezarlığına defnedilecek.

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti de hayatını kaybeden duayen ekonomi yazarı Osman Saffet Arolat’ın vefatı nedeniyle bir başsağlığı mesajı yayınladı. Mesajda, “Üyemiz, Nasıl Bir Ekonomi Gazetesi başyazarı Osman Saffet Arolat’ı kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyoruz. Uzun yıllardır gazeteci ve yazar olarak görev yapan Osman Saffet Arolat’ın ailesine ve basın topluluğumuza başsağlığı diliyoruz.”

Ekonomi Gazetecileri Derneği de yayımladığı mesajda, “Ekonomi Gazetesi Baş Yazarı, duayen gazeteci Osman Saffet Arolat’ı kaybetmenin üzüntüsü içindeyiz. Ekonomi Gazetecileri Derneği Üyesi ve Yaşam Boyu Onur Ödülü sahibi Arolat’ın, ülkemizde ekonomi gazeteciliğinin gelişmesinde öncü katkıları olmuştur. Meslek büyüğümüze rahmet, Ekonomi Ailesi başta olmak üzere sevenlerine başsağlığı dileriz” ifadeleri kullanıldı.

YAZAR BİLGİSİ
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.